Receptář z barokní apatyky – Vladislava Mlada Jirásková

IMG 20190205 150218
Receptář z barokní apatyky

Představte si, že stojíte uprostřed staré barokní apatyky, kterou pouze zavál čas prachem. Nic víc… „Na barokní apatyku jsem poprvé pohlédla s němým úžasem. Staré šuplíky v původním inventáři si zachovaly typické nezaměnitelné aroma. Živě jsem si představila vše, co se tu mohlo odehrávat…“ Apatyka není lékárna. Je to místo s duší přírody, vůní, která je sladce pronikavá a nezapomenutelná. Vařily se tu sirupy, lektvary, masti, míchaly se čaje, tinktury a sušily se tu byliny. Apatyka U svaté Alžběty v Nových Hradech se dříve jmenovala U zlatého jednorožce. Věděli jste, že toto bájné zvíře bylo odjakživa symbolem lékáren? Symbolizuje lásku, péči a splněná přání.“

Žádné moderní zásahy. Jen čistá historie, ticho, úcta a až posvátná vůně časů uplynulých. Jsou jednorožci skutečně spojeni s vůní, léčením, bylinkami a splněnými přáními? Je tak krásné se do toho ponořit…  Obdivuji Vladislavu Mladu Jiráskovou, která v této knize otevřela ty malé zdobené šuplíčky a vytvořila knihu, kolem které se taková vůně šíří s laskavostí a péčí. Kolik péče a lásky dala do každého slovíčka, do každého receptu… Obklady na průdušky, bylinné koupele, vůně majoránky, tymiánu, vína z lipového květu. Nebo snad je libo elixír lásky vytvořený z květů růží posvěcený svitem úplňku.

V jednom ze šuplíčků najdete i…

Elixír lásky

Do sklenice vody (nejlépe z přírodní studánky) ponořte 3 růženíny a plátky růže stolisté. Nechte vše ustát do druhého dne. Elixír umocníte silou úplňku, nechte ho tedy ozářit jeho svitem. Druhý den nápoj pijte a prociťujte, jak celým vaším tělem i srdcem proudí láska. Středověká léčitelka a mystička Hildegarda z Bingenu doporučovala i ametysty, růženíny či křišťály.

Tak až půjdete kolem růží….nebo obchodu s kamínky…

Ale pojďme zpět do reality: Jaký je Receptář z barokní apatyky?

Shrňme to: Kniha je na jednu stranu krásným povídáním o historii, apatykářství a milovníci historie, starých vůní ji nesmírně ocení už jen proto. A z druhé strany je to i skvělá kniha plná klasických receptů bylinkářských – od čajů, obkladů, koupelí, sirupů až po rarity v lékárnických šuplatech, jako je třeba drcené jelení paroží. Potěšíte duši krásným čtením, ale také si tu snadno nalistujete veškeré možné recepty na běžné neduhy, z nichž některé jsou ryze známé – ale jiné patří do těch, které jsou dávno zapomenuté a je to škoda.

Autorka krásně zkombinovala hladivé čtení a praktické informace.

A naučila mě – znovu se na sebe rozpomenout. Na lásku k přírodě, ke světu, k nadšení do života.

O autorce: Vladislava Mlada Jirásková je malířka obrazů a slov, publicistka a bylinkářka. Autorka knihy Léčivá domác(t)nost a Síla léčivých polévek. Inspiraci čerpá z přírody, tradic a kořenů naší země. Nejvíc od života získala, když bydlela několik let na samotě v malé vesničce na jihu Čech. Vrátila se k sobě, do přirozenosti a lůna Matky Země. Tehdy se jí splnil sen, který měla odmalička. Chtěla se totiž stát poustevníkem v lesním království a v něm malovat, tvořit, sbírat bylinky a žít v souladu s přírodou.

I když dnes žije v městské divočině, většinu času tráví pořád v přírodě. Kráčí cestou srdce, na svých výstavách nebo seminářích inspiruje druhé. Pravidelně publikuje v měsíčníku Regenerace.

Vydalo nakladatelství Eminent, 2018, www.eminent.cz

Napsala redaktorka Renata Petříčková.

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *