Čtvrtá děvka o pomstě jedné zhrzené démonky

4k 2005066 1280
Jak už název i přední strana této knihy napovídají, Čtvrtá děvka rozhodně není žádná slušná mírumilovná četba. Americká spisovatelka EV Knight v ní vypráví o tom, jak dokáže světu zavařit jedna hodně naštvaná a zhrzená žena.

Ústřední postavou je Kenzi Brooks, s níž se život zrovna nepáral. V sedmi letech sledovala, jak si po autonehodě bere Počmáraný muž duši jejího bratra. Od té doby se musela protloukat životem s matkou narkomankou, prodávat vlastní tělo a navíc se zadluží u nesprávných lidí. Možná si myslíte, že už ani nemůže být hůř. Podaří se jí ovšem osvobodit démonku Lilith, která je naštvaná na celý svět. A z toho kouká pořádná apokalypsa.

Dílům americké autorky hororu a temné fantasy dominují zejména drsné ženy. To je ostatně znát i ve Čtvrté děvce, kdy je ústřední hrdinka i padouch „něžnějšího“ pohlaví. I když v tomto případě se vlastně o žádné něžnosti mluvit nedá.

Tohle je pořádně drsná jízda, v níž nejde o nic jiného, než konec světa, jak ho známe. Připravte se na démony, Smrťáka, Lucifera a mnoho dalších mystických postav. V některých momentech zabrousíte až do náboženství. Budete svědky toho, jak Stvořitel přivedl na svět první lidi, přičemž jedna z nich byla právě Lilith. Protože se ovšem odmítla na sto procent podřídit muži, byla zatracena a nahrazena Evou. Navíc jí mučili a znásilňovali démoni. No to se potom není čemu divit, že se hodně naštvala a rozhodla se všem pomstít. Navíc si k tomu chce najít i nějaké pomocnice. Jedna z nich ovšem může naopak celý plán zhatit.

A čím jiným by mohla škodit než ženskými zbraněmi. Ano, sex zde hraje důležitou roli, i když za ním stojí spousta smrti. Připravte se na pořádně drsnou podívanou, při níž vám v některých chvílích možná bude trochu úzko. Násilí (často spojené právě se sexem) je tu na denním pořádku a chvílemi se jedná o opravdu brutální záležitost.

Zápletka ovšem není postavená pouze na zabíjení a mučení. Všechno je vlastně poměrně dobře promyšlené, text nabízí (svým způsobem) i věci k zamyšlení. Vlastně se ani samotné Lilith nemůžete divit, že se chce pomstít. Mezi její největší nepřátele zde patří Suriel, který se od Stvořitelova pomocníka přesunul do pozice Smrtky, která musí sbírat duše zemřelých. Po celou dobu ovšem budete přemýšlet nad tím, kdo z nich je vlastně padouch a kdo (dejme tomu) klaďas. A odpověď nebude vůbec jednoduchá.

Celý příběh působí velice živě. Asi těžko budete věřit tomu, že by se to někdy mohlo stát, ale přesto si všechno budete v hlavě alespoň představovat. A rozhodně to pro váš mozek nebude příjemná záležitost. Určitou roli tu sice hraje i láska, ale často je dost zvrácená a žádnou velkou romantiku tady prostě nečekejte. Červené knihovně v této knize pšenka nepokvete.

Čtvrtá děvka je hodně drsné čtení, které by ovšem mohlo být pro fanoušky fantasy a hororu zajímavým zážitkem. Zažijete při něm vzrušení i opovržení, budete sledovat, jak je svět trhán na kusy a doufat, že se to ještě podaří zachránit. Prostě pecka pro všechny zvrácené duše. No a navíc kdo by nechtěl mít v knihovničce titul s takovouto obálkou, že jo?

 

Knihu Čtvrtá děvka si můžete zakoupit přes stránky nakladatelství Golden Dog.

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.