Poslední dny Adolfa Hitlera i nacistického Berlína

Hitleruv bunkr. Zdroj foto wikimedia commons 2
Hitlerův poslední den tak trochu mate svým názvem. Jak už i sama anotace napovídá, britský autor knihy Richard Dargie se věnuje tématu v trochu širším kontextu. V tomto případě to však není vůbec na škodu.

Spousta lidí, co se zajímá o druhou světovou válku, určitě alespoň chviličku přemýšlela nad tím, jak skutečně zemřel nacistický diktátor Adolf Hitler. Jaké mu hlavou probíhali myšlenky, když věděl, že za několik hodin zemře. Cítil prohru a zklamání? Během předcházejících let se stal natolik mocným člověkem, že jeho ego muselo být obrovské.

Pocity tohoto muže už nikdy nepoznáme. O přibližném dění během jeho posledních dnů se můžeme mnoho dozvědět ze svědectví lidí, kteří mu byli v bunkru nablízku. Upřímně, žádné z nich ani nemůže být objektivní. Často se navzájem vylučují a protiřečí si. Přesto dávají čtenářům alespoň nějaké obrysy toho, jak se choval, co jedl nebo co komu říkal.

Zdroj: wikimedia commons
                            Zdroj: Wikimedia commons
Hitlerovi blízcí spolupracovníci i ženy

Právě to je kostrou poměrně útlé knihy Hitlerův poslední den. Informace jsou to velice zajímavé. Budete vržení přímo doprostřed dění, kdy se skupinka okolo diktátora schovává v jeho bunkru, zatímco zbylí vojáci bojují o přežití. Seznámíte se řidičem Erichem Kempkou, sekretářkou Traudl Junge, ale samozřejmě třeba i s Hitlerovou chvilkovou manželkou Evou Braunovou.

Právě ženám okolo nacistického diktátora jsou věnované některé již zmíněné širší souvislosti. Zjistíte více informací o jeho vztahu k opačnému pohlaví, ale i o zbožňování od nich samých. Vedle toho poznáte osobního lékaře Hitlera Dr. Morella, jehož léčba byla více než pochybná. Budete svědky postupného úpadku neotřesitelné osobnosti muže číslo jedna v nacistické říši v chatrného staříka.

Chování Sovětů a konec vládce Třetí říše

Nechybí ovšem ani pohled z druhé strany na příšerné chování sovětských vojáků, kteří neváhali znásilňovat nevinné ženy nebo zabíjet jejich muže (i civilisty). Konec války byl prostě všeobecně ve znamení hrůz. Rozhodně nelze jednostranně říci, že spojenci byli pouze hrdinní osvoboditelé.

Ale vraťme se zpět k úmrtí Adolfa Hitlera. Budete se koukat i na spálení jeho ostatků a následné chování přeživších. Všechno to jsou velice pozoruhodné a vzhledem k útlosti knihy až nečekaně komplexní popisy daných událostí.

Richard Dargie umí psát opravdu poutavě a vtáhnout čtenáře přímo doprostřed dění. Obsah je navíc rozdělen do velmi krátkých částí, takže vše postupuje velice rychle a nebudete mít ani chvíli času na nudu.

Hitleruv bunkr. Zdroj foto wikimedia commons
Hitleruv bunkr. Zdroj foto Wikimedia commons

Nechybí ani řada fotografií, ať už z bortícího se Berlína nebo portréty ústředních postav tohoto vyprávění. V některých případech se jedná o až mrazivé snímky, které vás donutí zamyslet se nad tou neskutečnou zkázou.

Hitlerův poslední den je velice zajímavým dílem, které sleduje nejen závěrečné kroky v daných letech nejmocnějšího muže světa, ale i mnohé další okolnosti okolo konce války. Rozhodně se jedná o atraktivní knihu, díky níž se daným okamžikům přiblížíte maximálně blízko. Některé věci se mohly odehrát trochu jinak. Pravdu věděli jen ti, co byli přímo na místě. A co se honilo hlavou Hitlerovi, by asi zajímalo mnohé z nás. Přestože jsou tyto události už vzdálené v čase, stále dokáží čtenáře tvrdě zasáhnout přímo do jeho duše a srdce.

 

Knihu Hitlerův poslední den můžete zakoupit na stránkách Knihcentrum.cz.

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.