Noční můry z temnot – Alvin Schwartz

YXJ0aWNsZU1haW4vMjMzMDIy
Mistrem hororu a nejznámějším klasikem tohoto žánru zřejmě navždy zůstane Stephen King, ale i mnoho dalších autorů se snaží za pomoci strachu oslovit své čtenáře. Jedním z nich byl Alvin Schwartz, autor sbírky kratičkých strašidelných příběhů s názvem Noční můry z temnot. Vydalo nakladatelství Mladá fronta.

Jestliže vám její pojmenování přijde povědomé, nemýlíte se. V letošním roce se dočkala filmového zpracování, ze kterého si na literární trh přinesla i poměrně přitažlivou obálku. Přichází tedy trochu křížkem po funuse, přecijen by vydání knihy v době jejího nástupu do kin mohlo značně ovlivnit prodejnost, ale lepší pozdě nežli nikdy.

V originále vyšla už v roce 1981, takže její cesta k českým knihomolům byla hodně dlouhá. Navíc se jedná pouze o první část, která se dočkala ještě dvou pokračování. Uvidíme, zda se i následovníci objeví v našich končinách.

Ale nyní už k samotnému obsahu. Můžete se těšit na celou řadu krátkých textů, které se snaží ve čtenáři vyvolat trochu toho strachu a někdy dokonce nabídnout i ponaučení. Určeny jsou především mladší generaci, čemuž napovídá už první část, ve které objevíte děsivé lekací historky k ohni. Navíc i s radou, jak je vyprávět. Tento úsek je vlastně možná i tím nejzajímavějším z celé knihy, protože může posloužit jako návod pro zábavné strašidelné večery vaší party.

big nocni mury z temnot sFy 418669

Rozhodně ovšem není tím jediným, co v poměrně útlé knížečce najdete. Následují příběhy o duchách, čarodějnici nebo Wendigu. Najdete zde i trochu moderněji pojaté texty, z nichž nejznámější je o telefonujícím maniakovi, který se rovněž dočkal novodobého filmového zpracování s názvem Na lince je vrah. A nakonec ještě pár trochu zábavnějších zápisů pro odlehčení. A ještě bych zapomněl na různé říkanky a písničky, některé dokonce i s notami.

Všechno je navíc doplněné o působivé ilustrace, které má na svědomí Stephen Gammel. Působí možná ještě více strašidelně než samotný text a rozhodně o level zvedají úroveň výtisku. Na závěr potom najdete i poměrně velké množství různých poznámek a vysvětlivek k historkám i zahraniční a české odkazy, na kterých toho naleznete daleko více.

Komplexně tedy působí knížka zajímavě, otázkou ovšem zůstává, jestli si vzhledem k její specifičnosti najde dostatečnou základnu čtenářů. Oproti filmu je značně méně komerční a slouží především ke kratšímu pobavení a vystrašení. Většina příběhů je velice krátkých a skončí dříve než se stačí vůbec nějak rozvinout. U některých to působí efektivně, jindy je to ovšem málo.

Vlastně mám po jejím přečtení trochu rozporuplné pocity. Na jednu stranu opravdu působí jako zajímavá příručka děsivého folkloru, na druhou může některým čtenářům přinést prostě trochu málo přidané hodnoty. Faktem ovšem zůstává, že podobných děl u nás zase tolik není, takže si své fanoušky určitě najde. Zejména z oddílu hororových nadšenců.

Jestliže se tedy rádi bojíte a noci si čtete při rozsvícené lampičce nebo jestli chcete trochu poděsit své kamarády, určitě po Nočních můrách z temnot sáhněte. Možná vás překvapí, možná vás vyděsí a třeba nakonec už nebudete do tmy pohlížet s takovým klidem. A potom si pusťte i samotný film, ať už to máte kompletní.

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.