Příběh o síle žen v době holocaustu i desítky let po něm

barbed wire 1269430 1280
Krysy z Ravensbrücku zdaleka nejsou jen románem o holocaustu, jak by mohl jejich název napovídat. Britská spisovatelka Anna Ellory do něj vložila především příběh o síle žen, schopnostech vyrovnání se z minulostí a naději v lepší život.

Zápletka se začíná odehrávat v Berlíně roku 1989, krátce po pádu Berlínské zdi. Miriam Winter se stará o umírajícího otce a jednoho dne objeví na jeho ruce tetování z Osvětimi. Brzy na to najde mezi matčinými věcmi vězeňský úbor z nacistického tábora Ravensbrück, v němž se navíc schovává několik desítek dopisů od ženy jménem Frieda. Jsou ovšem adresovány jejímu otci, který navíc stejné jméno opakovaně volá. Miriam začne pátrat po temné minulosti a před očima se jí začne odehrávat příběh o tajemstvích jejích rodičů. Nádavkem se musí vypořádat s vlastním komplikovaným vztahem.

Holocaust prostřednictvím dopisů

Autorka se v tomto případě rozhodla pojmout vyprávění o hrůzách holocaustu trochu jinak. Představuje je pomocí nalezených dopisů od neznámé ženy jejímu otci. Nachází v nich milostná vyznání, ale i popisy oněch strašlivých věcí, které se odehrávaly v koncentračních a vyhlazovacích táborech za druhé světové války. Její popisy jsou opravdu kruté a daná forma ještě napomáhá k jejich přesvědčivosti.

Dozvíte se z nich svědectví o lékařských pokusech na ženách v Ravensbrücku nebo o zacházení s čerstvě narozenými dětmi v Osvětimi. Co vám budu povídat, samozřejmě je z toho člověku do pláče a některé části už jsou opravdu na hranicích snesitelnosti i pro mne. Člověk už tak nějak chápe, že na těchto strašných místech zemřelo obrovské množství lidí, ale nejvíce trhají srdce úmrtí těch nejmenších.

O romantické lásce i touze ovládat ženu

Jedná se ovšem pouze o jednu z částí celého textu. Vedle toho můžete sledovat i život ženy vyrovnávající se s nemocí svého otce či vlastními milostnými problémy. Její přítel jí totiž tyranizuje a není lehké od něj odejít. Musí tak projevit statečnost alespoň z malé části takovou jakou měly právě ženy z Ravensbrücku. Ty se pro ni vlastně stávají příkladem, že i ve strašných podmínkách je možné bojovat o právo na život.

V další dějové linii navíc pozorujete vzpomínky na milostné vzplanutí jejího otce, které doplňují celou mozaiku informací o záhadné minulosti. Odehrálo se již během druhé světové války, a i v tomto případě se tedy dočkáte počínajících nacistických represí a každodenních obav z umístění do transportů. Především se však jedná o vášnivý milostný příběh, který tuto krutou dobu alespoň trochu zjemňuje. Jeho konec ovšem od začátku neslibuje happyend.

Krysy z Ravensbrücku jsou mnohavrstvým románem o holocaustu, který však odkazuje i na zrůdné činy dějící se o desítky let později. Nabízí toho opravdu hodně včetně romantického vzplanutí, lidské touhy ovládat jiné lidi, a především nutnost vyrovnat se se smrtí.

Musím se přiznat, že mi chviličku trvalo, než jsem se do něj začetl. Ze začátku je totiž psán lehce poetickým a zvláštním stylem, ale posléze se začne dít daleko více věcí a hluboce vás do sebe vtáhne. Poté už vyvolává ve čtenáři opravdu silné pocity, především smutek, znechucení, ale i hrdost na sílu některých jedinců. Na samotném konci se dočkáte jednoho velkého zvratu, který je ovšem trošku předvídatelný už o mnoho stran dříve. I přesto však symbolicky zakončuje tuto vynikající knihu.

Částečně inspirované pravdou

Tvůrkyně se z části nechala inspirovat skutečnými dopisy psanými močí, které Lublinskému muzeu v Polsku věnovali pozůstalí jedné z pamětnic. Nabízejí velice důležité svědectví o hrůzách v koncentračním táboře Ravensbrück. Nachází se v nich i seznam žen, které byly určené pro lékařské pokusy. Nacistickou cenzurou prošly jen díky netradiční formě, kterou byly vytvořeny. Více o nich si můžete přečíst třeba zde.

Knihu můžete zakoupit přímo na stránkách nakladatelství Leda.

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *