Rozhodli jsme se oslovit české nakladatele a zeptat se je na několik dotazů týkajících se současné krize na literární scéně kvůli COVIDU 19. Připravte se na sérii článků, kde nám vybraní zástupci jednotlivých nakladatelství odpoví na čtyři stejné otázky.
V prvním dílu této série odpovídali Martin Štefko (Golden Dog), Vlastimír Talaš (Talpress), Martin Bedřich (Portál) a Emerich Drtina (Naše vojsko).
Otázky pro všechny nakladatele jsou:
1.Pomalu se blíží otevření některých knihkupectví. Počítáte už, jaké ztráty pro vás tato krize znamená? Může být likvidační?
2.Nakolik se zvýšil prodej přes vás e-shop?
3.Na jak dlouho bude ovlivněn váš ediční plán?
4.Najdete v této krizi jako nakladatelé i nějakou pozitivní věc?
Martin Štefko (Golden Dog):
- Vzhledem k tomu, že Golden Dog je skutečně malé nakladatelství, jak říká kolega nakladatel a překladatel Milan Žáček, spíš mikronakladatelství, tak to pro mě vyloženě likvidační není. Ztráty budou, ale ne takové, aby to Golden Dog položilo. Jsem zaměřen na specifický žánr – český horor – a tak prostě počítám s tím, že ty prodeje nebudou velké. Ale nebudu lhát, měli jsme teď želízko v ohni, knihu Dítě tmy Miroslava Pecha, které mělo za březen skvělé prodeje. Ani nechci domýšlet, jaké by mohly být, kdyby se knihkupectví nezavřela. Kniha by se snadno stala naším bestsellerem. Takže krizi rozhodně pociťuji – zhoršení prodejů, zrušily se akce, kde se měl Golden Dog prezentovat – ale jedeme dál a neumíráme, dokonce jsem se rozhodl vydat novou knihu i v období nouzového stavu, svůj vlastní detektivní thriller Mrtvé ženy.
- Díky tomu, že jsme vydali novinku Mrtvé ženy, tak nákupy přes e-shop výrazně narostly. Ale poté, co si knihu koupili ti, co o ní věděli, těšili se na ni nebo chtěli prostě podepsanou knihu z předprodeje, zase objednávky opadly a aktuálně je to podobné jako v nekrizovém stavu, tedy prodeje nízké. I když je pravda, že na e-shop přece jen zavítá více lidí, i když třeba nekupují. Snažíme se ale nové čtenáře i čtenáře stávající nalákat na různé akce, teď především možnost dopravy zdarma, a přece jen je vidět, že objem prodejů lehce narostl.
- Jak jsem řekl, jsme mikronakladatelství, což se projevuje i v tom, že příliš velké množství knih za rok nevydáme. Pro rok 2020 by to mělo být pět knih a jeden časopis. Dvě publikace už máme za sebou a s těmi ostatními na podzim počítám jako před krizí. Dokonce přemýšlím ještě o jedné knize navíc, ale to by se jednalo pouze o nové a co do formátu kompletně přepracované vydání již publikované knihy.
- Rozhodně v tom, že lidé ukazují, že mají o své malé nakladatele zájem a chtějí je podpořit. Chtějí se k nim dostat, i když to nejde standardně přes knihkupectví. Pokud to není přímo nákupem, chtějí sdílet informace o knihách, ptají se, chtějí dělat rozhovory, pokud mohou, a to i s těmi, kdo nejsou profláklí. A to Golden Dog zatím není. Ale i já se snažím víc pracovat na tom, aby bylo o nakladatelství slyšet. Hledám nové cesty a vidím, že krize ukázala, že zde jsou. Mohou to být společné projekty nakladatelů, jako se povedla na Startovači Linka 451 aneb Zachraňte knížku, ale je to třeba i snaha urychlit novou platformu Knihex, která by měla snáz propojit právě malé nakladatele a nezávislé knihkupce. Vidím přínos v tom, že se lidé budou snažit hledat nové formy distribuce a prodeje. A to je třeba. Jen ať se tenhle nepřehledný a poměrně zkostnatělý trh začne trochu měnit a probere se.
Vlastimír Talaš (Talpress):
- Likvidační zřejmě ne. Čekáme na to, až nám distributoři zaplatí za únor a březen komisní prodeje. To nám na rozjezd bude stačit.
- Žádná větší změna nenastala, čtenáři šetří, neví, kdy a jaké ještě budou mít výdaje.
- Knihy jsme si v klidu připravovali redakčně, v červnu bude na trhu i od ostatních velmi mnoho novinek. Tak jsme titul napřed dali na trh jako e-book a čekáme na peníze, abychom mohli dát zakázky do tiskáren na papírové knihy.
- Žádnou. Všechno si musíme shánět sami, např. ochranné prostředky. Stát se na nás totálně…
Martin Bedřich (Portál):
- Ztráty samozřejmě počítáme průběžně, ale jejich výše bude záviset i na tom, jak se budou knihy prodávat po krizi – zda se vyrovnají, nebo prohloubí. Moudřejší budeme tak doopravdy až na začátku příštího roku. Likvidační tato situace nebude, ale o poškození se ani nedá pochybovat.
- Nárůst je o desítky procent.
- Zatím změny v edičním plánu nechystáme, jen rozvolňujeme tempo vydávání. Knihy, které jsme chtěli vydat, považujeme stále za důležité, proto nevidíme důvod, aby nevyšly, byť by s menším zdržením.
- Doufám, že si čtenáři lépe uvědomí, jaká cesta vede knihu od nakladatele k až nim. Že je zodpovědné kupovat si ji pokud možno přímo do nakladatele, že podezřelé e-shopy s největšími slevami ve výsledku poškozují celý knižní trh.
Emerich Drtina (Naše vojsko):
- Zatím nejsme schopni vyčíslit přesnou ztrátu, je jasné, že naše prodejna musela být uzavřena, ale zase v této době jsme udělali částečnou rekonstrukci, a v pondělí 27.4.2020 otevíráme. V knihkupectví je to ztráta za měsíc cca 200 – 250 tisíc v zisku. Co se týče nakladatelství, tak ztráta bude větší, ale prodeje přes distribuce za březen nebyly úplně špatné, ale tak o 30% slabší oproti loňskému roku. Likvidační to asi nebude, nestojíme jen na knihách. Třeba časopisy se nám prodávají stále dobře.
- E-shop se trochu navýšil, tak 20 % nahoru, ale my máme stále dobré prodeje.
- Ediční plán to asi moc nenabourá, vydání knih se posune na další měsíce.
- Já si myslím, že na všem je něco pozitivní, možná to urovná trh, trochu se to protřídí, uvidíme, ale co je na tom nejlepší, že si ve firmě, a hlavně ve skladu uděláme kompletní inventuru a pořádek. Jinak to bude mít velké dopady na knižní trh, ale vše uvidíme tak na podzim, to bude asi nejvíce problémů.