Ruta Sepetys navštíví ještě před vánocemi Prahu

Ruta Sepetys
Americká spisovatelka Ruta Sepetys navštíví Prahu již 2. prosince. Vedle autogramiády k nové knize Musím tě zradit se bude věnovat i rešerším k té následující. Právě na naši republiku se totiž chystá zaměřit v dalším titulu.

Autorka se narodila a žije v USA, ale má evropské kořeny – její litevský otec uprchl do Ameriky po druhé světové válce. Ruta na svůj původ a historii Evropy nezapomíná, naopak z ní čerpá inspiraci. Je autorkou skvěle hodnocených historických próz, publikovaných ve více než padesáti zemích celého světa a přeložených do více než třiceti jazyků. Mezi její nejúspěšnější knihy patří román Sůl moře o námořní katastrofě lodi Wilhelm Gustloff.

V aktuální novince Musím tě zradit se společně s ní vydáme do Rumunska v době režimu diktátora Nicolaea Ceauşesca. Ústřední postavou je sedmnáctiletý chlapec, který se rozhodne tvrdému režimu vzepřít.

Román vás pohltí už do prvních stránek. Ať už patříte k těm, kteří si ještě pamatují naší zemi před rokem 1989, nebo ne, neúprosně tvrdý obraz života rumunské totality vás zaskočí, dojme a možná i naprosto vykolejí. Celou knihou vás provází strach a temnota. Není jídlo, váznou dodávky elektřiny, panuje tvrdá cenzura. Nikdy nevíte, kde je odposlouchávací zařízení a komu můžete věřit. Špión může být člen vaší rodiny, vaše holka nebo kluk. Kdokoli. Lepší zítřky? Raději o nich ani nesnít. Jenže sedmnáctiletý Cristian Florescu sní. Chce být spisovatelem, místo toho se na něj zaměří tajná policie a nutí ho, aby donášel na své blízké. Mladík se rozhodne riskovat vše, aby odkryl pravdu o režimu a ukázal světu, co se v jeho zemi děje. Když přijde čas, dychtivě se připojí k revoluci a je odhodlaný bojovat za změnu. Stojí však za svobodu položit život?

Musím tě zradit není pouhým popisem toho, jak člověka vnitřně rozkládá, když ho neustále sledují, čtenář ten pocit doslova zakouší na vlastní kůži,“ píše se v recenzi v New York Times Book Review. Musím tě zradit patří ke knihám, které vás pohltí a inspirují. Celý příběh Cristiana je plný odvahy, odhodlání a křivd tak neskutečných, že vám zůstává rozum stát. Opravdu to všechno bylo možné?

Ruta Sepetysová ale píše své knihy přesně. Na počátku vždy stojí velký průzkum, aby mohla detaily v příbězích popsat co nejrealističtěji. Čte různé historické knihy, akademické studie a literaturu faktu, aby měla potřebný základ. Poté odcestuje do země, o které píše, a dělá rozhovory se stovkami lidí. Hledá autentické svědky, jejich známé, odborníky. Zároveň sbírá artefakty z období, ve kterém se bude její příběh odehrávat.

Přijďte si tedy nechat podepsat nejen nejnovější knihu, ale klidně i některou z těch předcházejících. A především se těšte na její další dílo, které se bude odehrávat v prostředí nám blízkém. V naší krásné zemi.

 

Knihy Ruty Sepetys můžete zakoupit na stránkách společnosti Albatros Media.

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.