
Kniha o tai či mne zastihla, řekněme, tai či nepolíbenou. Měla jsem jakési zkreslené představy o lidech hromadně cvičící cosi v parku, ale jak hluboký účinek cvičení to je či něco o jeho historii, jsem zdaleka netušila. A ve chvíli, kdy vás bolí záda, řešíte neustále něco, co vás zatěžuje, ó, bodejť by záda netrpěla… je taková kniha to nejlepší, co vám může přijít do cesty. Se vší svou moudrostí. To nebyl polibek tai či, to bylo objetí. Vřelé a úlevné.
Díky ní jsem si uvědomila tři věci, které považuji ve Škole dřímajícího tygra za zásadní.
TAIČI: Skvělé cvičení, ze kterého se raduje tělo i duše
I pouhé protažení ztuhlých zad. Vnímáte ten pocit úlevy? Pocit, kdy se napětí zmírní, odejde a postupně cítíte sílu, která do vás vstupuje? Jak je člověku, když se začne tělu věnovat, stoupá mu výdrž, síla a cítí se ve svém těle víc doma? Ví, jak funguje, oceňuje každý jeho sval? Tak si zkuste představit páteř, která mi tímto cvičením ožila nejvíc. V ní je tolik životní síly. Asi i proto, že to nejvíc potřebovala. Už jen pár cviků napoprvé je úchvatným zážitkem spojeným s klidnou relaxací. Když už tai či zavřete oči, tak vás samotné tělo přenese do jiných světů. Nabité tělo rovná se nabitá duše. A naopak. Podobně mi kdysi bývalo při cvičení Pěti Tibeťanů. A příliš moc zapomínám na to, že o tělo je třeba pečovat. Tak zase o důvod víc to napravit. Návodů na jednotlivé cviky je tu víc než dost.
DOBRÝ UČITEL: Tady ho máte i na DVD, ale najděte si ho i v životě
Povídání autora přineslo do mé duše jedno velké uvědomění, které jsem stále nemohla identifikovat. Má-li se v životě něco podařit, někam nás to navést, musí nám osud přivést do života skvělého učitele. Vůdce, průvodce… někoho, kdo nám ukáže, že na to máme. Přesně to se stalo Borisi Tichanovskému, a to tehdy, když cvičení vzdal, protože se nedokázal dostat na žádnou dobrou úroveň. Prostě to nešlo. A najednou přišel někdo, kdo tohle všechno dokázal skoro v jednom dni. Je to zvláštní, jak moc v životě platí, že máme-li kolem sebe tu pravou podporu, daří se nám. Ten pravý důvod najít si svého učitele. V čemkoliv.
A tady doporučuji shlédnout DVD, které tu je proto, že cviky pouze z knihy nemusí být prováděny správně. Ale za mne – ještě i proto, abychom si mohli nasát atmosféru cvičení a osobnost samotného autora.
ZAPRÁŠENÝ NÁDECH ORIENTU: Legendy
A snad i s tím nasátím osobnosti Borise Tichanovského přistupují jinak i k částem knihy, které jsou víc povídací, jsou o legendách, jsou o tom prachem voňavém orientu, staré Číně, o dobrých učitelích a ještě lepších žácích, o buddhismu, který se prolíná celou duší této knihy, celou historií a dává všemu právě tu klidnou a tichou příchuť, kterou potřebujeme na každodenních cestách životem.
Kniha je vhodná pro naprosté amatéry, jsem toho důkazem, a navíc mi přišla do cesty v pravý čas. Je vhodná i pro pokročilé nebo ty, kdož kurzy taj czy cjuaň (což je správný název pro tai či) Borise Tichanovského prošli. Za mne je to základní výborná učebnice, ze které si každý vytáhne podle svých schopností a podle toho, co jeho tělo i duše v tu chvíli potřebuje.
O autorovi:
Známý ruský terapeut a spirituální učitel Boris Tichanovskij je žákem čínského mistra Tan Czuna, který jej zasvětil do niterných tajemství taj czy cjuaň. Ve své knize popisuje nejen svůj život, cestu za tai či, ale především přibližuje praktické umění těchto pohybů, získávání vnitřní síly, uvolnění a umocnění našich sil a vnitřní práce díky propojení se s nekonečnými silami vesmíru. Kniha je učební pomůckou, ve které si můžete osvojit základy tai či. DVD je přiložené pro další zdokonalování, protože tohle všechno musíte zažít, vidět a ochutnat.
Vydalo nakladatelství Eminent, 2018, www.eminent.cz
Autorka článku: Renata Petříčková