Sedm knih George R. R. Martina, které vyšly před Hrami o trůny

milky way 2695569 1280 1
George R. R. Martin nenapsal jen fenomenální sérii Hry o trůny. Na svém kontě má už pěknou řádku knih nejen fantasy, ale sci-fi žánru. Pojďte se s námi podívat na sedm z nich.

Všechny následující knihy přišli na svět v rozmezí deseti let a hned čtyři z nich vyšli v letech 1980-81. Najdeme tu nejen žánry fantasy a sci-fi, ale i jeho první dětskou knihou. Autor se velice často věnoval i povídkové tvorbě, jejíž zastoupení tu rovněž máme. Posoudit kvalitu jednotlivých textů si netroufáme. Je na každém ze čtenářů, které z daných děl se mu bude líbit.

Sidlo cerva obalka

Sídlo červa, originál 1976, český překlad 2017

V pomalu se rozpadajícím podzemním městě kdesi pod povrchem umírající planety putující kolem vyhasínajícího slunce se mladý Annelyn těší blažené naivitě života privilegovaných. Ponížený Masonošem, zručným lovcem opovrhovaných, v trvalé tmě nižších pater žijících dolňáků, spřádá spolu se svými přáteli pomstu. Jenže mladíkovy intriky se ošklivě zvrtnou a posléze ho zavedou do bludiště nekonečných temných chodeb rozlézajících se pod městskými ruinami. Při své zoufalé cestě za záchranou odkrývá krutou pravdu skrývající se za úctou předků k legendárnímu Bílému červu.

6920585 soumrak na worlornu

Soumrak na Worlornu, originál 1977, český překlad 2003

Planeta Worlorn, osamělý vesmírný tulák bloudící mezihvězdnou temnotou na okraji galaxie, zažila krátké období, když tu všechny lidské světa Periferie uspořádaly okázalý Festival, důkaz své síly a výkonnosti. Festivalový rej skončil a na světě mířícím do šera zapomnění zůstalo jen pár dobrodruhů a fantastů.

Soumrak na Worlornu bývá považován za vrchol tvorby George R. R. Martina z dob, než začal psát své rozsáhlé fantasy cykly.

big nightflyers Ehd 28592

Nightflyers, originál 1980, český překlad 1992

Napínavý příběh o „souboji“ posádky výzkumné kosmické lodi s překvapivým soupeřem. Novela obdržela cenu Locus.

978 80 7387 175 8 V

Ledový drak, originál 1980, český překlad 2008

Stvoření opředené tisícerými legendami a vzbuzující strach. Ledový drak. Když se prohnal oblohou vysoko nad hlavami lidí, kteří jej nikdy nedokázali zkrotit, zůstala po něm jen třeskutým mrazem sálající zima a na kost zmrzlá země. Jednou v zimě, za nejstrašnějšího mrazu, jaký kdo pamatoval, se narodila Adara. Děvčátko, které se Ledového draka nebálo. Když jí byly čtyři roky, poprvé se ho dotkla, a v pěti letech se poprvé proletěla na jeho širokém, chladivém hřbetě. Později, když jí bylo sedm, jednoho klidného letního dne přiletěli ze severu ohniví draci a napadli poklidnou farmu, která byla Adařiným domovem. A jedině zimní dítě a ledový drak se jim dokázali postavit.

Ledový drak je netrpělivě očekávanou první dětskou knihou George R. R. Martina. Je nezapomenutelným příběhem o odvaze, lásce a oběti.

big pisecnici VCu 32349

Písečníci, originál 1981, český překlad 1992

Sbírka 3 různorodých povídek oceněných Hugem a Nebulou.

Povídky: Písečníci, Píseň pro Lyu, Skleněná květina.

img

Křídla snů, originál 1981, český překlad 1993

Planetu Windhaven osídlili lidé po katastrofě své kolonizační lodi. Objevili, že zde mohou létat; využívají nízkou gravitaci, hustou atmosféru a křídla, vyrobená ze skutečně nezničitelného kovu jedné části lodi.

Na této planetě malých ostrovů, moří zamořených obludami a bouřlivého větru je komunikace mezi ostrovy možná prostřednictvím letců, společnosti mužů a žen. Nosí zprávy od ostrova k ostrovu a slouží těm, kteří jsou připoutáni k zemi.

A toto je příběh Maris z Amberley, která se rozhodla změnit tradice a neuvědomila si, že tím změní celý svět.

big tufova dobrodruzstvi UxL 9945

Tufova dobrodružství, originál 1986, český překlad 2000

Tisíc let putuje kosmická archa Vesmírem. Její posádka je dávno po smrti, ale náklad čeká na svého osvoboditele. Je to však děsivý náklad, zmrazené zárodky těch nejhorších oblud a netvorů z celé galaxie. Jestliže je někdo probudí k životu dojde k nejhoršímu a peklo bude jen rajskou zahradou. A přesně to se povede Havilandu Tufovi, dobráckému obrovi, vesmírnému obchodníčkovi, který miluje nade vše pivo a je pronásledován věčnou smůlou. Tuf si se zvířaty rozumí daleko lépe než s lidmi. V knížce se nachází celkem pět příběhů z galaktického obludária.

Sdílej tento článek na Facebooku

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *