
Stará fotografie je struhující knihou podle skutečných událostí, která vás blíže seznámí s hrdiny i zrádci Protektorátu. Její autor Ladislav Vrchovský však zároveň přichází s (na první pohled) až neskutečným příběhem, který nepostrádá prvky detektivky.
Kniha je rozdělená na tři části. V první se autor věnuje zejména odboji v Protektorátu Čechy a Morava. Pozornost zde přitom nezískávají pouze vysoce postavení generálové, ale i obyčejní lidé snažící se házet nacistům kameny pod nohy. Výrazněji budete sledovat i trojici hlavních postav Bedřicha, Jaroslava a Helenu, kteří pomáhají ohroženým lidem překonat hranice.
Zároveň budete i svědky toho, jak se Gestapu a dalším složkám okupantů daří postupem času domácí odboj rozbíjet a jeho představitele zatýkat, následně i popravovat. Všichni, kdo se alespoň nějakým způsobem postavili proti nacistické moci a pomáhali jiným, byli obrovští hrdinové. I přes nebezpečí ztráty vlastní života neváhali a třeba jen schovali někoho u sebe doma. Kdyby se na to ovšem přišlo, bylo by hodně zle.
U mnohých jedinců najdete i černobílé fotografie, takže budete znát jejich tvář. Týká se to především vysoce postavených osob jako byli generál Alois Eliáš, generál Bedřich Neumann, generál Hugo Vojta a mnoho dalších. Ostatně už z názvu knihy je jasné, že fotografie tu hrají velkou roli. Co by to bylo za povídání o odboji, kdyby nebyli zmíněni i tzv. Tři králové – tedy Josef Balabán, Josef Mašín a Václav Morávek. Tentokrát ovšem dostávají přecijenom podstatně menší prostor než jindy. Jestli se chcete podrobněji dozvědět o jejich aktivitách, budete muset sáhnout jinam.
V druhé části se posuneme na konec války. Nacisté prohráli a nyní je čas se vypořádat s přeživšími nacistickými zločinci i jejich pomocníky. Podíváte se pod pokličku soudů s konfidenty. Bohužel však mnozí z nich nebyli zadrženi a mohli tak vesele pokračovat ve svých životech. Právě o několika jedincích (kteří za války neváhali spolupracovat s gestapem) je tato kapitola.
Třetí část začíná v roce 1957. Nese označení Stará fotografie, takže právě po ní dostala kniha jméno. Nabídne přitom velice zajímavou detektivní zápletku, která je provázaná s událostmi a lidmi z předchozích stránek. Nacisty nahradili komunisti a mnozí lumpové z války neváhali převléct kabát. Může i po letech dojít k jejich dopadení nebo zůstanou navždy nepotrestáni?
V podstatě tedy zjišťujete, že prvních 225 stran bylo takovou předehrou k závěrečnému úseku. Ten je přitom zpracován daleko více beletristicky a nabízí vyšetřování dávných křivd i nedávných zločinů. Propojení všech tří dílů do jednoho celku je podle mě geniální a vytváří velice poučnou, ale i poutavou formu čtení.
Na textu jsou znát hluboké znalosti autora, ale i vypsanost. Na svém kontě už přecijen má několik titulů z historického prostředí a vlastně byl i on sám součástí dějin. Ladislav Vrchovský je totiž nejen spisovatel, ale i politik. V listopadu 1989 se stal předsedou stávkového výboru OKD. V roce 1992 byl zvolen poslancem Federálního shromáždění za Občanské fórum.
Kombinace historických faktů s velice napínavou zápletkou a detektivní příchutí prostě funguje. Poznáte hrdiny českých dějin, poznáte i zrádce, kteří neváhali zradit sousedy i známé pro peníze nebo jiný vlastní prospěch. Na konci budete příjemně překvapeni, jak je všechno propojené a jaký úžasný příběh jste vlastně četli.
Knihu můžete zakoupit na stránkách společnosti Grada.