Povídky z židovského prostředí nejen o Holocaustu

digital paper 5952104 1280
Povídky ze Svrabové čtvrti nabízejí rozsáhlý pohled na pražské židovské prostředí zejména z let okolo první světové války, první republiky až po nacistickou tyranii. Jejich autor František R. Kraus vás velice poutavým způsobem seznámí s životy tehdejších židů, přičemž zavzpomíná i na řadu známých osobností.

František R. Kraus se stal velice významnou osobností pro literaturu o holocaustu. Přežil několik koncentračních táborů včetně Osvětimi a hned v roce 1945 začal sepisovat své vzpomínky na prožité hrůzy. Stal se tak jedním z prvních, kdo mohl o vyvražďování lidí informovat širokou veřejnost. Přesto jeho jméno tak trochu zapadlo v dějinách a dnes ho již zná pouze malá část čtenářské obce.

Trochu napravit se to rozhodlo nakladatelství Cattacan, které v minulém roce vypustilo do světa právě Povídky ze Svrabové čtvrti, jako první část v rámci vydávání jeho souborného díla. Vlastně jsem se k této knize dostal tak trochu náhodou, když jsem se rozhodl napsat recenzi na druhou knihu této řady s názvem A přiveď zpět naše roztroušené.

Ale nazpět ke Svrabové čtvrti. Už při prvním kontaktu s touto knihou je vám jasné, že se jedná o velice významné a troufám si tvrdit luxusní dílo. Nakladatelství si dalo velice záležet na obálce i samotné vazbě, která vás už svým vzhledem navrátí do let minulých. Jedná se o první vydání této sbírky povídek, vzniknuvších napříč Krausovou literární kariérou.

Jednotlivé texty jsou napsané opravdu krásným jazykem a autor vás až neskutečným způsobem dokáže vtáhnout přímo do děje. Určitým způsobem by se dala tato tvorba přirovnat k Janu Nerudovi, ale přesto kráčí vlastní nezaměnitelnou cestou.

Nahlédnete tu do mnoha životů obyčejných lidí. V první části se budete prodírat zejména chudobou, honbou za lepším životem, ale i krásnými maličkostmi, které mohou člověka učinit šťastným. Židé jsou často v literatuře o holocaustu zobrazováni jako ti bohatí, kterým nacisté brali majetek. V tomto případě však uvidíte, že se už okolo první světové války často nacházeli v daleko horších vodách.

 

Beseda o autorovi s jeho synem Tomášem Krausem

Seznámíte se s řadou osobností jako byli Franz Kafka, Egon Ervín Kisch nebo dokonce ještě hlouběji v minulosti Mozart či Cassanova. Důkladně prozkoumáte různá pražská zákoutí, napijete se v tradičních hospodách, shlédnete velká divadelní představení a nebude chybět ani pohled do podsvětí. Veškeré popisy jsou opravdu barvité a působí kouzelně, přestože často popisují nepříliš pozitivní události. Najdete tu příběhy posledního pražského převozníka, party kluků pomáhajících ostatním nebo chudých chlapů.

V druhé části se tvůrce zaměřil na období okolo druhé světové války. Nejedná se přitom o nějaké rozsáhlé popisy dění v koncentračních táborech (přestože i na ně dojde). Těm se věnuje zejména v další, již zmiňované knize. Tentokrát dostávají hodně prostoru různá ghetta a spíše náznaky strašlivých událostí. Přesto působí velice emotivně, čemuž napomáhá i úžasný autorův styl psaní.

Pro mne nejzajímavější povídkou byla Hvězda. Nechvalně proslulé židovské označení zde promlouvá vlastním jazykem a vypráví příběh svého vzniku i následného nošení a odloučení od majitelky. Ale drtivá většina povídek je výjimečná a jen ukazuje, že František R. Kraus byl opravdu výborným vypravěčem.

Povídky ze Svrabové čtvrti se z velké části zakládají na skutečných událostech, jsou inspirovány reálnými postavami a mají i určitou autobiografickou část. Nabídnou čtenáři opravdu fascinující pohled do života židovského národa v Praze i za holocaustu.

Za zmínku rozhodně stojí i následný několikastránkový životopis Františka R. Krause napsaný Františkem Cingerem, který je tak nějak v duchu celé knihy. Rozebírá nejen tvorbu tohoto muže, ale i jednotlivé povídky knihy.

Myslím si, že souborné vydání díla tohoto významného spisovatele se stane opravdovým unikátem a ozdobou každé knihovny. Ostatně druhá kniha A přiveď zpět naše roztroušené…, který vyšla v letošním roce byla předtím velice špatně sehnatelná. Ale konečně ji můžeme mít doma a přečíst si i toto důležité svědectví o strašlivých hrůzách druhé světové války.

 

Knihu Povídky ze Svrabové čtvrti si můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Cattacan

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.