Rédl: Příběh člověka, který chtěl být čestný je zatím poslední knihou Jiřího Walkera Procházky, který se v minulosti stal proslulým zejména díky románům z žánrů sci-fi a fantasy. Tentokrát čtenářům nabízí detektivku, jejíž název jim může být trochu povědomý.
Vychází totiž ze stejnojmenného čtyřdílného seriálu, vysílaného v roce 2018. Česká televize se rozhodla na jeho motivy vydat i knižní verzi, které se chopil zkušený, a především kvalitní spisovatel Jiří W. Procházka. A rozhodně udělala dobře, protože samotný příběh nabízí velice zajímavý námět, který se vedle detektivní zápletky inspiruje i v české historii.
Děj se totiž odehrává na přelomu Československa a České republiky, povětšinou pouze pár dní před samotným rozdělením. Znalosti dob minulých se proto hodí, ale určitě nejsou bezpodmínečně nutné. I bez nich se totiž před vámi po otevření knihy objeví poutavý krimi příběh, při kterém budete napětím zadržovat dech.
Ústředním hrdinou je vojenský prokurátor Roman Rédl, který zrovna vede trestní stíhání proti bývalému šéfovi StB Alojzi Ferencovi. To neprobíhá přesně podle jeho představ, proto své síly raději vrhne na pátrání po zmizelém sousedovi. Díky tomu se ovšem zaplete do soukolí organizovaného zločinu, ve kterém se pohybují hodně nebezpeční jedinci. Hlavní roli navíc hrají vlaky naložené zbraněmi a vojenskou technikou sovětských vojsk, které se odsouvají z východního Německa. Některé jejich vagóny totiž záhadně mizí a Rédl se tomu rozhodne přijít na kloub.
Jak sami vidíte, prim zde hraje nejen rozdělení Československa, ale i doba předešlá. V příběhu narazíte na komunistickou tajnou službu, naznačeny jsou její nekalé praktiky či přechod příslušníků do demokratického zřízení.
Některé z postav vycházejí ze skutečných jedinců. Samotný Rédl je volně inspirován plukovníkem Alfredem Redlem, který žil v dobách Rakouska-Uherska. Tento lovec špiónů měl s pozdější filmovou a knižní figurou společnou nejen vojenskou kariéru, ale třeba i homosexualitu. Alojz Ferenc zase není nikdo jiný než Alojz Lorenc, jeden z hlavních pohlavárů v komunistických 80. letech, který působil jako první náměstek federálního ministra vnitra Československé socialistické republiky, pověřený řízením centrálních kontrarozvědných správ Státní bezpečnosti.
Samotný děj se odehrává na základě hrané předlohy. Dialogy jsou většinou naprosto totožné s těmi seriálovými, i když jsem to nezkoumal slovo od slova. Přibyly ovšem různé popisy situací nebo samotných postav, čímž se celému příběhu dostává zcela nové kouzlo. A Jirka Procházka si s nimi opravdu vyhrál.
Během čtení se rozhodně připravte na trochu násilnější výjevy. Hlavní padouchové jsou zde daleko lépe vykresleni, a především jejich činy působí podstatně brutálněji. Až mi chvílemi přišlo, že se v tom mučení autor téměř vyžívá. Rozhodně se nezapře jeho um v psaní akčních scén, který využil i v rámci své kariéry ve fantastice.
V románu nechybí velká porce napětí, zvratů i dalších zajímavých momentů. Jestliže jste ještě neviděli seriál, určitě si nejdříve přečtěte knihu. Nebudete toho litovat a předejte prozrazení celého děje. Jsem rád, že se Jirka Procházka opět vrátil k detektivnímu žánru, protože má rozhodně i pro něj velké nadání. Série Souřadnice zločinu, ve které vyšla Mrtvá šelma, už asi zůstane pod drnem, ale třeba se ještě dočkáme dalších krimi kousků z pera tohoto vynikajícího tvůrce.