Antologie Stíny Halloweenu zaujme všechny fanoušky tradičního amerického svátku, ale především samotného hororového žánru. Ostatně jaký námět může být děsivější, než ten věnující se přímo strašidelnému dni?
V našich končinách sice není Halloween přímo oficiálním svátkem, přesto ho mnozí využívají k nějaké děsuplné aktivitě. Ať už je to koukání na filmy nebo čtení podobných titulů. Námi recenzovaný zástupce je sbírkou šestnácti povídek předních tvůrců angloamerické temné fantastiky a hororu. Připravte se na dostatečně strašidelný zážitek z mnoha směrů, který vám zprostředkují velice zajímaví autoři.
Stíny Halloweenu obsahují texty tvůrců jako jsou Seanan McGuire, Stephen Graham Jones, John Langan, Kelley Armstrong a další. Jak už samotný název napovídá, věnují se zpravidla onomu tajemnému dni, který lidé slaví vždy poslední den října. Dočkáte se samozřejmě duchařiny, ale i vyvražďovaček nebo trochu tajemnějších příběhů, v nichž záhady odhalíte až téměř na konci.
Hned v prvním textu Černá Máry, skoč do jámy! od Seanana Mcguira se ocitnete v jednom prastarém opuštěném domě, do kterého se vypraví partička mladých přátel, aby si zde splnila svého bobříka odvahy. Nakonec se ovšem i ti nejdrsnější z nich budou třást strachy před tím, co tam potkají. Ano, tohle je právě ona duchařina. A dostatečně zajímavá.
Nebude zde zmiňovat všechny příběhy, pouze ty z nich, jenž mě něčím zaujaly. Tím dalším je Drobná ochutnávka bývalé vlasti, odehrávající se v roce 1948. Autor Jonathan Maberry vás zavede do období krátce po druhé světové válce, kdy do Argentiny putují hledaní nacističtí zločinci, aby zde začali nový život. A právě o tom je tato povídka, která se tak stylově zcela odlišuje od té předcházející.
A do třetice zmíním třeba Amber už víckrát nepozveme od S. P. Miskowski. V ní budete svědky jednoho kamarádsko/rodinného večírku, který tak trochu očekávaně zkazí jmenovaná Amber. Jak a proč? To už se budete muset dozvědět sami.
Jak ovšem vidíte, v každém příběhu naleznete odlišná témata a vlastně i způsoby, jakým se vás autoři snaží postrašit. Někdy je to intenzivnější, jindy více k zamyšlení, někdy se možná budete i pousmívat. Každý z nich pojal svůj příspěvek do této antologie trochu jinak, díky čemuž si v ní své oblíbence určitě najdete.
Většinu ovšem doprovází ona temná atmosféra Halloweenu, při níž se často zlo dostává na povrh. Nebudu lhát, že se mi líbili úplně všechny zdejší kousky. Několik málo z nich jsem vlastně přečetl spíše se sebezapřením a už bych se k nim nevrátil. Jiné mě naopak zaujaly natolik, že zůstali ještě po nějakou dobu v mých myšlenkách.
Jako celek každopádně musím Stíny Halloweenu hodnotit kladně. Dostáli svému názvu, dopřejí vám dostatečně strašidelnou zábavu a při správném dávkování vám zpříjemní nejeden mrazivý zimní večer (jestli se jich tedy ještě vůbec dočkáme).
O překlad se navíc postaralo hned několik tuzemských specialistů na temný žánr. V jejich čele stojí Milan Žáček z nakladatelství Carcosa, Roman Tilcer, Richard Podaný, Petr Kotrle a Adéla Bartlová. Díky tomu se vám vlastně dostane ještě o něco speciálnějšího zážitku, než kdyby všechny překlady pocházeli od jednoho člověka. Na konci navíc nechybí ani medailonky všech tvůrců.
Knihu Stíny Halloweenu si můžete zakoupit v eshopu nakladatelství Carcosa.