Do smrti daleko s pořádnou akcí i černým humorem

red brick wall g21f6426b9 1280
Do smrti daleko budete mít s Michalem Březinou. Tentokrát se v jeho knížce seznámíte s jedním zkrachovalým detektivem, který sice o pořádný případ většinou nezavadí, ale přesto má okolo sebe stále hodně „veselo“.

Michala Březinu můžete znát třeba jako skvělého grafika. Většina obálek titulů nakladatelství Golden Dog ostatně pochází z jeho ruky. Vedle toho rád píše recenze či rozhovory nejen s knižní, ale i filmovou tématikou. V neposlední řadě však se jedná o velice nadějného spisovatele. Často zabrousí do sci-fi, tentokrát ovšem promíchal trochu více žánrů.

Hlavní postavou knihy je veterán kosmické války Británie s Čínou Billy Cowen, který za své zásluhy dostal možnost pracovat jako soukromý detektiv. Příliš se mu nedaří, možná i proto, že trochu víc pije a je prostě tak trochu looser. Jednoho dne ho navštíví trojice vostrejch týpků, kteří navždy změní jeho život.

S příchutí mnoha žánrů 

Do smrti daleko je kriminální detektivkou, s trochou sci-fi, velkou porcí humoru a chvílemi až horrorovou atmosférou. Ostatně všechny tyto atributy patří k autorovým oblíbeným. Jak už tomu většinou u nakladatelství Golden Dog bývá, nejedná se o konvenční nebo mainstremový titul. Od začátku budete svědky dosti drsného a poměrně zamotané příběhu, jenž vám možná trochu poplete hlavu.

Celá knížka je vlastně souborem několika případů zmiňovaného Billyho Cowena. Navíc je tvůrce vypráví směrem do minulosti, takže každý se odehrává o nějaký ten rok či více dříve. Hned v tom prvním tak poznáte konečný osud ústřední postavy a postupně se budete prodírat tím, jak se vlastně k němu dopracoval. Jedná se rozhodně o velice zajímavý způsob vyprávění.

Noirová atmosféra okořeněná černým humorem

V rámci jeho případů se občas setkáte s nadpřirozenem, nechybí tu hned několik padouchů a krve i mrtvol nespočet. Je to prostě trochu násilnější záležitost, působící dosti noirovým nádechem. Opomenut ovšem nebyl ani autorův klasický (někdy dost černý) smysl pro humor, který všemu dodává tu správnou příchuť a grády.

Všechny postavy jsou vlastně dost nesympatické

Již zmíněný detektiv ovšem není příliš sympatická postava. To vlastně ani nemá být. Často jste svědky alkoholem ovlivněných stavů, při kterých vám bude téměř odporný. Chvílemi se sice dostane napovrch jeho dobrácká povaha, potom to ovšem přebije svým komplikovaným charakterem. Prostě tak nějak nevíte, co si o něm nakonec máte myslet.

Vedle něj se tu objeví i několik dalších figur, které nejsou o mnoho sympatičtější. V tomto vyprávění prostě o sympaťáka nezavadíte, ale vlastně by se sem ani příliš nehodil. Z prostředí a všeho okolo se tak nějak neustále line smrad a temnota, takže byste v tomto městě rozhodně žít nechtěli. Není to samozřejmě myšleno jako výtka. Všechno takto (alespoň podle mého) má působit, protože tohle prostě není žádný veselý kraj.

Skvělé ilustrace 

Velkou pochvalu si zaslouží i grafické zpracování. No nic jiného jsem ani nečekal vzhledem k tomu, že autorem je právě Michal Březina. Vedle působivé obálky tak najdete na konci i obrázky všech důležitých osob, které vesměs působí dost drsně až šíleně. Dvoustránkové ilustrace najdete i mezi kapitolami. Všechny jsou černobílé.

Do smrti daleko je rozhodně zajímavý titul. Zaujme fanoušky netradičních detektivek, černého humoru, ale i tak trochu šílených děl fantastiky. Myslím si, že skvěle zapadá do tvorby nakladatelství Golden Dog a rozhodně se nemusí vedle mnoha dalších děl za nic stydět. Najdete v něm dostatek akce, nečekaných okamžiků, ale i šíleností, které v běžných kriminálkách jen tak nepotkáte.

 

Knihu Do smrti daleko si můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Golden Dog

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.