Temná rána s příchutí mnoha žánrů a bizarních myšlenek

web banner temna rana 2022 05 021
Zbyněk Vičar zasadil čtenářům Temnou ránu prostřednictvím své první knihy, v níž najdete dvanáctku velice zajímavých povídek s příchutí bizarnosti a mnoha dalších vlivů.

Autora můžete znát i jako stand-up komika z pořadů Na stojáka a Comedy Club. Ostatně právě dosti specifický smysl pro humor se nalézá i v jeho literárních textech. Povídky se odehrávají v mnoha žánrech od sci-fi nebo postapo, přes hororové momenty až po ty téměř realistické. Každá je vlastně trochu jiná, i když některé jsou spojené prostřednictvím větších celků. Ty nesou názvy Jedničky a nuly, Příběhy štěstí, Stíny budoucnosti a Poklona starým mistrům.

Jednotlivé příspěvky působí velice svěže a povětšinou jsou poměrně akční. Šedé nudy se rozhodně bát nemusíte. Navíc je znát autorova fantasie, kdy se vydává opravdu různými směry a sází do svých dítek hodně zajímavé a barvité myšlenky. Některé jsou kratší, jiné delší. Některé jsou vlastně docela realistické, další více zasahují do fantastična.

Jedním ze spojujících prvků je určitá forma bizarnosti. Najdete tu často dosti úchylné lidi, zabijáky a sadisty, kteří se s tím vůbec nemažou. Nechybí ani čarodějové a kostlivci. Vlastně celkově zla se tu nachází poměrně dost, z čehož se ostatně vyvinul i samotný název. Temnota je tu takřka všudypřítomná. Nechybějí ovšem ani věci z běžného života jako jsou nemoci, touhy (po lidech i moci) nebo pomsty. Dojde i na sex a perverznosti, i když v pro většinu přijatelné míře.

Mezi jednotlivými texty prakticky není rozdíl v kvalitě. Možná o něco více mě bavily ty kratší příspěvky, protože šli často rovnou velice rychle na věc. Ale i ty delší rozhodně mají své kouzlo a prakticky ani na chvíli mě jejich čtení neomrzelo. Klidně tuhle knihu zvládnete přečíst za několik hodin.

Vedle zábavy tu najdete i určitou formu poučení, i když někdy trochu skrytou. Vlastně se snaží navézt čtenáře na tu správnou cestu a na špatných věcech ukazuje, jak se někdy mohou události zvrtnout. Pochválit musím rovněž jazyk, kterým je kniha napsaná. Autor za mě píše naprosto srozumitelně, lidsky, nesnaží se vymýšlet si zbytečné popisy a přikrášlovat texty. Je to prostě taková prachobyčejná mluva, kterou ostatně používá většina z nás. Někdy trochu ostřejší, ale to u podobného díla prostě musíte čekat.

Nedílnou a velice prospěšnou součástí jsou potom ilustrace Aleše Čumy. Ty jsou za mě opravdu parádní. Dosti názorným způsobem vám přiblíží atmosféru u každé povídky a dají některým příběhům tu pravou tvář. A nezapomeňte si sundat přebal, protože i pod ním jsou skvělé malůvky. Vlastně se mi vzhled líbí více bez něj.

Tak trochu jsem nevěděl, co mám od Temné rány čekat. Autora jsem neznal ani z jeho stand-upů a ke knize se dostal v podstatě náhodou. Nakonec jsem ovšem nadmíru spokojen. Jestliže tedy toužíte po trochu šílenějších příbězích, v nichž vás může potkat takřka cokoliv, neomdlíváte při násilných scénách a chcete se černohumorně pobavit, rozhodně po této knize sáhněte. Čte se velice dobře a určitě se od ní nebudete moci odtrhnout.

 

Knihu Temná rána můžete zakoupit v nakladatelství Jota.

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.