
Hudební publicista Jiří Štraub přichází s novým vydáním své knihy o rockových zvířátkách, tentokrát pod názvem Rockové příběhy pro malé rebely. Jestliže vám tedy tento titul před dvěma lety utekl, nyní po něm určitě sáhněte.
Kniha obsahuje hned devítku příběhů, ve kterých hrají hlavní roli zvířátka. A mají jednu společnou vášeň. Pořádnou rockovou hudbu. Už jste někdy viděli mravence zpívat? Nebo hada jako zákeřného manažera? A co takhle úhoře, který umí důrazně hrábnout do strun? Určitě ne, ale v těchto příbězích je možné všechno.
Už samotná nádherně zpracovaná obálka s krokodýlem na motorce ve mně vyvolá touhy po pořádném rockovém nářezu. Autor tohoto díla je mladým hudebním publicistou, takže má k muzice plné kytar, baskytary a bicích pěkně blízko. A na samotném vyprávění je to prostě znát.
Rockové příběhy mi tak trochu připomínají Ezopovy bajky. Najdete v nich sice spoustu zábavy, ale i řadu poučných momentů. Každý z nich se totiž snaží reagovat na nějakou špatnou vlastnost člověka nebo naopak vyzdvihnout fakt, že i na první pohled malé stvoření může dokázat velké věci.
Zářným příkladem je první je text O stydlivém mravenci, který chtěl zpívat. Samotná představa takto nepatrného tvorečka u mikrofonu je trochu absurdní. Jeho hudební vzor dikobraz v něm ovšem uvidí potenciál a vezme si ho pod svá křídla.
O nafoukané tarantuli, která hrála na kytaru zase názorně ukazuje, že každý občas potřebuje pomoc a neměli bychom být moc nafoukaní. Hlavní hrdinka tohoto příběhu si myslela, že nemusí nikoho poslouchat a díky tomu nedopadla příliš dobře.
Krokodýl, který až moc žral AC/DC doporučuje všem fanouškům a fanynkám, aby to se svým obdivem k hudebním ikonám zase tolik nepřeháněli. Ani samotní umělci totiž nemají rádi ty, kteří by je samou láskou nejradši sežrali.
Žába, která měla rozhlasový pořad si zase ve svém rádiu pořád vymýšlela, aby získala hodně posluchačů. Jak ovšem jedno pořekadlo praví – Kdo chce víc, ten nemá nic.
Lev, který málem přišel o řev zase radí samotným zpěvákům, že o svoje hlasivky musí pečovat. A tak trochu naťukává i téma manažerů a jejich touze vytřískat z umělců co nejvíc peněz. No doufám, že moc takových jako je had v tomto příběhu na hudební scéně není.
Sysel, který si chtěl koupit rock má v sobě jednu výraznou myšlenku celého rockového světa. Rock je tu pro všechny a ten správný se nedá koupit. Bude na tom muset přijít i hrdina tohoto příběhu.
Domýšlivé krávy, které zpívali sbory si zase myslely, že hlavní zpěvák jejich kapely je miluje. Díky tomu se hašteřily, tak jak to ženy v některých kapelách umějí. No a víme, jak to potom dopadá.
Zpívající ptáček, který moc zobal nabízí hodně aktuální téma týkající se drog. Přestože velká část dnešní rockové scény má prostě k drogám hodně blízko, určitě to není dobře. Můžete pak dopadnou jako ptáček v tomto vyprávění nebo zpěvák jedné nejmenované české kapely, která nedávno na jeho hříchy doplatila.
A nakonec je tu orel, který měl hudební klub v království zlého prasete. Ten na závěr hlásá do světa, že rock je prostě nesmrtelný a nejde zastavit. I když některým jedincům mohou být jednotlivé odnože tohoto žánru proti srsti, další davy jeho fanoušků pro něj dýchají a zcela ovlivňuje jejich život.
Jak sami vidíte, všechny zvířecí příběhy v této knize jsou inspirované těmi lidskými a obsahují řadu ponaučení, jak by se jednotliví účastníci hudební scény neměli chovat. Narážejí na témata drog, fanouškovství i přehnané pýchy a doslova se nebojí rýpat do ožehavých témat.
O krásné ilustrace se navíc postarala Tereza Doležalová, jedna z osobností RockOpery Praha. Díky tomu si ji zejména dětští čtenáři určitě oblíbí a po večerech budou snít o vlastní hudební kariéře. A když se budou držet rad od Jiřího Štrauba, třeba se jednou opravdu dostanou na vrchol.