Poslední knihkupectví ve válkou poničeném Londýně

westminster 1176318 1280
Poslední knihkupectví je dojemným románem z období druhé světové války, v němž britská autorka Madeline Martin míchá skutečné události s fikcí a vytváří kouzelný i smutný příběh o hrůzách i radostech života za doby nacismu.

Celé to začíná vlastně docela nevinně. Mladá žena Grace Bennettová přichází společně se svou kamarádkou Viv do Londýna, aby si splnili sny o úžasné práci a prohýřených nocích. Grace si nachází práci v knihkupectví, i když rozhodně není zrovna vášnivou čtenářkou. Ale co, je to jen na chvíli, než dostane doporučení. V zaprášeném knihkupectví ovšem nachází novou vášeň, která nejen jí přináší do těžkých válečných dní alespoň trochu útěchy. Brzy navíc zjišťuje, že svým čtením může pomoci i mnoha dalším lidem.

Poslední knihkupectví nenabízí hned od začátku tvrdou válečnou realitu. Celý příběh se pozvolněji rozjíždí, seznamuje čtenáře s postavami a soustředí se především na prostředí knihkupectví. To je samozřejmě pro všechny knihomoly tím nejlákavějším tématem.

Takřka idyla se mění v peklo

Postupem času se ovšem situace výrazně proměňuje a na první pohled hodně vzdálená válka zasahuje i Británii. Nejprve tím, že její muži odcházejí bojovat. Posléze ovšem německá letadla přiletí i nad Anglii a zejména Londýn je masivně bombardován.

Všechny tyto událostí mají vliv na zápletku i postavy tohoto příběhu. Takřka idylu plnou romantických idejí rozpráší na kousky a přinášejí hodně smutku a bolesti. Od začátku si přitom čtenář buduje k přítomným osobám poměrně silný vztah, díky čemuž ho následné kruté události rovněž zasáhnout na těch nejcitlivějších místech.

Autorka navíc dokáže přesvědčivě popsat atmosféru během bombardování, která působí dostatečně pochmurným dojmem. Dočkáte se mrtvých lidí i zničených domovů. Zlomených srdcí, ale i následné snahy pokusit se zachraňovat. Vedle zla je totiž v tomto vyprávění i hodně dobra. Román se snaží ukázat, že pospolitost lidí dokáže opravdu velké věci. Smrti někdy nezabraní, ale může pomoci při vyrovnávání se s ní.

Knihy jako mocný nástroj

Samotná část o ženině práci v knihkupectví je ovšem rovněž světlem v tomto tmavém období. Knihy jsou zde ukazovány jako prostředek k ukonejšení lidské duše, ale dokážou až skoro neuvěřitelně zachraňovat i životy. Všechno se přitom klidně mohlo stát. Ostatně Madeline Martin se nechala minimálně zčásti inspirovat knihkupectvími, které i za války nadále fungovaly.

Nebudeme si nic nalhávat, román je určen především ženám. Ostatně právě něžnější pohlaví je zde pasováno do rolí hrdinek. Dojde i na romantickou linku, i když trochu překvapivě zůstává trochu v pozadí. Tak nějak se line celým textem, vždycky na chvíli vykoukne, ale zanechává daleko více prostoru ostatnímu dění.

Možná si o popláčete

Poslední knihkupectví je hodně emotivním příběhem, který vás dojme i rozesmutní. Nabízí mnoho silných chvilek, hodně bolesti, ale i naděje a štěstí. Výborně popisuje válečné dění v Británii, ale odlehčuje ho poutavým vyprávěním z prostředí plného knih. Velkou pochvalu si určitě zaslouží i postavy, které vám povětšinou přilnou k srdci. Prostě je to správná kombinace válečného a společenského románu, po jehož přečtení možná mnohým dámám zůstanou slzy v očích.

 

Poslední knihkupectví můžete zakoupit na stránkách společnosti Grada.

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.