Skandar a zloděj jednorožců na jednu stranu přináší mnoho povědomého či již vyzkoušeného, ale na tu druhou se neváhá ani vytasit s velice originálními náměty. Především přichází s výrazně jiným pohledem na bájného tvora, který je většinou považován za symbol krásy a čistoty.
Jedná se o debutový román mladé anglické spisovatelky A.F. Steadman, který si získal už před vydáním pozornost v mnoha zemích. Autorka za něj dostala sedmimístnou zálohu, což je v našich podmínkách asi nepředstavitelné. Práva na vydání se prodala do 23 jazyků a více než 35 zemí. To jsou slušné statistiky, co říkáte? Ale zaslouží si tento objev takovou pozornost?
Za mě osobně musím jednoznačně říct, že ano. Předně je tedy nutné si uvědomit, pro jakou sortu čtenářů je tenhle kousek určen. Jednoznačně jsou to děti a mládež. Nechci tu škatulkovat, jestli je to middle grade nebo young adult, ale klidně by se tato kniha mohla nacházet někde na pomezí obou. V každém případě nečekejte žádné výrazně ponuré fantasy, ostřílené mnohaleté válečníky a brutální krvavé bitvy. Vzhledem k motivu jednorožců by se dokonce mohli mnozí domnívat, že je to nějaká literatura pro dívky. Ale to by se hodně mýlili.
Právě ony stvoření s rohem uprostřed čela jsou tu vlastně těmi nejtemnějšími stvůrami, které rozsévají krev a pochutnávají si na mršinách. Naštěstí jsou tu stateční jezdci, kterým je souzeno podílet se na vyklubání a následném vychovávání jednorožců. Díky tomu se mnohé z nich daří držet pod kontrolou.
O jezdění na jednorožci od malička sní i třináctiletý Skandar Smith. Za pochybných podmínek se dostává do světa začínajících jezdců. V danou chvíli ovšem začíná šířit strach neznámá postava vystupující pod přezdívkou Jehla, která ukradne nejmocnějšího jednorožce a je jasné, že spřádá ty nejtemnější plány.
Jestli si ústředního hrdinu oblíbíte nebo ne, to nedokážu úplně posoudit. Mě nějak extrémně nepřirostl k srdci, ale zároveň mi na něm ani nic moc nevadilo. Tak jsem to měl vlastně s všemi postavami. Máme tu některé typické charaktery, jako jsou chytrá ale tichá Flo, odvážná Bobby nebo naopak typicky malfoyovská Amber.
Co většinu z vás ovšem nadchne, bude samotný svět jednorožců a ostrov, kde se mladí učedníci vzdělávají v magii a ovládnutí svých divokých svěřenců. Ten působí nesmírně barvitě, najdete v něm mnoho kouzelných koutů a celkově mě prostě bavil. Rád jsem objevoval jeho nová tajemství, která se postupně během děje odkrývají.
I stvůry s jedním rohem jsou fascinující. V mysli jsem si mnohokrát během čtení představoval, jak by mohly vypadat a chovat se. Rozhodně tu totiž není jen jeden stejný druh, ale někteří jsou vzácnější, jiní divočejší apod. Kromě dějové linie s ústředním padouchem všechno směřuje k legendárnímu závodu, který mi tak trochu připomínal jinou knihu, kde ovšem hráli hlavní úlohu Fénixové.
Je tu dostatek akce, magie, šarvátek, ale přesto zápletka není nijak brutální. Jasně, nějaké ty šrámy tu prostě postavy schytají, ovšem rozhodně není prvotním účelem zde vytvořit krvavá jatka. No uvidíme, kam se to zvrhne v případném pokračování.
Už nyní je totiž jasné, že tohle všechno je pouze začátek. A vlastně tak nějak typický, kdy se po seznámení se s celým universem sice dočkáte velkého finále, ale přesto vám v hlavě zůstane mnoho otázek. Naštěstí vás většina z nich nerozčiluje, ale spíše láká a vzbuzuje natěšení do budoucna.
Skandar a zloděj jednorožců je velice čtivá a magická záležitost. Budete okouzleni celým světem jednorožců i jezdců, ale autorka neváhá jít ani do větších detailů co se týče rodiny Skandara a jeho vztahů s lidmi. Žádná romantická linka zde sice prozatím není, ovšem to se může v některém pokračování změnit. Každopádně mě tento příběh chytil a vtáhnul do sebe, díky čemuž už teď nedočkavě vyhlížím pokračování. Tak snad se ho brzy dočkáme.
Knihu Skandar a zloděj jednorožců můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Host.