Tramvaj č. 1852 sice není napsaná legendárním spisovatelem H. P. Lovecraftem, ale přesto s ním má mnoho společného. Vystupuje totiž v této útlé knížečce Edwarda Leeho jako hlavní hrdina.
Hned na úvod této recenze se musím přiznat, že jsem prozatím zůstal Lovecraftem nepolíbený. Ano, ukamenujte mě, ale prostě jsem si žádnou jeho knihu nikdy nepřečetl. K titulu Tramvaj č. 1852 jsem se tedy dostal trochu jako slepej k houslím, především díky tomu, že se mi velice líbí počiny nakladatelství Carcosa, které za tímto počinem Edwarda Leeho stojí. Nebudu ho tedy hodnotit z pohledu zkušeného odborníka na H. P. Lovecrafte, ale čistě jako hororovou knihu.
V první řadě je hned na začátku nutno podotknout, že se všichni čtenáři musí připravit na značně extrémní četbu. Rozhodně to není nějaká oddychovka pro každého, ale pořádně drsnej horor s erotickým nádechem.
Lovecraft v hlavní roli
Hlavním hrdinou je sám slavný spisovatel H. P. Lovecraft, který dostane zakázku na sepsání příběhu, jenž musí obsahovat trochu té pornografie. Nejprve se naoko zdráhá, ale nabízené peníze se mu hodí, takže hurá do toho. Hlavní postava příběhu v knize je Morgan Phillips, který hledá svoji ztracenou cestu. Jeho pátrání ho zavede až do tajuplné tramvaje č. 1852. Ta ho zaveze do prvotřídního nevěstince, kde vyšu** duši hned z pěti prostitutek. Za celým tímto podnikem ovšem stojí naprosto nepochopitelné síly, kterým se pokusí přijít na kloub.
Připravte se na pořádnou porci zvráceného sexu, při kterém se budou červenat i samotné šlapky Václaváku. Tvůrce si opravdu nebral žádné servítky a zachází někdy až do extrémních nechutností, které ovšem k tomu tak nějak patří. Rozhodně tedy nečekejte žádných 50 odstínů šedi, i když tahle barvička má v příběhu rovněž svojí roli.
Vedle toho jsou tu nepřátelské bytosti, které byste asi nikdy nechtěli potkat. Vzhledem k poměrně krátkému textu něco málo přes sto stran je sice jejich popis spíše náznakový, ale přesto stačí vyvolat panickou hrůzu i v těch nejzvrácenějších z nás.
A kombinace těchto dvou věcí (nespoutaný sex a nechutné stvůry) vytváří zajímavé spojení, o kterém jste v podobné formě zřejmě ještě nečetli. Samotná zápletka děje není špatná, ale zároveň se nemůže stačit nějak výrazně rozvinout. Ovšem to ani nebylo cílem tohoto počinu. Tím je především šokovat a ukázat tvorbu proslulého spisovatele v trochu jiném a originálnějším světle.
Originální příběh nebo odpad?
Fanoušci Lovecrafta se zřejmě po přečtení této útlé knížky rozdělí na dvě poloviny. Jedni jejího autora pošlou do horoucích pekel za znesvěcení jejich kultu a druzí si zase řeknou, že to je vlastně docela originální snůška bizarností. A pak je tu vlastně ještě třetí skupina, který příběh vůbec nepochopí, vezme ho příliš vážně a radši by ho tedy ani neměla číst.
Osobně mě Tramvaj č. 1852 celkem zaujala. Asi bych podobné knihy nemohl číst každý den, ale jednou za čas dokáží zpříjemnit a obohatit můj čtecí režim o něco nového a originálního. Samozřejmě se jedná o čtení pro určitou vyhraněnou skupinu, ale právě pro ně je tu nakladatelství Carcosa, které vydává podobné knihy.
V blízké době se od nich můžeme těšit třeba na nového Carltona Mellicka III s Plyšákolypsou nebo slovenského řezníka Marka E. Pochu a jeho Bestii.
Odkaz na knihu na stránkách nakladatelství: