Prameny Vltavy nejsou jen tak obyčejnou detektivkou. Její zápletka se totiž noří zpět do minulosti a otevírá témata, které by někteří chtěli nechat uzavřená. Poznejte příběh nádherné šumavské krajiny napříč temným 20. stoletím.
Autorce Petře Klabouchové se za mě povedlo napsat opravdu výjimečnou knihu, která vás nenechá vydechnout. V jejím úvodu budete svědky nalezení umrzlé dívky v pruhovaném pyžamu s židovskou hvězdou na hrudi. Navíc se to stane během Mezinárodního dne památky obětí holocaustu. Asi už tušíte, že se nebude jednat o obyčejné úmrtí. Hrůzný nález otřese obyvateli malé šumavské vesničky a zároveň spustí pátrání po záhadách okolo koncentračního tábora Prameny Vltavy. A jaká další tajemství vydají šumavské kopce?
Spojení detektivky s historií
Tak tohle je za mě opravdu velice zajímavý počin. Spojení dvou mých oblíbených žánrů – temné krimi a historických faktů – v tomto případě funguje na výbornou. Tvůrkyně od začátku do konce přivádí do čtenářovi mysli jednu záhadnou otázku za druhou a na jejich odpovědi si často budete muset chvíli počkat.
Zároveň se nespokojila s jen tak volně plynoucím příběhem. Jednotlivé kapitoly přeskakují z budoucnosti do minulosti. Máte tak možnost sledovat události například 83 dní po nalezení těla, kdy už je dopaden pachatel, ale i dění před objevením mrtvé. Ovšem nebojte se, vrah samozřejmě nebude brzy odhalen. Naopak vám části věnující se vzdálenější době ještě více zamotají hlavu.
Zajímavé postavy i pozoruhodné prostředí
Nejdříve tedy k té detektivní části. Hlavní vyšetřovatel je vlastně docela sympaťák (většinou). Má za sebou tedy jeden průšvih z minulosti, kdy byl ještě na pražské kriminálce. Za trest byl přesunut do malého městečka na Šumavě, kde chce znovu vzkřísit svou kariéru. Vedle něj je tu ovšem i několik dalších zajímavých postav jako je vlezlá novinářka Kobzová nebo mladý policista Sucharda. Jednotlivé figury jsou opravdu charismatické a získají si vás svým chováním (ať už kladným nebo záporným) či vlastnostmi.
Vesměs je vyšetřovací zápletka poměrně spletitá, ale přesto ne nějak překombinovaná. Musím říct, že mi při čtení během chvíle na mysli vytanula jedna z nejoblíbenějších českých autorek Michaela Klevisová. Pozoruhodné přírodní prostředí i komplikované vztahy mezi zdejšími lidmi mi připomněli její poslední knihu vydanou v letošním roce. A vlastně i ona tam měla temnou minulost.
Utajený koncentrační tábor
Ještě důležitějším tématem Pramenů Vltavy je totiž dnes již pro většinu lidí neznámý stejnojmenný koncentrační tábor, který ležel právě u místa, kde svůj tok začíná nejznámější česká řeka. Během druhé světové války tam vzniklo několik záhad, které do dnešních dnů nebyly objasněny. I zde trpěli lidé pod hrůzovládou nacistických dozorců.
Pomocí archivů se autorka rozhodla probudit zapomenutá fakta i mýty a pokusit se tím vzbudit zvědavost ve čtenářích. A rozhodně se jí to daří na výbornou. Přijde mi až neskutečné, že i po více než 70 letech toto místo zůstává nadále skoro stejně tajemné, jako tomu bylo během druhé světové války.
Propletení se současností, rozdmýchání vášní, nenávisti i bolesti zasáhne všechny, kdo se pustí do této knihy. Toto emocemi nabité vyprávění o křivdách minulosti i zlu odehrávajícím se v přítomnosti je prostě fascinující. Petře Klabouchové se povedlo vykouzlit dokonalá koktejl z mých oblíbených přísad a podává ho ve velkém stylu.
Jestli i vy máte rádi záhady z války a nepohrdnete ani kvalitní krimi, určitě po Pramenech Vltavy sáhněte. Nebudete zklamáni, a ještě nějaký čas budete nad osudy lidí v této krajině vzpomínat. A kdo ví, třeba se i sami vydáte vypátrat její záhady. Ale pozor, některé věci by radši měly zůstat pokryté rouškou tajemna.
Knihu Prameny Vltavy můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Host.