Kořist o krutosti drsné přírody i člověka

Kořist
Islandská královna krimi Yrsa Sigurðardóttir přichází s novým románem jménem Kořist, z něhož mráz poputuje až do vašich ložnic. Vydejte se do míst, kde byste se opravdu nechtěli ztratit.

Yrsa Sigurðardóttir je u nás velice oblíbenou spisovatelkou. A mohou za to nejen její skvělé knihy, ale i poměrně časté návštěvy v České republice. Musím se přiznat, že i já mám doma kupičku jejích podepsaných knížek. Poslední dobou se z vod krimi vydává až do temnějších sfér, z nichž vám bude tuhnout krev v žilách.

Kořist v sobě sice má určitou kriminální zápletka, ale nějaká čistá detektivka to rozhodně není. Najdete tu poměrně slušný hororový nádech a kousky duchařiny, které vám ve spojení s nehostinnou islandskou krajinou pořádně zalezou pod kůži.

Celý text se tentokrát rozhodla rozdělit hned na několik linií. V jedné sledujeme záchranářku Jóhannu, které nález mrtvoly značně zkomplikuje všední život. Rozhodně ji nečekají lehké chvíle, i vzhledem k tomu, že další mrtví budou následovat. Potom je tu tajemný muž Hjörvar z nedaleké radarové stanice. Práce na tomto místě je dosti osamělým povoláním, což mu vyhovuje. Ovšem pouze do té chvíle, než se na jeho pracovišti začnou dít hodně podivné věci. U obou těchto postav poznáte jejich povahy, problémy a části osobního života. Budete společně s nimi prožívat komplikace v jejich šedých životech, které jim všechno převrátí vzhůru nohama.

Hlavní událostí zápletky je ovšem pohřešování čtyřčlenné skupinky turistů, kteří se ztratili za hodně drsných přírodních podmínek. Ostatně po nich začne pátrat i jmenovaná záchranářka Johanna. S každou uplynulou hodinou je jim ovšem jasné, že už možná hledají jen pozůstatky jejich těl.

A potom je tu ještě jeden návrat do minulosti, i když jen týden dozadu. V něm se bude postupně odkrývat právě osud těchto ztracených lidí. Budete s nimi nejdříve prožívat veselou párty, posléze se vydáte na velké dobrodružství, ale postupem času se bude situace pořádně přiostřovat.

Příběh samotný by byl ovšem minimálně poloviční, kdyby se neodehrával v oné drsné přírodní scenérii. Autorka umí skvěle vykreslit podmínky bytí na tomto místě, ukázat děsivou sílu krajiny a vytvořit tak opravdu mrazivou atmosféru.

Kniha se rozjíždí trochu pomaleji, postupně poznáváte všechny okolnosti, ale směrem ke svému závěru opravdu silně graduje. Rozřešení celé záhady přináší nečekané momenty, při nichž si možná budete chtít zapnout topení. Dobře, teď v létě asi ne, ale rozhodně vám ze všech okolností budou stoupat chlupy na zádech.

Za mě musím říct, že se mi líbí vývoj Yrsiny tvorby. Nezůstává přešlapovat na místě v jich prověřených místech, ale zkouší se vydávat trochu jiným směrem. Jasně, pořád tam jsou mrtvoly a pochmurné a temné prostředí už u ní taky není úplná novinka. Přesto je prostě znát určitý posun. Knihy velezkušené autorky si už vždycky najdou své fanoušky, protože je prostě zaručenou volbou.

Kořist se tak rozhodně zařazuje mezi autorčiny povedené kousky, kterých má již na svém kontě poměrně velké množství. Nadchne vás zejména svojí atmosférou, ale přinese i trochu děsu do vašich snů. Výhoda pro někoho může být i fakt, že se jedná o samostatný román. Nemusíte tak číst její předešlé tituly z dlouhých sérií. I když vám to tedy vřele doporučuji. Nebudete litovat.  

 

Knihu Kořist můžete zakoupit na stránkách společnosti Grada.

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.