Smrtící Iluze, při níž vás bude mrazit v zádech

Iluze
Úspěšná švédská autorka kriminálních románů Camilla Läckberg spojila síly s psychologickým iluzionistou a telepatem Henrikem Fexeusem, z čehož vznikla parádní Iluze. Tohle je mrazivý thriller, který vás i přes svou objemnost donutí nepřestat se čtením.

Stejně jako tvůrci se pro vyšetřování případu museli spojit dvě ústřední postavy. Policistka Mina je ambiciózní, avšak provázejí jí její vlastní démoni. Má fobii z bakterií a špíny a to do takové míry, že jí to silně komplikuje život. Nemá žádné přátele ani partnera, o to víc se soustředí na svou práci. Tentokrát musí společně se svým týmem vyšetřit tajuplnou vraždu. U zábavního parku byla nalezena bedna a v ní žena probodnutá několika meči. Na první pohled to vypadá na nepovedený kouzelnický trik, ale brzy se potvrdí daleko temnější pozadí.

Na pomoc policii přichází mentalista a odborník na lidskou psychiku i magii Vincent Walder. Ani on ovšem není zcela bez kostlivců ve skříni. Navazovat vztahy mu rovněž příliš nejde, někdy je jako chodící encyklopedie a rychle se dostává do nevypočitatelných stavů. Dokáže se tahle netradiční dvojice vypořádat s tajemným vrahem?

Mezi největší domény této knihy jednoznačně patří právě její postavy. Po většinu knihy sledujete jejich opravdu podivné chování, které se často pohybuje za hranicí zdravého rozumu. Přesto jim to společně pěkně šlape a většina z vás si je rychle oblíbí. Právě jejich originalita je totiž maximálně přitažlivá.

Samotná zápletka je velice propracovaná. Troufnu se tvrdit, že většina ze čtenářů nebude tušit, kdo je oním tajemným vrahem. K tomu dopomáhají i záludné odbočky a slepé cesty. Počet stran vystoupal na téměř šest stovek, což ovšem ani zdaleka nic neubírá na čtivosti. Příběh je opravdu napínavý a přestat číst pro mě bylo většinou utrpením. Potřeboval jsem totiž nutně vědět, jak to celé dopadne.

Jasně najdou se tu i klidnější chvíle, které se snaží především přiblížit vám jednotlivé postavy a jejich soukromí. Díky nevšednosti Miny a Vincenta se ovšem nebudete ani chvíli nudit. Naopak se budete těšit na to, jak se v příští chvíli zachovají a co zase provedou.

Jak už obálka, název i anotace napovídají, v příběhu hraje velkou roli magie. Právě k této části zřejmě hodně přispěl Henrik Fexeus, stejně jako k postavě Vincenta. Můžete se těšit na zajímavé zákulisní informace z kouzelnické branže, o nichž jste třeba prozatím neměli ani tušení. Propojení vraždy s iluzionistickými triky je skvěle vymyšleno a z této kombinace vás určitě bude mrazit.

Iluze vás prostě bude bavit od začátku do konce, napětím nebudete ani dýchat, v jiných momentech naopak vytřeštíte oči nad chladnokrevností zabijáka. Kombinace těchto faktorů s velice zajímavými charaktery tvoří nadprůměrný krimi thriller, který mě prostě nadchnul. I závěr je skvěle promyšlený a navíc slibuje, že se dočkáme dalšího dílu. Mělo by se totiž jednat o první díl trilogie s názvem Mentalista. 

 

Knihu Iluze můžete zakoupit na stránkách společnosti Grada

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *