Jestliže si chcete přečíst knihu z prostředí holocaustu, ale máte radši románovější formu, rozhodně byste měli sáhnout po Dívce, která utekla z Osvětimi od americké autorky Ellie Midwood. Nebudete litovat, protože v rámci daného žánru a podoby se jedná o jednu z nejzajímavějších knížek.
Před čtením každého románového zpracování holocaustu mám vždycky trochu strach. Nebudou fakta až příliš zkomolená? Není to neúcta, měnit je u takto katastrofické události? Naštěstí se většinou autoři snaží zachovat značnou část původních reálií a pouze je trochu přizpůsobují. To je ostatně jeden z hlavních kladů podobných knih. Dokážou si najít cestu k daleko větší sortě čtenářů. Přecijenom mohou být o něco čtivější a nabídnou jinak zpracované emoce. V případě tohoto díla naštěstí autorka odvedla svou práci na výbornou. Nabízí totiž poměrně velké množství skutečných faktů, pouze je lehce zaobaluje a zpracovává opravdu zajímavou formou.
Ústřední dvojici tvoří Mala a Edek (celými jmény Mala Zimetbaumová a Edward Galiński). Tito dva mladí lidé se bohužel ocitli v jeden moment na jednom strašném místě jménem Osvětim. Druhá světová válka je v plném proudu a mučení i vraždění lidí probíhá na plné obrátky. Může být vůbec v takovémto prostředí prostor na lásku? Mohou být lidé nesobečtí a pomáhat druhým, i když tím ohrožují vlastní život? A dá se z tohoto pekla uniknout jinak než komínem?
Ellie Midwood se sice rozhodla životy těchto dvou lidí a jejich uvěznění v nejznámějším vyhlazovacím táboře zpracovat v podobě románu, přesto neváhá jít do poměrně velkých podrobností o fungování Osvětimi. Nabídne pohled na fungování plynových komor nebo práci Sonderkommanda (speciálních skupin vězňů, kteří měli na starost spalování i pohřbívání mrtvých). Představí některé z krutých dozorců, kteří neváhali mučit a zabíjet pro potěšení. A do toho vloží příběh o dvojici, která se zde zamilovala a prožívala nebe i peklo zároveň.
Značný prostor dostává i zdejší odboj. Jedna z mála dobrých věcí na tomto příšerném místě. Někteří lidé se nebáli obstarat jídlo či jiné potřebné věci pro druhé. A nakonec všechno doputovalo až k velké vzpouře, jejíž přípravy jsou vidět i v této knize. Jestliže jste už více zběhlí v literatuře o holocaustu, jistě vás potěší i přítomnost známých osobností jako byli člen Sonderkommanda Filip Müller nebo zřejmě nejznámější uprchlý vězeň Rudolf Vrba. Jejich jména byla lehce skryta, přesto vám hned bude jasné, o koho se jedná.
Právě v tomto titulu je krásně vidět onen protipól krutosti a bezcitnosti oproti citlivosti a lásce. Zjistíte, že všichni nacisté nemuseli být bezpodmínečně nemilosrdní. Naopak jim jejich zdejší činnost rozhodně nezpůsobovala radost. Oproti tomu i mezi trestanci se našli tací, kteří pro vlastní zlepšení situace udělali cokoliv.
Samozřejmě se ještě musím vrátit k Male a Edekovi. Při čtení jsem si často představoval dané situace, drobné i velké projevy citů. Jejich obavy o toho druhého. Velice rychle si je oblíbíte a budete všechny příhody prožívat společně s nimi. Určitě nebyli dokonalí, ale v atmosféře plné smrti si zachovali lidskou tvář. Po celou dobu jim budete fandit a přát, aby jejich putování skončilo happyendem. No nebude prozrazovat, jak to s nimi dopadne. Ale závěr je maximálně emotivní, to vám můžu slíbit.
Dívka, která utekla z Osvětimi za mě jednoznačně patří k tomu nejzajímavějšímu, co jsem z prostředí Osvětimi v románové formě četl. Nabídne dostatek informací o chodu tábora, zápletku plnou citů, velice čtivou formu, a především příběh, který by neměl být zapomenut.
V závěrečné Historické poznámce vás autorka obeznámí s tím, co se zakládalo na faktech, ale nabídne i další souvislou literaturu. Třeba knihu jedné ze zúčastněných postav, lékařky Stasie (skutečným jménem Gisella Perl).
A pozor! Hned v lednu vychází její další výtvor s názvem Houslistka z Osvětimi, který nabízí pohled na stejné místo a rovněž zpracovává příběh dvojice zamilovaných. Dokonce se ty dané osoby objevily i v této knize. Rozhodně se tedy bude jednat o velice zajímavý titul.
Dívku, která utekla z Osvětimi si můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Jota.