Druhá světová válka byla zaznamenána ve stovkách a tisících knih. Zejména téma holocaustu fascinuje spoustu lidí dodnes, přestože se jednalo o jednu z nejstrašnějších událostí v dějinách lidstva.
I v těchto příšerných časech plných smrti se ovšem našlo spousty dojemných příběhů, kdy láska a přátelství zvítězilo nad zlem. Bohužel další miliony lidí se konce války nedočkalo, protože jejich život skončil za ploty koncentračních a vyhlazovacích táborů.
Určitě je velice dobře, že se touto tématikou zabývá celá řada spisovatelů, přičemž mnoho knih pochází od lidí, kteří tyto hrůzy prožili na vlastní kůži. A vycházeli nejen v posledních letech, ale i těsně po konci války. Právě tyto výpovědi mohou být pro velkou část čtenářů nejzajímavější, protože jsou z nich cítit ještě čerstvé emoce, a především zloba na nacistické Německo. Navíc máte prostě jiný pocit, když držíte v ruce knihu, která vznikla jen těsně po událostech druhé světové války. Řada z nich se navíc dá ještě dnes sehnat v antikvariátech a při troše snahy si tak můžete vytvořit cennou a z historického hlediska velice poučnou sbírku. I do mých rukou se dostali některé poválečné příběhy, které mi zdobí knihovnu.
Jako první musím zmínit Továrnu na smrt, kterou sepsal Erich Kulka (Schön) a Ota Kraus. Druhý jmenovaný byl tatínkem Jana a Ivana Krause, má na svém kontě hned několik knih a stovky článků o genocidě a nacismu. Kniha je dokumentárním dílem popisujícím Osvětim-Birkenau, jeden z nejznámějších vyhlazovacích táborů. Nejedná se o žádný román, ale tvrdou realitu, kterou si dnešní generace asi jen těžko dovede představit. Kniha poprvé vyšla v roce 1946 u nakladatelství Čin.
https://www.databazeknih.cz/knihy/tovarna-na-smrt-24168
Mrtvý se vrátil je příběhem Roberta Blanka, politického vězně 34880. Vlastním jménem se jedná o Dr. Vladimíra Hanáka. Ten si prošel Pankráci, Terezínem, Osvětimí i Buchenwaldem. Aby přežil, musel podstoupit i výměnu mrtvého s živým. Staral se o úklid mrtvol a měl přístup i do cikánského tábora, z nějž získal řadu důležitých informací. První vydání vyšlo v roce 1946 u Nakladatelského družstva Máj.
https://www.databazeknih.cz/dalsi-vydani/mrtvy-se-vratil-145240
Šest let za ostnatým drátem vypráví vzpomínky z koncentračního tábora Buchenwald. Ten se sice nemohl srovnávat s Osvětimí, ale přesto se v něm děli podobné hrůzy. Autor knihy byl po válce činný i v komunistické politice, později se stal velvyslancem ve Velké Británii a zástupcem Československa v Organizaci spojených národů. Kniha vyšla v roce 1945 u plzeňské Volnosti.
https://www.databazeknih.cz/knihy/sest-let-za-ostnatym-dratem-165126
Mauthausen-Dachau od Miloše Vítka je svědectvím o Mauthausenu v roce 1942 a posledních dnech v Dachau. Kniha byla napsána v květnu po osvobození Dachau Američany. V roce 1946 ji vydal Klub Kounicových kolejí, nakladatelství osvobozených politických vězňů. Na fotkách jsou zde zachyceny i Kounicovy koleje v Brně. Autor se v doslovu věnuje i tomu, jaké bychom si z válečných let měli vzít ponaučení a jakým způsobem dál žít. Podobné doslovy jsou součástí řady knih.
https://www.databazeknih.cz/knihy/mauthausen-dachau-226671
My z koncentráků žalujem se opět věnuje více táborům. Objeví se v ní Pankrác, Sachsenhausen, Osvětim i Mauthausen. Kniha je psána značně poeticky a v drobných kapitolách zachycuje pasáže a obrázky ze života v nacistických táborech a vězeních. Kniha vyšla u SOPVP kraj. sekr. Jihlava v roce 1946.
https://www.databazeknih.cz/knihy/my-z-koncentraku-zalujem-70843
Lidé beze jména od Františka Loubala se odehrávají ve Špilcberku, Dachau a Buchenwaldu. Autor byl politikem, a tak má jeho vyprávění hned dva pohledy – jeden politický, ale samozřejmě i ten veskrze lidský. Upřímně se snaží vypovědět o hrůzách, které zažil, a nakonec je přidáno i velké množství fotografií. Vyšlo u Novela (Brno) v roce 1945.
https://www.databazeknih.cz/knihy/lide-beze-jmena-72386
Jací byli od Dr. Františka Bláhy je knihou známého publicisty a poslance, který pitvá samotný nacistický režim, aniž by se nějak významně věnoval své osobě. Několik let po válce tvrdě odsuzuje nacistické zrůdy s tou největší zlobou, jaká v něm zůstala. Věnuje se koncentračnímu táboru Dachau, ale i mnoha lidem, kteří prošli jeho životem. Vyšlo v roce 1948 u Svazu bojovníků za svobodu.
https://www.databazeknih.cz/knihy/jaci-byli-144884
Terezín zůstane věčným svědectvím se věnuje zejména nejznámějšímu českému koncentračnímu táboru, a především Heinrichu Jöckelovi, který byl v letech 1940 až 1945 velitelem v Terezíně. Dostatečný prostor dostaly i události okolo jeho odsouzení po konci války. Vyšlo v roce 1947 u nakladatelství Jan Svátek.
https://www.databazeknih.cz/knihy/terezin-zustane-vecnym-svedectvim-322148
Všechny tyto knihy jsou velice dobrým obrazem dané doby a přinášejí nám ranné informace o hrůzách odehrávajících se pod nacistickou vlajkou. Vyšlo jich samozřejmě ještě více, toto je pouze drobná ukázka z mé sbírky. Nechceme tímto článkem nijak snižovat současná díla, která rovněž mají hodně co nabídnout. Již brzy se jim budeme rovněž věnovat.