
Poměrně nenápadně vstoupilo na trh pokračování Smrtelných strojů ze série Kroniky hladového města. Další díl nese název Pomsta jednooké letkyně a opět si zaslouží vaši pozornost.
Proč nenápadně ptáte se? Tak za prvé tentokrát nemá v zádech filmovou podporu, dále se přecijen jedná už o druhé vydání, tedy žádnou novinku. A v neposlední řadě vychází zrovna v období, kdy se objevuje opravdu velké množství nových knih. Přesto všechno by bylo obrovskou chybou toto dílo podcenit. I pokračování totiž nabízí velice zajímavě pojatou formu dystopického světa, okouzlující příběh a mnoho nových zážitků ústřední dvojice Hester a Toma.
Naši hrdinové tentokrát ruku v ruce přistanou v kdysi působivém městečku Anchorage, které se v průběhu času proměnilo takřka v město duchů. Žije v něm pouze hrstka z původních obyvatel, kterou vede mladá markraběnka Freya. Právě ona uvěří převratným objevům profesora Pennyroyala, který cestuje s Tomem a Hester a vydá se s celým svým mobilním městečkem hledat zelené pláně Ameriky. Cestou potkávají nenasytné město Archangelsk, které se pokusí navždy ukončit jejich existenci.
To je ovšem pouze část celého příběhu, který se odehrává na více místech. Na začátek si pojďme trochu připomenout, o co se v tomto postapokalyptickém světě jedná. Města už nejsou jako dřív, protože se museli stát mobilními. Každé z nich se pomocí složitého systému pohybuje po zpustošených krajinách a snaží se nepadnout do chřtánu většího dravce. Samotná města se totiž navzájem požírají.
To je základní myšlenka této série. Příběh se ovšem v prvním díle Smrtelné stroje značně rozvinul, mohli jsme poznat i Ligu antimobilistů a především hlavní hrdiny Toma a Hester, kteří si po mnoha hašteřivých chvilkách nakonec padli do oka. V tomto směru to pokračuje i na počátku druhého dílu, kdy se potkáváme s touto šťastně zamilovanou dvojicí.
Musím říct, že tentokrát celá kniha působí daleko poklidněji. Smrtelným strojům totiž někteří čtenáři vyčítali, že se v nich děje až příliš mnoho věcí. V Pomstě jednooké linie je příběh o něco jednodušší, už není potřeba vysvětlovat žádné souvislosti, a proto dostává hodně prostoru i samotná akce.
Celé je to vlastně o dobrodružném putování zamilované dvojice, která se opět dostane do velkého nebezpečí. Celý děj se na ně hodně soustřeďuje a většina událostí ovlivňuje jejich budoucnost. Budou ovšem muset obstát ve velké zkoušce, která je může nadobro rozdělit. Čtenářovi je pochopitelně hned od začátku jasné, že se od sebe jen tak nenechají odtrhnout.
Stejně jako v prvním díle se můžete těšit i na řadu šarvátek a soubojů, protože v tomto světě je prostě hodně padouchů. Je to někdy až trochu nepravděpodobné, že se Hester a Tomovi podaří všechno přežít, když jim jde po krku jeden zloduch za druhým. V druhém díle série budou mít opravdu napilno a pomalu nestačí uhýbat pěstem, mečům či kulkám.
Najdeme zde i řadu dalších zajímavých postav, včetně již zmiňovaného profesora Pennyroyala nebo markraběnky. Líbí se mi, že ani jedna z figur tohoto příběhu není žádným andílkem. Zkažený postapokalyptický svět prostě nutí i hodné lidi se občas chovat trochu nečestně a používat násilí. Bez něj byste totiž dlouho nepřežili.
Pomsta jednooké letkyně opět nabízí poutavý a dobrodružný příběh ve velice originálně pojatém světě. Vedle zločinu, násilí a touze po kořisti dostává prostor i láska, což je určitě dobře. Druhý díl série na mě působil daleko vyrovnaněji, vyvaroval se zmatených scén a nabídl opravdu napínavou dějovou linku. Závěr tohoto románu přinesl poměrně velké překvapení, které do budoucna slibuje zajímavé zvraty. Jestliže se vám líbili Smrtelné stroje, pokračování je pro vás rozhodně povinností.