Taxikář – tak trochu jiná krimi

Taxikář
Zajímavý krimi román s názvem Taxikář přitáhne pozornost už svou jednoduchou, ale účelnou obálkou. Zkušený spisovatel Petr Čepek v této knize přichází s rozvětveným příběhem plným zločinu a tajemství.

Tento autor narozený v Jičíně má na svém kontě již poměrně dost knížek pro děti i dospělé. V druhé kategorii se do povědomí čtenářstva dostal zejména díky sému příchodu pod nakladatelskou společnost Grada. V ní mu nyní vyšla již třetí kniha. Už dvě předchozí s názvy Sametové iluze a Odložená spravedlnost přinesly napínavé zápletky, přičemž v tomtéž trendu pokračuje i aktuální Taxikář.

V něm čtenáři sledují vraha řádícího v Praze. Mrtví zdánlivě nemají nic společného, i vraždy jsou provedeny odlišným způsobem. Jedná se ale o náhodné oběti nebo o promyšlené činy? Po tom pátrá nejen policie, ale třeba i bývalý oblíbený politik Vojtěch Vojáček.

A vyřešení tohoto případu nebude vůbec jednoduché. Přestože se napříč román vlastně vyskytuje ona vyšetřovací linie, je těžké nazvat knihu vyloženě detektivkou. Po velkou část času se totiž věnuje zejména objasňování vztahů a událostí z minulosti i přítomnosti a samotnému pátrání po vrahovi tak není věnováno tolik prostoru. Rozhodně nečekejte klasické výslechy svědků a podezřelých, i když určité pátrání po stopách tu je. Knihu je tak poměrně těžké někam zařadit, a vlastně si tak trochu plyne ve vlastním stylu.

Jestli je v ní něčeho opravdu hodně, tak jsou to postavy. K těm ústředním patří již jmenovaný bývalý politik, nyní taxikář Vojtěch Vojáček alias Seržant. V průběhu dění ovšem bude minimálně zmínka o mnoha dalších jedincích, až se v tom někdo může začít trochu ztrácet. Podíváte se mezi lidi pohybující se okolo drog, romské komunity, ale i na namyšlené zbohatlíky. Uhodnout mezi nimi předem vraha je opravdu přeobtížné, a většině čtenářů se to asi nepovede.

Celkově se vlastně jedná o poměrně temnou záležitost, čemuž napovídá už předchozí výčet přítomných. Zločin je tu na každodenním poradu dne a vedle toho současného se za ním budete často vracet i do minulosti. Vlastně celkově hrají věci dřívější ve vyprávění důležitou roli.

Jak už jste určitě pochopili, tohle je hodně rozvětvený román. Různých odboček a vedlejších cestiček je tu vlastně nespočet. Jedna osoba bude pátrat po svém ztraceném otci, jiná se bude snažit prosperovat ve svém podnikání, najde se tu i jeden homosexuální vztah nebo počátky nového divadelního představení.

Takže bych vlastně Taxikáře rozhodně nezařadil mezi oddechovky. Budete totiž při něm muset neustále udržovat svoji pozornost, aby vám některé věci neunikli. Už jen vyznat se ve všech těch událostech a lidských osudech nebude nic jednoduchého.

Kniha mě poměrně bavila, ale na druhou stranu bude mít pro mnohé i své stinné stránky. Nemůžu vyloženě říct, že bych si z ní úplně sednul na zadek, ale čtenářům krimi thrillerů, kteří si chtějí přečíst něco neobvyklého, ji vlastně mohu doporučit. Na stránkách textu jsou znát autorovi zkušenosti, všechno nakonec dává smysl, i když chvílemi toho na vás prostě bude už hodně. Ale proč ne, své fanoušky si tenhle počin určitě najde.

 

Knihu Taxikář můžete zakoupit přes stránky společnosti Grada

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.