Stella – Takis Würger

wood 1759566 1280
Stella vypráví příběh odehrávající se za druhé světové války, ve kterém se z oběti stává predátor. Takis Würger v něm vychází ze skutečných událostí a před čtenáře staví otázku, zda jít při záchraně vlastní rodiny i přes mrtvoly.

Hlavní mužskou postavou je švýcarský mladík Friedrich, který se v roce 1942 vypraví do nacistického Německa, aby zde poznal pravdu o zdejších poměrech. Než se stačí pořádně rozkoukat, potkává sympatickou dívku Kristin, která ho provede po místních klubech. Brzy se do ní začne zamilovávat a celou válku hodí za hlavu. Najednou však přichází jeho milá s krutou pravdou. Jmenuje se Stella, je židovka a její rodiče byli zatčeni. Navíc se musí záhy rozhodnout, jestli bude spolupracovat s nacisty a udávat ukrývající židy nebo nechá své rodiče odejít na téměř jistou smrt.

Četl jsem hodně knih odehrávajících se za druhé světové války. Velká část z nich nabízí pohled na holocaust v koncentračních táborech, ve kterých se odehrávaly ty největší zvěrstva. Proto je pro čtenáře zajímající se o tohle téma příjemná změna, když některý z tvůrců nabídne něco trochu jiného.

Poutavý příběh Takise Würgera je kombinací románového vyprávění a reálných skutečností. Zejména ze začátku nabízí především romantickou zápletku a hrůzy války jsou tak trochu na vedlejší koleji. Až postupem času se začíná celá situace proměňovat, přibývají dramatické chvíle a ukazuje se pravá tvář nacistického státu a jeho představitelů.

Friedrich na mě působí jako bezstarostný jinoch, který se do Německa za druhé světové války vůbec nehodí. V některých chvílích je až neskutečně naivní, zejména ve vztahu ke své přítelkyni. Oproti tomu Stella alias Kristin žije zhýralým životem, nebezpečně riskuje a Friedricha podle mého názoru dosti zneužívá. Většině lidí proto nebude sympatická a odsoudí ji jako vypočítavou potvoru.

Vedle romantického děje v knize samozřejmě najdete i samotný příběh Stelly. Ten vychází ze skutečných událostí a ukazuje, že celý nacistický systém byl krutý, ale zároveň i velice absurdní. Nacisti i přes svou nenávist k židům mohou s některými z nich spolupracovat, jen aby dosáhli svých cílů. Ještě horší je potom samotná židovská udavačka, která obětuje životy stovky jiných, aby zachránila své rodiče. Člověk chápe její pohnutky, ale nic to nemění na faktu, že jsou dost odpuzující.

Součástí románu jsou i výňatky ze spisů vyšetřovatelů, kteří soudili Stellu po konci války. Najdete v nich ukázky toho, za jakých okolností udávala židovka ostatní židy. Čtenáře při nich samozřejmě mrazí v zádech, protože velká část z jejích obětí skončila v koncentračních táborech.

Jednotlivé kapitoly jsou potom rozdělené podle měsíců. Na začátku každé z nich najdete soupis událostí, které se v dané době odehrály. Nechybí mezi nimi ani narození některých známých osobností a samozřejmě ukázka nacistických zločinů.

V příběhu se dokonce můžete setkat s autorem knihy Jedovatá houba Ernstem Hiemerem. Tento titul se nedávno objevil v českých e-shopech a díky tomu rozvinul velkou mediální kauzu. Tvůrce v tomto dětském díle otevřeně propaguje rasismus vůči židům.

Celý příběh působí velice nenuceně. Chvílemi člověk až téměř zapomíná, za jakých strašných poměrů se odehrává. Potom však autor přijde s nějakým momentem, který ho vrátí zpět do kruté reality. Téma utlačování židů vlastně spíše jen nekousává, i když není o to méně naléhavé. V konečném zhodnocení se tak může stát stravitelnější četbou pro všechny čtenáře, kteří začínají s literaturou o druhé světové válce a holocaustu.

Vydalo nakladatelství Host

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *