Jak se žije za zdmi Valdic – Petr Šámal

black 1072366 1280
Jak se žije za zdmi Valdic vypráví v nejnovější stejnojmenné knize Petra Šámala několik zaměstnanců i odsouzených, kteří pobývají v jedné z nejstřeženějších věznic v České republice. Vypravte se na cestu za zločinem i nápravou a nechte se provádět těmi nejpovolanějšími.

V knize naleznete text rozdělený do řady kapitol. Část z nich vypráví příběhy samotných vrahů, které jsou napsány takřka románovou formou včetně přímé řeči a popisu jejich zločinů. Působí díky tomu velice realisticky a čtenář si je lehce dokáže představit.

Většinou po nich následují “projevy“ samotných pachatelů, které se týkají jejich zločinů, pocitů viny a samozřejmě i samotným podmínkám ve Valdicích. Působí hodně autenticky a rozhodně se jedná o velice důležitý materiál k pochopení jejich mysli, ale samozřejmě i atmosféry ve vězení. Dozvíte se, co se jim líbí nebo nelíbí, a přestože jsou všichni zločinci, jsou u nich vidět velké rozdíly.

Někteří se snaží přesvědčit o své nevinně a stěžují si na vychovatele nebo ostatní spoluvězně, jiní jsou naopak smíření se svým osudem a přiznávají provinění. Těšit se můžete na zpovědi takových veličin jako je nechvalně proslulý heparinový vrah, ale i celé řady dalších těžkých případů. Tím nejznámějším je samozřejmě Jiří Kajínek, který byl rovněž ve Valdicích “ubytován“ a popisuje tedy vlastní zkušenosti. Jeho text není příliš dlouhý, ale zároveň se objeví i ve vzpomínkách jiných. Z mého pohledu se jedná o ty nejzajímavější úseky, protože čtenář má jen málokdy možnost se nechat takovýmto způsobem přenést na místo činu a poslechnout si myšlenky několika zločinců.

vyrp175377 6065Jak se zije za zdmi Valdic obrazova priloha 005

Vedle toho nechybějí ani vyprávění od jejich věznitelů, tedy zaměstnanců věznice od vychovatelů, přes doktora, psychologa, strážné, pastora až po ředitele Valdic. I v tomto případě jsou některé jejich názory a poznatky rozdílné. Řada z nich si stěžuje, že vězni jsou až příliš opečovávaní. Dostávají téměř všechno, o co si řeknou, a navíc mohou ještě podávat stížnosti. Zjistíte i takové paradoxy, že pracující si musí platit svůj pobyt, zatímco nepracující ne.

Nechybí ani důkladné popisy jednotlivých oddělení, srovnávání poměrů za komunismu a současnosti nebo příklady toho, jaké mohou vězni dělat svým hlídačům peklo. Opět se dočkáte hodnověrných sdělení, přestože jsou do nich přidány i osobní pocity. Ve většině těchto kapitol vypráví současně dvojice zaměstnanců, která se navzájem doplňuje.

Celý komplet tedy nabízí opravdu podrobný pohled na věznici Valdice, a to z obou stran mříží. Čtivost je překvapivě veliká, přestože se najde i několik slabších momentů. Celkový význam této knihy je podle mě obrovský a slouží k pochopení zdejších poměrů a jako taková malá příručka zločinu.

vyrp18 6065Jak se zije za zdmi Valdic obrazova priloha 002

Nechybí ani několik fotografií, které jsou soustředěné přibližně do poloviny knihy. Najdete na nich venkovní i vnitřní prostory nebo nejznámější vězně. Mezi ně v minulosti patřil i legendární loupežník Václav Babinský nebo pachatel atentátu na Aloise Rašína Josef Šoupal.

Po přečtení této knihy se určitě nad mnoha věcmi zamyslíte, možná některé účastníky i politujete. I samotný autor přidal na závěr krátkou úvahu, ve které přemýšlí o spravedlnosti a míře potrestání. Jak ovšem sám konstatuje, zločiny popsaných lupičů a vrahů ovlivnily i desítky dalších lidí, kteří díky nim budou až nadosmrti trpět. A proto je samotný trest vlastně vyměřen i jim.

Jak se žije za zdmi Valdic je velice zajímavá kniha pro všechny jedince, kteří se zajímají o českou kriminální scénu a zároveň se chtějí dozvědět něco o poměrech v jedné z nejvýznamnějších českých věznic. A Petr Šámal jim jejich touhy po poznání uspokojí vrchovatou měrou.

Odkaz na knihu na stránkách nakladatelství

Sdílej tento článek na Facebooku

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *