Za oknem – 19 spisovatelů proti Covid 19 – editor Aleš Palán

virus 4954476 1280
Covid 19 je tu stále s námi. A nejen v lidských tělech, ale i Za oknem. Tak se totiž jmenuje stejnojmenná povídková sbírka o pandemii a nákaze, jejímž editorem se stal Aleš Palán a vydalo ji nakladatelství Prostor.

Celý projekt pochází z hlavy samotného editora Aleše Palána, který se rozhodl v této těžké době pomoci obětem koronaviru knihou. Jejím základem je číslovka 19. Právě tolik spisovatelů do ní totiž přispělo svými povídkami, aby bojovalo proti Covidu 19, a celých 19 % ze zisku putuje na boj proti této zákeřné nemoci. A jedná se o velice zajímavá jména.

Najdete tu špičku české literatury v čele s Alenou Mornštajnovou, Pavlem Kosatíkem, Milošem Urbanem nebo Petrem Stančíkem. Nechybí ani Jiří Padevět, Jan Němec, Bianca Bellová, Olga Stehlíková, Zuzana Dostálová, Pavla Horáková, Lidmila Kábrtová, Jiří Kratochvíl, Iva Pekárková, Markéta Pilátová, Martin Sichinger, Mark Slouka, Jan Štifter nebo Michal Vrba. Vedle nich navíc svou esejí přispěl i americký tvůrce Paul Auster.

Kvalita jednotlivých projevů je na vysoké úrovni. Najdete tu žánrové rozpětí od různých zamyšlení, přes lehce humornější příspěvky, detektivku až po horor. Zdaleka se přitom nejedná o texty vyprávějící pouze o přítomné situaci. Zaobírají se nákazou jako takovou od koronaviru až po choleru.

Řada z nich vás vrátí zpět do minulosti, kde lidé bojovali s ještě horšími nemocemi. Jako například u Petra Stančíka, který ve své povídce Kar v karanténě vzkřísil komisaře Durmana a poslal ho vyšetřovat jednu vraždu v cholerou zasažené krajině.

Někteří z tvůrců naopak využívají moderní technologie, které mohou v době nebezpečí pomoci s mezilidským kontaktem. Hned u dvou z nich (Miloš Urban a Olga Stehlíková) hraje velkou roli Skype, pomocí něhož jedinci komunikují mezi sebou z úkrytu vlastních domovů. Ač jsou to vyprávění o vážných věcech, obsahují asi nejpoklidnější atmosféru, a některé z okamžiků vám možná přijdou vtipné.

O poznání temnější je potom Michal Vrba, který popisuje příběh otce a dcery, kteří budou muset bojovat s neporazitelným nepřítelem. V tomto případě při čtení zažijete opravdu krušné chvilky a celkově byl pro mne tento příspěvek asi nejemotivnější.

Mark Slouka popisuje rozdíly mezi Američany a Čechy, s Martinem Sichingerem si dáte pivo z kouzelného okénka nedaleko bohnického hřbitova a Alena Mornštajnová vám ukáže jednu ošklivou sobotu.

Jak sami vidíte, každý z autorů pojal svůj příspěvek trochu jinak a kniha díky tomu nabídne řadu pohledů lidského vyrovnání se s nelehkou situací. Každý z nás už asi ví, že to rozhodně není jednoduché a pohled na svět nás všech už nikdy nebude stejný.

Jsem velice rád že vznikají podobné tituly. Nejenže nabízejí sondu do lidské duše, ale zároveň i trochu jinou formou zaznamenávají současnou situaci pro budoucí roky. Co si budeme myslet, až si ji za pár let přečteme? Zasmějeme se? Budeme plakat? Asi závisí na tom, jak jsme celou pandemii prožili. Někteří z nás přišli o své blízké, jiní to zvládli o poznání snadněji. Důležité ovšem je, že v nejtěžších chvílích se dokážeme spojit a udělat něco i pro druhé. Nejen šitím roušek či přímou pomocí ohroženým obyvatelům, ale třeba i vytvoření tohoto díla. Takže děkujeme Alešovi Palánovi a všem zúčastněným autorům.

http://eprostor.com/cz/katalog-titulu/za-oknem.aspx?referrerID=42

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *