
Již třetího českého vydání se dočkala kniha Noc významného nositele Nobelovy ceny Elieho Wiesela. Jedno z nejvýznamnějších děl literatury o holocaustu tentokrát vyšlo pod nakladatelstvím Leda.
Vypráví velice silný příběh maďarského chlapce, vyrůstajícího v ortodoxním židovském prostředí. Píše se rok 1944, konečně to začíná vypadat, že válka brzy skončí a Maďarsko osvobodí ruské tanky. Bohužel však i do města Sighet nakonec dorazí dříve nacisté, kteří se rozhodnou transportovat většinu zdejších židů do koncentračních a vyhlazovacích táborů. Pro Elieho, jeho sestry, matku i otce přichází cesta plná lidské krutosti, bolesti a smrti.
Noc je jedním z dalších příběhů popisujících hrůzy, které se odehrávaly v Hitlerových táborech smrti. Bezprostředně popisuje utrpení člověka i nemilosrdnost druhého. Společně s tvůrcem se podíváte na jeho prožitky z několika táborů – Osvětimi nebo Buchenwaldu. Nechybí ani popisy převozů v dobytčích vagónech nebo nechvalně proslulé pochody smrti, po kterých zůstávalo na cestách ležet tisíce mrtvých.
Přestože jsem už podobných knih o těchto událostech přečetl poměrně dost, nikde mě nepřestanou udivovat, zraňovat na duši, a především naplňovat nepochopením, jak se mohl člověk dopustit tolika zvěrstev na jiném člověku.
Elie Wiesel přišel v Osvětimi i Buchenwaldu o všechny své nejbližší. Zejména smrt jeho drahého otce, se kterým dlouho přežíval mnohé útrapy, byla opravdu tragická. Na těchto šílených místech mnozí dokázali přežívat jen díky tomu, že vedle sebe ještě měli spřízněnou duši. Někoho, o koho se chtěli starat a být mu oporou.
Často se však i vězňové sami mezi sebou dopouštěli špatných věcí. Syn z hladu dokázal ukrást své matce jídlo a tím někdy zpečetil její život. Podobné případy najdete i v Elieho vyprávění. Prvním pocitem je samozřejmě odsouzení takových činů. Ale většina z nás ani zdaleka netuší, jak strašné podmínky tam byli a co museli přežívat. Můžeme se divit, že se například v Osvětimi stávali z některých lidí téměř hyeny?
Celá kniha má něco málo přes dvě stránek. I přes strašlivé okolnosti, díky nimž vlastně mohla vzniknout, je vyprávěna příjemným jazykem. Její čtení vám uběhne velice rychle. Nezaobírá se úplnými podrobnostmi, ale nabízí především podstatu zla a utrpení nacházejícího se na nejhorších místech druhé světové války. Je osobním příběhem jednoho mladého chlapce, který zakusil věci, jež by nikdo nikdy neměl zažít.
Pochválit musím v rychlosti i obálku tohoto vydání, jenž je z mého pohledu oproti předchůdcům jednoznačně nejzajímavější.
Noc patří mezi základní literární prameny pro všechny, kteří se chtějí věnovat studiu holocaustu a utrpení židů v dobách Hitlerova šílenství. Nabídne vám pohled do táborů Osvětim nebo Buchenwald a seznámí s hrůzami, jež se tam odehrávali.
Už několik svých recenzí jsem ukončil slovy, které si neodpustím ani tentokrát. Již nikdy se nesmí nic podobného opakovat a nesmíme zapomenout na ty, jenž se stali obětí šílenců a lidských stvůr.
Knihu můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Leda