Vzpomínky na Ukrajinu nabízejí pohled na zemi sužovanou válkou. Ne ovšem tou současnou, ale druhou světovou. Chrystyna Lucyk-Bergerová přináší trochu jiný pohled na nejstrašlivější konflikt dvacátého století.
Americká spisovatelka s ukrajinskými kořeny přichází s knihou několika povídek, které vás přenesou zpět v čase do dob Hitlera a Sovětů. Ukrajina v období druhé světové války bohužel trpěla z obou stran a těžko vlastně říct, kdo za jejich hranice přinesl větší zlo. Tvůrkyně tohoto kratšího díla se rozhodla uchopit vyprávění svých příbuzných a zpracovat je do velice zajímavého kompletu.
Potkáte se v něm s několika osobami a jejich životními osudy. Seznámíte se s krejčovou, která byla zároveň i umělkyní. Neváhala dát najevo svůj vzdor provokativními výšivkami. Vojákem, který byl svědkem mnoha utrpení. Partizány bojujícími za svobodu. A mnoha dalšími.
Uvidíte tak válku očima Ukrajinců z mnoha pohledů. Ze skrýší v domech i lesech. Nechybějí samozřejmě ani koncentrační tábory. Na stránkách knihy poznáváte, jak někteří tehdejší lidé trpěli hlady. Byli vděční za i za kousek obyčejného chleba nebo jakékoliv jiné stravitelné potraviny.
Všudypřítomná je bohužel i smrt. Vyprávění celkově je nejen díky ní plné emocí. Mezi hlavní postavy patří i děti, které se musejí spoléhat na ochranu dospělých. Tu ovšem někdy nakonec nemohli dostat. Autorka umí vyprávět opravdu poutavým, ale zároveň srdceryvným způsobem. Vtáhne vás do daného prostředí a sami budete téměř cítit pachy kouře i krve.
První povídka se odehrává v roce 1942, poslední v roce 1945. Rozpětí je tedy velké a poznáte nejen atmosféru uprostřed války, ale i po jejím konci. Ta bohužel nebyla díky sovětům na Ukrajině o mnoho veselejší. Chaos, nedostatek jídla, ale celkově špatné podmínky se stali každodenní realitou i v letech krátce po světovém konfliktu.
Počet stran tohoto titulu se vyšplhal jen něco málo přes 170, přesto je za mě kniha velice komplexní ukázkou toho, jaké museli Ukrajinci snášet příkoří. Musím se přiznat, že z tohoto směru jsem dosud neměl příliš mnoho informací. Největší množství knih vypráví o válce v Československu, Německu, Polsku a dalších zemích. Najdeme tu mnoho paralel, přesto byla situace na Ukrajině svým způsobem specifická. Zejména díky jejímu postavení v rámci Sovětského svazu.
Stejně jako mnoho jiných knih je i tato plná utrpení, strachu a mnoha dalších negativních nemocí. Ukrajinci bohužel často trpěli a trpí i dávno po tomto období. Válka je i dnes v jejich zemi, umírají zde lidé a přicházejí o domovy. I proto vás tato kniha silně zasáhne.
V nakladatelství Jota navíc právě vyšel i další titul této autorky s názvem Magdino znamení. Ten vás opět přenese do dob druhé světové války, i když tentokrát do prostředí nám o mnoho známějšího – Protektorátu Čechy a Morava.
Obě knihy můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Jota.