Gottwaldovy oprátky aneb deset hrdinů popravených komunisty

Gotttwaldovy oprátky
Gottwaldovy oprátky – Poslední adresa Cejl je kniha o lidech, kteří se dokázali postavit komunistickému režimu. Bohužel byli jejich „údajné“ menší či větší prohřešky odhaleny a potrestány tím nejhorším způsobem – popravou.

Luděk Navara a Miroslav Kasáček společně napsali již několik knih věnujících se osudům lidí trpících během komunistického režimu. Zejména s důrazem na 50. léta, která patřila v tomto ohledu k těm nejkrutějším. Brutální výslechy, věznění, ale bohužel i popravy byly v dané době takřka běžnou věcí.

V aktuálně vydané knize  Gottwaldovy oprátky se rozhodli zaměřit na životy deseti mužů, kteří byli v období několika mála let popraveni v brněnské věznici s názvem Cejl. Všichni mají společných několik věcí. Rozhodli se vzepřít tehdejší moci, snažili se jí škodit a během jejich útěku byli dopadeni a nespravedlivě potrestáni.

Každý z příběhů vypravuje o jejich prvních kontaktech s odbojem. Popisuje soudy, které nemohly mít dobrý konec. Najdete v nich zoufalé volání o pomoc rodiny a blízkých, kteří se snažili dovolat spravedlnosti u nejvyšší hlavy státu. Bohužel i prezident a jeho byli k jejich prosbám hluší.

Jistě chápete, že se jedná o velice emotivní čtení. Bolest, rozhořčení a zlost nad bezprávím ze stránek knihy přímo tryská. Každý z popsaných osudů odhaluje trochu odlišný průběh, přesto končí vždy stejně – smrtí. Některé z osob se dokonce potkají či přímo spolupracují. Dohromady je to deset příliš brzy zmařených životů, které jdou na vrub komunistické diktatuře.

Mezi ty nejzajímavější patří příběh jistého Leopolda Doležala, jehož dopis na rozloučenou byl jeho manželce doručen až po 45 letech. Krátce před svou vlastní smrtí si tak mohla přečíst poslední myšlenky svého nespravedlivě odsouzeného druha. Když si o tomto čtete, lehce se vám v očích začnou vytvářet slzy. Je to opravdu hodně dojemné.

Nesmí samozřejmě chybět ani důkladná fotografická příloha. Najdeme v ní vedle portrétů hlavních osob i místa, kde se odehrávaly důležité události v jejich životě. Kde se narodili, kde žili a bohužel i kde umírali. Troufnu si tvrdit, že některé z fotografií jsou poměrně unikátní a ještě více vám vykreslí atmosféru tehdejších let.

Jako celek je to tedy významný dokument připomínající strašlivé události, které se odehráli jen několik let po druhé světové válce. Když už si lidé mysleli, že mohou být zase šťastní, přišla jiná totalita, jenž je opět poslal do kolen. Velice smutné na tom je i fakt, že právě aktivní bojovníci proti nacismu byli často pronásledováni a terorizováni i těmi, kteří se tvářili jako naši zachránci.

Jmenovaní popravení byli po pádu komunismu většinově rehabilitováni. To jim ovšem ztracená léta nevrátí. Bohužel i dnes po tolika letech se opět dere na povrch zlo, díky kterému umírají lidé. I v této době musejí být hrdinové, kteří proti němu budou bojovat. Bez nich by totiž mohl přijít konec lidstva v podobě, jak ho známe. I proto si zaslouží připomenout i ti, kteří  v minulosti za svůj boj za dobro zaplatili největší cenu.

 

Knihu Gottwaldovy oprátky – Poslední adresa Cejl můžete zakoupit prostřednictvím stránek nakladatelství Host.

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *