Putinova válka prostřednictvím reportérů České televize

armageddon ged32e378e 1280
Putinova válka je knihou zaznamenávající nejhorší válečný konflikt posledních desítek let pohledem reportérů České televize. Jedná se o titul plný emocí, bolesti, ale i touhy porazit zlo.

Většina lidí na světě asi nechce válku a s ní spojené útrapy. Samozřejmě kromě těch, kdo ji začínají. Bohužel konflikty a boje o moc či území jsou na tomto světě odjakživa a zřejmě se to nikdy nezmění. Jakkoliv se jedná o bolestivou záležitost, je důležité ji zaznamenat pro budoucí generace. Aby se poučili a věděli pravdu.

I dnes jsme bohužel svědky zbytečného ničení a zabíjení. Vladimír Putin a jeho Ruská federace spustily šílenou „speciální operaci“, jejímž cílem je dobýt Ukrajinu. Obrázky z tohoto konfliktu od prvního dne sledují a prostřednictvím vysílání i přenášejí reportéři České televize. A právě oni jsou i autoři této zajímavé knihy, v níž řada z nich popisuje své bezprostřední zážitky přímo z místa činu.

Jména jako Michal Kubal, Jakub Szántó, Andreas Papadopulos nebo Jan Šilhan jsou díky televiznímu vysílání známy lidem po celé naší vlasti. Tito a mnozí další reportéři se nebojí kvůli své práci riskovat vlastní zdraví či život a vyrážejí přímo na Ukrajinu, kde jsou svědky těch největších hrůz. Tohle je vlastně víc než práce. Dalo by se spíš říct poslání.

Knižní reportáž s názvem Putinova válka vám prostřednictvím jednotlivých kapitol bude vyprávět prožitky přímých účastníků bojů, ale i jejich obětí. Reportéři ČT mluvili v průběhu času s mnoha lidmi od prezidenta Volodymyra Zelenskyho, přes generály, vojáky až po obyčejné lidi, kteří přišli o majetek, a především o své nejbližší.

Musí vám tak být jasné, že v této publikaci se skrývá řada bolesti a slz. Budete svědky pohřbu malého kluka, jehož maminka ho na poslední cestu pohladí. Mladý muž vám bude vyprávět o tom, jak právě přišel o rodiče. Budete se procházet ulicemi, na nichž leží mrtví. Je to šílené, ale bohužel to není žádné sci-fi, ale realita dnešních dnů.

Vedle příběhů lidí se reportéři zaměřují i na jednotlivé boje, představí vám některé bitevní stroje a odhodlání samotných vojáků bránit svoji vlast. Nechybí ani politika a důležité momenty s ní spojené. Dozvíte se více podrobností o tom, proč Německo bylo nejdříve trochu zdrženlivější v poskytování vojenské pomoci. Jak na tom je Izrael nebo další státy.

Text tak nabízí poměrně komplexní obraz války na Ukrajině. Samozřejmě se do něj nemohlo vejít úplně všechno, na to by musela mít kniha tisíce stránek. Na druhou stranu vám zprostředkuje konflikt z vícero pohledů a představí vlastně to nejdůležitější.

Až téměř v samém závěru nemohou chybět ani fotografie. Některé z nich jsou dosti brutální a zasáhnou vás přímo do srdce stejně jako samotné vyprávění. Vlastně jsou takovou jeho nadstavbou, protože díky nim uvidíte na vlastní oči některé lidi a místa, o nichž jste si četli.

Putinova válka je tak poměrně precizně zpracovaná kniha, sepsaná zajímavou formou, přinášející necenzurované momenty z války, jejíchž konec je zatím v nedohlednu. Přestože se díky inflaci a dalším věcem týká tato válka nás všech, nedokážu si představit, jaká musí být atmosféra přímo na Ukrajině. V místech, kde se smrt stává pro mnohé běžnou věcí, se kterou musejí každý den počítat i mladí. Přesto se snaží žít, ale především bojovat za dobro a vlastní svobodu.

 

Knihu můžete zakoupit prostřednictvím i knihkupectví Kosmas.

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.