Kosti, pasti, slepice – humorná fantasy s trpaslíky i kostlivci

Kosti, pasti, slepice
Netradiční název knihy amerického spisovatele Jefferyho Russella vlastně trochu napovídá, s jak originální záležitostí tu máme čest. V Americe se série o Kobkanýrech stala fenoménem, dokáže zaujmout i české čtenáře?

Jak už jsme tak trochu napověděli, kniha vypráví příběh jednoho trpasličího spolku, který se věnuje čištění kobek a hrobek. Jednoho dne se k nim na jejich výpravě tak trochu omylem připojí strážce ovčí brány Durham, který by měl jinak před sebou hodně nudnou kariéru bez vyhlídek na nějaké povýšení. Navíc se nemá jednat o zrovna jednoduchý úkol. Společně s trpaslíky totiž mají najít magický palcát, ukrytý v kryptě nekromanta Alahama. Jak už asi tušíte jejich mise se postupem času hodně zkomplikuje.

Musím se přiznat, že mám vlastně rád fantastiku s trpaslíky. Jasně, elfové vždycky byli ty krásnější a půvabnější. Já jsem se ovšem nadchnul do Trpaslíků Markuse Heitze, takže mám od té doby trochu úchylku na tyhle malé, vousaté bojovníky. Tohle je ovšem trochu jiná záležitost, než zmiňovaná proslulá série.

Humorná fantasy s mnoha trpaslíky

Jedná se totiž o tzv. „feel-good“ fantasy, v níž najdete spojení klasických žánrových postupů se velkou porcí humoru. A to mě prostě baví. Připravte se na poměrně velký počet trpasličích charakterů. Nenajdete mezi nimi vlastně žádného vyloženě hlavního. Ústřední postavu tu zastupuje jejich lidský pomocník Durham.

O to více ovšem nabízí tvůrce pohled na život a dobrodružství postav, které se živí tak trochu méně chutnými věci, mají někdy lehce zvláštní slovník, a především zvyky. Někteří jsou větší sympaťáci, jiným byste se radši měli vyhnout. Povětšinou je s nimi ovšem sranda, i když dosti specifická.

Nejdříve prozkoumávačka, potom moře akce

Zápletka by se vlastně dala rozdělit na dvě části. V té první můžete sledovat úvod celé mise, příchod do krypty a postupné propracovávání se jejími tajemstvími a pastmi. Je tu o něco méně akce, vyprávění se hodně věnuje právě odhalování pastí a prozkoumávání temných zákoutí.

Posléze ovšem přicházejí první kostlivci, démoni a různé další potvory, včetně onoho ústředního padoucha nekromanta Alahama. Různých šarvátek a celkově svižnějších momentů výrazně přibyde, stejně jako humoru. Několikrát se tu objeví ani bizarní momenty, které vás hodně slušně pobaví.

Připravte se tak nakonec na slušný kolotoč, v němž se může stát takřka cokoliv. Jak už název napovídá, svou roli tu budou hrát i slepice a hodně, hodně pohybujících se i ležících kostí. Po celou dobu ovšem nechybí určitá důmyslnost a vynalézavost našich hrdinů, kteří daleko více než svaly musejí využívat své mozky.

Ilustrace tu nenajdete

Možná jediné, co mi zde trochu chybí, jsou nějaké ilustrace. Nakreslené nějakým originálním způsobem s chytrým podtextem by se mohlo jednat o zajímavé zpestření, které by se sem prostě hodilo. Stačit vám tak musejí jen malé lebečky oddělující jednotlivé části uprostřed kapitol.

Kosti, pasti, slepice jsou opravdu zajímavou a originální záležitostí, která může nadchnout fanoušky fantasy, ale i humoru. Připravte se na někdy trochu osobitý slovník, rozmanité chování trpaslíků a spoustu různých bytostí a potvor nejen z kostí.

Jedná se o první díl série Kobkanýři, v originále přitom vyšly již tři další pokračování. Uvidíme, jestli se dalších dílů dočkáme i u nás. Rozhodně by si to všichni přítomní zasloužili, a především čtenáři se budou chtít opět společně s nimi vydat na další nebezpečnou výpravu.

 

Kniha Kosti, pasti, slepice si můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Mystery Press.

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.