Uteč, dokud můžeš aneb za patami je vrah

texture g04fee889c 1280
Uteč, dokud můžeš radí v prvním dílu své thrillerové série americká autorka Rebecca Zanetti. Připravte se na napínavé čtení s hromadou mrtvol, ale i několika zjemňujícími prvky.

Jedná se o první česky vydanou knihu této spisovatelky v našich končinách. Což je poměrně zajímavé, protože píše již od roku 2009 a na svém kontě má desítky různých románů. Nakladatelství Metafora se rozhodla sáhnout po první části její série s Laurel Snowovou. A za mě s ní rozhodně neudělalo chybu.

Ústřední hrdinka je velice inteligentní agentkou FBI. Vypraví se na dovolenou do svého rodného města, ale práce ji nakonec dožene i taky. Na úpatí hory je zde totiž nalezeno větší množství lidských ostatků, což napovídá, že v blízkosti se může pohybovat hodně brutální šílenec. Na místě se rozhodně spolupracovat s místním rangerem Huckem Riversem, ale nebude to mít vůbec jednoduché. Vrah totiž po sobě nezanechává žádné stopy a navíc se klidně může jednat o někoho jí blízkého.

Musím se přiznat, že mám rád podobné thrillery, v nichž se vyskytuje šílený sériový vrah s hromadami mrtvol za sebou. I v tomto případě je v úvodu nalezeno hned několik lidských ostatků, což napovídá, že před sebou máme dalšího maniaka. Tentokrát ovšem zůstane po většinu času poměrně důkladně ukryt. Chvílemi se můžete podívat jen na utrpení některých jeho obětí krátce před smrtí, kdy jsou zavřené kdo ví kde a brzy si uvědomí, že už se zřejmě nedostanou na svobodu.

Na druhou stranu se autorka rozhodla tyto události zmírnit i lehce romantickou linkou. V úvodu série vás navíc seznamuje s dalšími postavy a jejich vztahy, takže té krutosti není zase až tak tolik. Klidně by se dala kniha označit jako takový tvrdší thriller i pro ženy.

Hlavní dvojka Snowová a Rivers je velice zajímavá a poměrně originální. Zatímco ona je geniální agentka s vášní pro pletení, on je tajuplný ranger, který moc nevychází ze svého doupěte. Značně nesourodý tandem bude muset spolupracovat, což ze začátku nebude vůbec jednoduché. Ovšem skoro hned po seznámení to mezi nimi začne jiskřit. 

Čeká vás velká porce výslechů, hledání nových důkazů, a především přibývání podezřelých. Tvůrkyně se vás snaží dost razantně zmást a do role možného pachatele tak obsazuje kde koho. Poměrně dobře se jí to daří a až do úplné odhalení mi nedošlo, kdo za vším může stát. Vlastně i proto, že mě lákali jiné možnosti. Samotné agentce FBI navíc půjde o život, což jí bude vyšetřování dost komplikovat. 

Jak už jsem se zmínil, vzhledem k faktu, že se jedná o první díl série, odehrává se možná v trochu volnějším tempu. Dokážu si představit, že pokračování (kterého se moc doufám dočkáme i u nás) bude zase někde jinde.

Uteč, dokud můžeš je ovšem skvělý začátek, který určitě většina fanoušků thrillerů kladně ocení. Líbili se mi postavy, včetně několika velice zajímavých vedlejších. Vlastně si tu podle mě Rebecca Zanetti tak trochu připravila i zápletky do dalších dílů, protože někteří z přítomných jedinců si o to vyloženě říkají.

Potěšilo mě i prostředí maloměsta a divoké přírody v níž se děj odehrává. Vlastně jen těžko bych hledal nějaké negativní vlastnosti tohoto románu, protože jsem v něm našel přesně to, co mám u podobných titulů rád. Nutno podotknout, že právě nakladatelství Metafora prostě umí vydávat skvělé věci v tomto žánru.

 

Thriller Uteč, dokud můžeš zakoupíte na stránkách společnosti Grada.

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.