
Příroda tak nějak sama od sebe nezplesniví. Ani nezahyne. Vždycky je vše v rovnováze a jedno nahrazuje druhé. A možná ve chvíli, kdy námořníci vozili hřebíček a muškátový oříšek přes moře a povšimli si, že kolem nich nikdy nic nezplesniví, zpozorněli. Mám tu něco velmi zajímavého!
Ale ano, já vím, že historie léčitelství a bylinek začala mnohem dříve. A možná mnohem dříve ne si myslíme. S o to větší úctou k nim můžeme přistupovat, protože není na světě bylina nebo přírodní produkt, aby nebyl něčím zcela jedinečný. A mnoho takového máme i ve svých kuchyních a spižírnách a mnohdy ani nevíme, že si lehce můžeme upravit zažívání nebo ozdravit pokožku, zničit lupy nebo podpořit léčbu kašle, nachlazení či zánětu dásní.
Máme ve spížích mnoho dobrého. A v obchodech můžeme potkat ještě mnoho lepšího, jen o tom nevíme. Autoři se podívali na byliny, koření a éterické oleje, medy, octy, produkty přírody z našich luhů a hájů i z těch exotických, a sepsali knihu pojednávající nejvíce o těch, které působí antiviroticky a antibioticky.
Což ovšem vůbec nelimituje použití knihy, protože všechny tyto produkty a dary přírody jsou účinné ještě na mnoho dalších neduhů a mohou nám zlepšit nejen náladu, ale i pocit zdraví a sem tam něco v těle pořádně očistit.
A někdy stačí si jen toto koření přidat do jídla, uvařit si čaj z tymiánu a podobně. Právě tymián se stal bylinkou, kterou si s touto publikací budu stále spojovat, protože mívám období, kdy si ho ráda dám na jakékoliv jídlo. Není jen na kašel, ale také uklidňuje trávení a docela dobře přispěl k lepším změnám, když jsem se snažila o vylepšení celého trávení a pocitu na těle (i na duši). Někdy je vhodné dát i na svůj instinkt a pokud vás to k nějaké bylince táhne, asi to nebude samo sebou.
I to, co neznáme: Octy, oleje, koření, houby….
Kniha je skvělá rozsáhlým výčtem přírodních produktů, z nichž některé jsou běžné, již je známe a doma třeba máme. Jiné ještě ne, ale chodíme kolem nich v obchodech se zdravou výživou. Takto jsem přišla k ume octu a musím říci, že se stane součástí mého jídelníčku. Nejen ráno do vody, ale také jeho přídavek v polévkách dodává úchvatnou nakyslou chuť sytého vývaru. Je to tedy výborná osvěta, protože získáme rozhled o tom, jaké dary kolem sebe skutečně máme!
Jak knihu používat?
- Rejstřík, obsahy – lze si vyhledat své téma, obtíž, bylinu, jídlo
- Inspirovat se některými recepty
- Naučit se a přečíst si něco o konkrétním fungování léčivých látek (nejen antiviro a antibio tických)
- Najít si konkrétní sadu informací o tom, nač máte zrovna intuitivně chuť nebo co máte zrovna nového doma
- Pomoci si v prevenci nebo doléčení, zaléčení některých neduhů
O autorech:
Autoři Josef Jonáš a Jiří Kuchař vybrali naprostý základ přírodních antivirotik a antibiotik, které lze poměrně snadno použít v domácích podmínkách. Ač základ, je to kniha košatá a bohatá, protože neopomíjí ani stará tradiční léčiva (zmiňuje staré bylinkáře, mihne se nám tu Janča, Mattioli, Paracelsus, Dietrich a jiní – což dává starobylý a poctivý knižní punc), přičemž seznamy a pojednání jsou osvěženy o všechny ty novinky, které se k nám poslední léta dostávají a které stejně jako já potkáváte v obchodech. A které mají také své místo.
Knihu koupíte na: https://www.eminent.cz/kniha/640_prirodni-antibiotika-a-antivirotika-v-kuchyni