Sametový domov o válce a uprchlictví pohledem dítěte

Vesna Evans TZ
Každá kniha týkající se války dostává v současné době zcela jiný rozměr. Nejinak je tomu u Sametového domova chorvatské spisovatelky Vesny Evans – Tvrtković, která se navíc významně dotýká uprchlictví a adaptace v novém prostředí.

Ústředními postavami jsou dívka jménem Mája a její rodina. Na počátku příběhu je potkáváme v jejich rodném kraji Sarajevu, kde právě vypukává válka. Rozhodnou se před ní uprchnout a po různých zastávkách se dostávají až do České republiky. Ani tam to ovšem nebudou mít ze začátku jednoduché, protože se musejí naučit nový jazyk, najít si své místo ve společnosti a vyrovnat se s tím, že řadu svých blízkých zanechali na okupovaném území.

Sametový domov není kniha o válčení, vojácích či mocnostech, které tyto zrůdnosti začínají. Na příkladu jedné rodiny se věnuje tomu, co musí v podobných situacích prožívat nevinní lidé. Chtějí žít obyčejný život, smát s dětmi, pracovat a bavit se. Najednou je jejich svět postaven vzhůru nohama a snaží se o jediné – přežít.

Asi bude všem současným i budoucím fanouškům chorvatské autorky jasné, že se jedná o velice emotivní čtení. Navíc je inspirováno skutečným událostmi a prožitky Vesny Evans, která opravu musela ve svých dětských letech utéci s rodinou do zcela neznámého prostředí. Díky tomu tu najdeme velice autentické popisy, které jsou sice zbeletrizované, přesto ve vás zanechají hodně silné pocity.

Schovávání se v bunkrech, nacházení mrtvých lidí, neustálý strach o sebe i ostatní. Tyto a mnohé další věci tvoří první část zápletky a už během počátečního vás z ní bude mrazit. Všechno působí velice přesvědčivě. Nejsou tu hromady mrtvých, ale i těch pár vás dostane do kolen. Na důrazu tomu navíc přidává i forma, kterou je kniha napsána.

Částečně tu máme vypravěče, pohlížejícího na celou rodinu. Zároveň se ovšem tyto texty prolínají s deníkovými zápisky ústřední hrdinky, v nichž často narazíte na dětskou bezprostřednost, díky níž je dojem z četby ještě silnější. Majitelka deníku navíc postupně roste a tím se vyvíjí nejen její slovník, ale i způsob myšlení. Za mě je to celé velice působivé a vlastně bych si klidně myslel, že se jedná o reálné záznamy.

V nynějších dobách, kdy se i nás silně dotýká uprchlická krize spojená s válkou na Ukrajině, navíc budete mít možnost nahlédnout pod pokličku toho, jak se mohou lidé často prakticky s žádným osobním majetkem cítit, když přijdou do cizí země. Tím spíše děti, které nemají tolik možností pochopit, co se to vlastně děje.

Řeší se tu ovšem i jiná témata jako vyrovnávání se s pubertou, díky ní se střety s rodiči i vlastním myšlením. Vývoj postavy Máji je zachycen opravdu senzačně a jen to napomáhá celému vyprávění. V určité části navíc přichází hodně nečekaný zvrat, který vlastně promění příběh ve zcela jinou knihu.

Sametový domov je za mě skutečně působivě napsané dílo. I díky vlastním zážitkům se autorce podařilo stvořit nádherný i strašlivý román v jednom, který nemohl přijít v aktuálnější dobu. Možná mnohé z nás dovede k zamyšlení nad sebou samými a přinutí nás chovat se trochu jinak.

 

Autorka Vesna Evans bude i na letošním Světě knihy, kde vám knihu ráda podepíše.
 
Sametový domov můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Moba.

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.