První psychologický thriller od Roberta Bryndzy

855x293 Tizive ticho banner prodejni 200kb
Oblíbený autor krimi sérií s Erikou Fosterovou a Kate Marshallovou Robert Bryndza přichází se svým prvním samostatným psychologickým thrillerem Tíživé ticho. Nabízí něco tak trochu jiného než jsou jeho ostatní knihy, přesto je z něj cítit skvělé vypravěčské umění tohoto tvůrce.

Ostatně k celé knize je potřeba přistupovat jako k něčemu rozdílnému oproti běžné a zažité tvorbě tohoto autora. Zatímco v předchozích záležitostech zmíněných výše klade větší důraz na onu detektivní a vyšetřovací stránku, v tomto případě se daleko více soustředí na vybudování tíživé a znepokojivé atmosféry, vzbuzuje ve čtenáři řadu otázek a celý román tlačí na onu psychologickou notu.

Ústřední postavou je Maggie, která je úspěšnou lékařkou a žije se svým manželem velice spokojený život. Ovšem pouze do okamžiku, než její choť za podezřelých okolností umírá právě v nemocnici, kde pracuje. Zdrcená Maggie se vydává do prázdninového domu na malém chorvatském ostrově, kde ovšem rovněž nebude mít žádný klid. Další události odstartuje dopis od zesnulého manžela Willa, který sepsal před několika lety. Tím začíná pro Maggie honba za tajemstvím úmrtí jejího manžela, při níž ona sama může přijít o život.

Oproti ostatním titulům autora je zejména v první polovině knihy znát trochu rozdílný způsob napsání. Přímé řeči je o něco méně, daleko více se autor snaží vykreslit všechny okolnosti a atmosféru dění okolo Maggie. Chvílemi to může působit trochu méně záživně, nakonec se ovšem přesvědčíte, že to celé stálo za to.

Kniha je hodně dramatická, často nabízí velice mrazivé momenty, při nichž se budete s ústřední postavou třást strachy. Postupem času dostává zápletka i politickou příchuť, při níž se bude ukazovat, jakou moc manipulovat se vším mohou mít vysoce postavené osoby. Po lehce pomalejším začátku se objeví řada akčnějších momentů, kdy Maggie půjde každou chvíli o život a jen o vlásek vždy unikne nebezpečí.

Navíc si během čtení budete pokládat řadu otázek. Každá z osob může být někým jiným než za koho se vydává. Je to ten druh knihy, kdy prostě nemůžete věřit nikomu. Každý, kdo se objeví v blízkosti Maggie, navíc riskuje vlastní život. Jiní zase o ten ženin usilují.

Přestože tu policisté nehrají téměř žádnou roli, určitá detektivní linie okolo úmrtí Willa tu existuje. Vyšetřování vlastně povede hlavní hrdinka, i když to většinou nakonec bude spíš snaha o záchranu vlastní existence. Tajemství se budou postupně odhalovat, ovšem s jejich vyřešením to bude daleko složitější.

Tíživé ticho bylo pro mě skvělým psychologickým thrillerem, který splnil vše, co od daného žánru očekávám. Letití fanoušci autora ovšem mohou mít s knihou trochu problém. Je to prostě něco trochu jiného a poznáte to i na stylu psaní.

Zároveň se ovšem můžete těšit na velice napínavou záležitost, která směrem k závěru graduje a postupně vám postaví všechny chloupky na těle. Budete fandit Maggie, aby všechno přestála ve zdraví a ještě se jí podařilo potrestat zlo. Je to ovšem vůbec v jejích možnostech?

 

Knihu Tíživé ticho můžete zakoupit na stránkách společnosti Grada.

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.