Zbabělci a vrazi – detektivka o hrůzách minulosti i současnosti

Zbabělci a vrazi
Zbabělci a vrazi nejsou jen obyčejnou detektivkou. Autor knihy Jakub Zachrdla se v ní totiž vydává na cestu do historie, v jejíchž temných vlnách se nachází pravda o sériovém vrahovi ze současnosti.

Policejní kapitán Leoš Baxa pátrá po jednom z nejstrašlivějších sériových zabijáků v našich dějinách. Ten si ovšem nevybírá náhodné oběti. Mezi mrtvými jsou nepotrestaní přisluhovači komunistického režimu, kteří mají sami na svých rukou krev. Tak trochu klacky pod nohy mu hází investigativní novinářka Klára Matějková, která v zabijákovi vidí vykonavatele spravedlnosti. Její rodina totiž v minulosti rovněž kvůli komunistům trpěla. Tato dvojice s naprosto odlišnými názory bude jednoho dne donucena spolupracovat. Dokážou přijít vrahovi na stopu a tím zároveň odhalit jedno z největších tajemství české novodobé historie?

Předem musím přiznat, že tahle kniha je přesně tím, co prostě zbožňuji. Kombinace detektivního vyšetřování s historickým podkladem je pro mě prostě lahůdkou. Přestože samotná zápletka je samozřejmě smyšlená, najdete v ní i řadu osobností, míst a částeček z dějin, které vycházejí z reálných podkladů.

Zabrousíte přitom nejen do temných dob komunistických, ale až do 2. světové války. Ústřední padouch se totiž nechal inspirovat slavným Pérákem. Jedná se o fiktivního českého hrdinu s pružinami na nohách, který bojoval proti německým okupantům. Nikdy nebyl dopaden a vlastně byl především silným symbolem, díky němuž se k hrdinství nechali inspirovat mnozí další.

Zápletka se velice brzy rozjede, díky krátkým kapitolám všechno opravdu svižně plyne a vy jen čekáte, jak to celé nakonec dopadne. Pátrání po vrahovi se komplikuje, přicházejí nečekaná odhalení a zvraty, takže chvílemi budete jen nevěřícně zírat.

Líbí se mi i ústřední postavy Leoše a Kláry. Ty se sice na začátku nemají rádi, ale postupem času si k sobě najdou cestu. Zatímco ženská polovička je hodně odrzlý a impulzivní živel, té mužské jde především o spravedlnost. Postupem času ovšem přichází zajímavý vývoj obou postav, což mě prostě baví.

Při čtení budete poznávat temné okamžiky našich dějin. Jestli se o komunistické manýry příliš nezajímáte, možná budete překvapeni, kam až byli soudruzi schopni zajít. Budete prožívat i hrůzy nacismu, tentokrát v brněnském prostředí. Velkou roli sehrají Kounicovy koleje, které sice nebyli koncentrákem v klasickém podání, ale přesto se v nich děly strašné věci.

Zbabělci a vrazi jsou prostě parádním krimi historickým románem, při němž si budete užívat pátrání po zločincích, ale zároveň i poznávat temné stránky našich dějin. Musím se přiznat, že zejména závěr mě opravdu dostal. Některé postavy se pěkně vybarví, zjistíte šokující informace a všechno se nakonec pospojuje do jednoho strašlivého komplotu.

Vzhledem k hlavnímu námětu bych knihu neoznačil jako žádnou oddychovku. Naopak se jedná o velice silný příběh, který je sice fiktivní, ale díky mnoha reálným součástem ve vás zanechá hlubokou stopu.

A vlastně vás donutí se i zamyslet nad jednou věcí. Dá se vražda člověka, jenž má rovněž na rukou krev, ospravedlnit? Možná ve vás během čtení vzniknou názory, které nebudou úplně morálně správné. Můžeme vůbec někdy odpustit lidem, dopustivších se tak strašlivých činů? Podobných otázek ve vás možná zůstane ještě více.

 

Knihu Zbabělci a vrazi si můžete zakoupit na stránkách společnosti Grada.

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.