Můj nacista o zakázané lásce v koncentračním táboře

black g83b59f5e3 640
Tajemná kniha Můj nacista od neméně záhadné autorky Veroniky Singh Tudor přichází s méně tradičním pojetím literatury o holocaustu, které rozhodně nesedne každému. Možná by se dala označit za kontroverzní, ostatně podobně se vyjadřuje tvůrkyně už v samém úvodu.

Obsah je rozdělen na dvě části. První je románový příspěvek o židovské dívce, kterou si velitel nacistického koncentračního tábora vybere za svou milenku. Jejich vztah se postupně proměňuje, pocity se střídají a vzniká něco naprosto nečekaného. Vztah mezi dvěma osobami, které pocházejí z naprosto protichůdných táborů.

Musím říct, že tento příběh mě poměrně zaujal. V tomto případě se jedná o fikci, podle autorky lehce šokující. Na druhou stranu se podobné případy výjimečně skutečně odehrály a jsou doloženy. Opravdu se několikrát stalo, že nacista se sblížil s vězenkyní tábora. Rozhodně se ovšem jedná o něco méně častého, takže to pro mnohé čtenáře může být neuvěřitelné.

Na textu je podle mě znát určitá nevypsanost autorky. Upřímně, prostě to není žádná vyšší literární. Nechci tím nijak tvůrkyni shazovat, ale prostě jsem to tak cítil. Některé slovní obraty mému oku prostě nelahodily a bohužel i v samotném vyprávění se najdou popisy dění v koncentračním táboře, které jsou podle mě trochu mimo realitu.

Ale jasně, je to fikce, takže se to dá chápat. Jak už jsem se zmínil, proti samotné zápletce jinak vlastně nic nemám. Postupně se sbližujete s ústředními postavami, nacistickým velitelem i židovskou vězenkyní, sledujete jejich vzájemné kontakty a proměny nálad. O něco později jsem vlastně byl docela napnutý, jak to celé dopadne. Podaří se jim utéct a skončí to happyendem? Nebo židovka umře v koncentračním táboře? Nebo umře nacista? Možností je spoustu, ta správná vás čeká až na konci tohoto vyprávění.

Značnou pozornost dostalo i téma prostituce v koncentračních táborech. A to v docela odvážném stylu. Chvílemi se z knihy stává takřka erotický román, i když dosti zvrácený. Ani v tomto případě to není pouhou fikcí, v některých těchto zařízeních opravdu bujelo nejstarší řemeslo pro potěšení vězňů, ale i jejich trýznitelů.

Celý příběh není nějak extra zvlášť natahovaný, takže vám poměrně rychle uplyne a nestačíte se ani nudit. Pořád se vlastně něco děje, a i když některé pasáže působí trochu zvláštněji, jako celek to není špatné.

Trochu zklamáním pro mě byla část následující, v níž se snaží autorka snaží rozjet své myšlenkové pochody o podstatě holocaustu, vysvětlit, kde se bralo zlo v nacistech apod. Musím se přiznat, že mě to vůbec nebavilo a ani jsem to nedočetl. Určitě se najdou nějací čtenáři, kterým to přijde zajímavé. Pro mě to je ovšem trochu zbytečné a bez tohoto úseku bych tento titul jako celek hodnotil o něco lépe. 

Jaký teda vlastně je Můj nacista? Slovo kontroverzní bych já osobně nejspíš nepoužil. Chvílemi je poměrně zajímavý, ale následně propadne do hlubin neuspokojení. Neoznačil bych ho ovšem za zcela špatnou knihu. Románová část mě vlastně vcelku bavila, ale úplně výjimečná prostě taky není.

Jestliže přesto chcete zkusit tento dosti netradiční pohled na holocaust, třeba dojdete ke zcela jinému názoru. Dokážu si představit, že si najde své fanoušky. I když spíše z řad těch, kteří s poznáváním holocaustu začínají.

 

Knihu Můj nacista můžete zakoupit třeba v knihkupectví Kosmas

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *