Možná i ve vašem okolí se nacházejí Cizinci

blood 297669 640
Nakladatelství Golden Dog vydalo svůj první zahraniční román s českým názvem Cizinci. Americký autor Mort Castle v něm jednoznačně ukazuje, že věřit byste neměli vůbec nikomu. Každý totiž může být cizinec, který vás nemile překvapí.

Malé žánrové nakladatelství Golden Dog funguje pod tvrdou šéfovskou rukou Martina Štefka již nějaký ten pátek. Vydává především horory, thrillery, ale nedávno i například fantasy knihu. Až doposud se soustředili pouze na domácí scénu, to se však v letošním roce mění. Prvním překladovým románem se stali právě Cizinci, kteří vás vezmou na šílenou jízdu do mysli psychopatického vraha.

Hlavními postavami jsou Michael a Beth Loudenovi, kteří žijí společně se svými dětmi Kim a Marcy spokojený život obyčejné rodiny. Jednoho dne však do jejich života vstoupí smrt, která všechno převrátí vzhůru nohama. Přinese s sebou strach, psychózu a neustálé napětí. Vrah přitom může každou chvíli znovu udeřit.

Psychologie v hlavní roli

Na úvod však musíme poznamenat, že se rozhodně nejedná o klasickou vyvražďovačku. Je tu sice hned několik zabijáků a mrtvol nakonec bude rovněž požehnaně, ale hlavním styčným bodem celého příběhu je psychologická stránka věci. Nutno podotknout, že vlastně hned od začátku známe ústředního vraha, jehož konání budeme především sledovat.

Autor se rozhodl nabídnout pohled na způsob myšlení psychopata, který se dokáže skrývat pod rouškou slušného a spolehlivého občana. Čtenář má možnost vidět dvě tváře tohoto člověka. Jednu hereckou a druhou tu skutečnou (a pořádně ďábelskou). Je to velice zajímavá sonda do jeho duše, v níž najdete jen ty nejčernější myšlenky.

Přestože tedy nemusíte po zabijákovi nijak pátrat, neustále jste napnutí, co zase příště provede. Je totiž schopný čehokoliv a vy se budete obávat toho nejhoršího. Atmosféra postupem času houstne a záporák si dovoluje čím dál víc. Má totiž pocit, že je naprosto neohrozitelný.

Brutální, ale ne zase tolik

Vražedné scény jsou sice poměrně brutální, ale zase se nejedná o žádný extrém. Určitě jsem četl daleko krvavější romány. V tomto případě totiž slouží mord jen jako nástroj k daleko rozsáhlejšímu cíli. Ony činy totiž nejsou jen zábavou pro jednoho psychouše, ale postupně se propracovávají k daleko většímu a bestiálnějšímu závěru.

Ještě jsem se nezmínil o ženské postavě. Jedná se o trochu neurotickou maminu, která se stane součástí hodně šílené hry. Vlastně si jí ani příliš neoblíbíte, tak nějak jí chybí nějaké větší charisma. Určitě s ní však budete často soucítit a říkat si, že byste se nechtěli ocitnout na jejím místě.

V českém znění Martin Štefko

Musím vyzdvihnout i autora překladu. Tím se totiž stal sám big boss nakladatelství Martin Štefko. Rozhodl se takovou velkou událost jako je vydání prvního zahraničního románu nesvěřovat někomu cizímu a jeho práce se mu podle mého soudu povedla. Na první pohled vás určitě upoutá i obálka zkušeného Michala Březiny, která působí opravdu pochmurným dojmem.

Nakladatelství Golden Dog rozhodně vsadilo při své první zkušenosti s překladovou literaturou na dobrého koně a přivezlo k nám úspěšného hororového autora Morta Castla, kterého jste u nás mohli prozatím znát pouze díky povídce Světlo z antologie Rej stínů. Cizinci budou lahůdkou zejména pro všechny, kteří mají rádi hodně psychologické romány a snesou i trochu toho násilí a vražd. Ale pozor. Po jejich přečtení se budete na svět dívat jiným zrakem. I váš soused nebo známý totiž může mít svojí skrytou tvář.

PS: Určitě se mrkněte na trailer. Je fakt hodně dobrej. 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.