Povídky podivných v novém vydání se stejnou vyjímečností

Povidky podivnych
Svět podivných spisovatele Ransoma Riggse si získal spousty fanoušků po celém světě. Původní trilogie se dočkala dalších tří knih a navíc se ještě objevil doplněk v podobě Povídek podivných. Ty vyšly v českém překladu pod Jotou v roce 2017 a po 6 letech se dočkali nového vydání.

Knihy tohoto autora si získaly obrovské množství čtenářů díky jeho snad nekonečné fantasii, skvěle promyšlenému světu Sirotčince slečny Peregrinové, v němž velice rádi znovu a znovu potkáváte všechny podivné děti. Rozhodně si tak zasloužil určité rozšíření, podobně jako je tomu třeba u Harryho Pottera.

Povídky podivných jsou legendami tohoto světa, které se datují do dob před děním ve známých příbězích okolo Sirotčince. Celá kniha je výjímečně zpracovaná a editorem má být právě jeden z hrdinů knih Ransoma Riggse – Millard Nullings.

Některé z povídek mohou být znalcům všech knih z tohoto universa povědomé, jiné jsou pro běžné smrtelníky zcela neznámé. Všechny vás ovšem přenesou do světů, kde se může stát takřka cokoliv.

Tak trochu se dají přirovnat i k bajkám Ezopovým. Najdete v nich ponaučení i časté problémy tohoto světa. Hned první text s názvem Báječní kanibalové dokazuje pravdu známého pořekadla: „Kdo chce víc, ten nemá nic“. Působí vlastně dosti krutě až bizarně. Jsou v něm uřezávány údy a mrzačena lidská těla, přesto to není vyloženě horor.

Někdo by mohl tyto příběhy nazvat pohádkami. Ostatně název druhého příběhu Princezna s rozeklaným jazykem tomu dost napovídá. Je to ovšem opět poměrně krutý příběh,  i když tentokrát spíše z psychologického hlediska. Podivným způsobem vypráví o rasismu a nesnášenlivosti k věcem neznámým.

Dále můžete poznat zrod První ymbryny, což bude asi pro většinu fanoušků Sirotčince jednou z nejzásadnějších částí. Dojde i na duchařinu, respektive na vyprávění O ženě, která se přátelila s duchy. Bát se při něm spíše nebudete, ale opět k němu můžeme přidat jedno rčení: „ Každé zboží má svého kupce“.

Cocobolo je nejsmutnější částí celé sbírky, při níž možná někomu ukápne slza. Stejně jako pozdější Kobylka je o nenaplněné lásce k nejbližším. O tom, že bychom neměli mít zbytečné předsudky a brát zejména svou rodinou takovou, jaká je.

Holubi od Svatého Pavla jsou ptačím příběhem o válce holubů s lidmi. O dívce, která dokázala zkrotit noční děsy je o tom, že ne každý si zaslouží, aby byl zbaven nočních můr. O chlapci, který dokázal poručit moři zase o zneužívání schopností výjimečných, které může vést k pohromě. A nakonec Legenda o Cuthbertovi, obrovi, který nechtěl být sám.

Všechny díly této skládačky jsou vlastně poměrně vážným čtením, přesto se při nich budete i bavit a užijete si je na maximum. Jsou velice čtivé, akorát dlouhé a rozhodně nepůsobí nijak prvoplánově. Nad řadou z nich se zamyslíte. Při některých takřka mrazí. Jindy je možná dočtete s lehkým úsměvem. Množství emocí, které s knihou prožijete, je obrovské.

Všechno je to zabaleno do skvěle graficky provedeného obalu a působí to prostě výjimečně. O ilustrace se postaral Andrew Davidson, který má na svém kontě řadu uměleckých předmětů. I když budete jen listovat touto poměrně útlou knihou, budete mít z ní krásný pocit. Rozhodně se stane ozdobou vaší knihovny, samozřejmě hned vedle celé série o Sirotčinci slečny Peregrinové.

Muzeum divu

A pozor! Již brzy se navíc dočkáme dalšího díla z tohoto universa. Muzeum divů má být luxusním doplňkem této bestsellerové série, v němž se dozvíte vše, co potřebujete vědět o světu podivných. Navíc přímo z pera té nejzpůsobilejší – slečny Peregrinové. No myslím, že se rozhodně máme na co těšit.

 

Všechny tituly od Ransome Riggse můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Jota.

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *