Jaroslav Andrejs vypráví v knize Smrt boha smrti o jedné z nejdůležitějších událostí druhé světové války – atentátu na prominentního nacistu Reinharda Heydricha. Zároveň ovšem vzpomíná i na mnoho lidí okolo.
V letošním roce jsme si připomněli 80. výročí atentátu na muže, který nejen v našich podmínkách patřil mezi nejvýznamnější německé pohlaváry za druhé světové války. V žádné jiné zemi se nepodařilo úspěšně zneškodnit podobně vysoko postaveného nacistu. Tzv. Operace Anthropoid si získala pozornost celého světa. Bohužel si ji získaly i její následky.
Jaroslav Andrejs byl prvním autorem, který toto téma komplexně zpracoval. Již v roce 1947 (tedy pouhých 5 let po této události) mu vyšla kniha Za Heydrichem stín, jenž je vlastně základem i tohoto díla. K rozšíření původního svazku pod aktuálním názvem došlo již v roce 1997, ještě za tvůrcova života. Nyní, bohužel již po jeho smrti, vychází v rámci kulatého výročí další vydání. A stále je to kniha, která rozhodně má co říct.
Text se jako celek věnuje daleko více věcem než jen samotnému atentátu a skupině Anthropoid. Poohlíží se za pobytem a prací výsadkových skupin Silver A, Zinc nebo Out Distance. Nabízí pohled na spolupráci místních lidí s odbojáři a jejich ukrývání. Zmiňuje příběhy desítek lidí, kteří riskovali život svůj i vlastních rodin, aby pomohli dobré věci.
Vyprávění je to opravdu důkladné. Troufnu si tvrdit, že kniha je určena spíše zkušenějším zájemcům o toto téma než těm, kteří si chtějí zjistit jen základní informace. Z přehršle dat a informací totiž mohou být někteří lehce znavení. Na druhou stranu se jedná o opravdu komplexní pohled na tehdejší dobu a dění v protektorátu.
Vzhledem ke vzniku těsně po válce měl autor možnost mluvit s mnohými pamětníky, žel bohu však daleko více těch, kteří by měli co říct, zemřelo. I přesto se dočkáte řady svědectví, ovšem i z let následujících. A to nejen z té hodné strany, ale například i citace z pamětí Liny Heydrichové, manželky zastupujícího říšského protektora Čech a Moravy. Jsou to rozhodně velice zajímavé ukázky myšlení lidí na rozdílných pólech.
Ostatně samotného ústředního padoucha tohoto díla poznáte poměrně důvěrně. A to nejen jeho kariéru mezi nacisty, ale i předchozí vývoj, díky kterému se stal Heydrich tím kým byl. Je těžké si ho představit třeba jako milovníka hudby nebo malé dítě, když o několik let později měl na rukou krev tolika lidí. Právě on se stal jednou z hlavních tváří holocaustu.
Vedle toho se tvůrce snaží vyvrátit některé vymyšlenosti a mýty, kterých se okolo atentátu a zúčastněných lidí vynořilo nespočet. Mnoho informací samozřejmě zůstane navždy ztraceno díky úmrtí těch, kteří by k nim měli co říct. Stoprocentní pravda je tak podle mého k nenalezení.
Samozřejmě dojde i na příhody následující a tvrdé restrikce, které smrt Heydricha „způsobila“. Mluvím například o vypálení vesnic Lidice a Ležáky nebo zavraždění mnoha pomáhajících. Díky tomu byl statečný čin skupiny Anthropoid některými lidmi odsouzen. Osobně se mi to těžko posuzuje. Na jednu stranu ukázal naději všem, že nacisté nejsou nesmrtelní. Na tu druhou díky němu umíralo mnoho lidí, jenž mohli žít. Dojde i na zrádce v čele s Karlem Čurdou, díky němuž se lavina pádu atentátníků spustila.
Co si budeme povídat, čtení to není vůbec hezké. Na druhou stranu kniha připomíná hrdinství lidí, kteří i přes možnost ztráty života neváhali pomáhat. Asi si to v dnešní době jen velice těžko dovedeme představit. I když i na Ukrajině lidé neváhají bojovat a umírat pro svůj domov.
Smrt boha smrti je jednoznačně zásadní dílo. Je určitě dobře, že se nakladatelství Jota odhodlalo k jeho znovuvydání. Vzpomíná na činy a lidi, kteří by neměli být zapomenuti. Ukazuje hrdinství tváří v tvář smrti. A nebojí se pouštět do bitvy s dezinformacemi, jichž se po konci války vyrojilo nespočet.
Knihu Smrt boha smrti můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Jota.