Město špíny, kde zločin bují v mnoha koutech

Město špíny
Město špíny australské spisovatelky Hayley Scrivenor nese na obálce označení krimi roku. Dokáže tento hvězdný bestseller dostatečně zaujmout i náročné české čtenáře?

Tato nálepka je samozřejmě trochu zavádějící, ovšem nic to nemění na tom, že tento autorčin debut získal velice slušné ohlasy. Dostal se do užšího výběru na několik národních a mezinárodních cen, včetně Penguin Literary Prize, Crimefest Bristol’s Crime Fiction Debut Award, Barry Award, Nejlepší první román v roce 2023 International Thriller Writers Awards, Australian Indie Book Award a CWA New Krvavá dýka.

Jednoho dne se během cesty ze školy ztratí dvanáctiletá Esther. Policie po ní začíná rychle pátrat, ale nenalézá příliš mnoho indicií. Přijíždí i detektiv seržantka Sarah Michaelsová a kolotoč vyšetřování se spouští na plné obrátky. Zapojuje se takřka celé městečko, začínají vyplouvat různé zprávy i drby. Někteří ovšem lžou nebo nechtějí prozradit skrytá tajemství.

O tom, co se stalo mladé dívce, se ovšem dozvídáte už na prvních dvou stranách. Píše se na nich datum 4. prosince a čtenáři se následně dostávají o několik dní dříve a propracovávají se všemi událostmi. Do toho tu ovšem najdete i flashbacky do starší minulosti, kdy budete sledovat kroky dívky v době, kdy ještě vesele pobíhala po svobodě.

Zápletka je tak poměrně dost zamotaná, důkladně se věnuje nejen životu samotné holčiny, ale i několika dalších dětí. Ano, právě nedospělí tu vlastně hrají hlavní roli. A nutno podotknout, že všechno se netýká jen Esther. Najdete tu i několik vedlejších linií, které třeba ani se samotným pohřešováním nesouvisejí.

Autorka se rozhodla věnovat hodně času vyšetřování, ale i atmosféře na místě zločinu. Svým způsobem to může trochu připomínat například tituly Michaely Klevisové, která se rovněž vedle kriminální zápletky snaží nabídnout široký pohled na psychologii lidí v dané lokalitě. I když se v tomto případě ocitáme v trochu jiném prostředí. Česká kotlina má přeci jenom svá specifika.

Jak už název napovídá, nejsme tu zrovna v ráji. Vedle pohřešování se objeví hned několik dalších menších či větších provinění, jeden z nich i na poměrně citlivé téma. Čtenář má možnost sledovat komplikované vztahy mezi sousedy, prostor ovšem dostane i osobní život ústřední vyšetřovatelky.

Jak už jsme se zmínili, v kapitolách se hodně posouváme napříč časem. Někdy jen o pár dní, jindy podstatně déle. Zároveň sleduje děj z pohledu několika lidí, kteří mají se zločinem vetší či menší spojitost. Zejména kapitoly věnující se kamarádce Esther Ronnie jsou hodně emotivní. Stejně jako další obecnější s nadpisem MY. V nich najdete na krátkém rozsahu pohled místních dětí na situaci.

Dohromady je ze všeho utvořen opravdu zajímavý krimi román s přesahem do psychologicko-společenského románu. Australská spisovatelka nestaví na nějakých zásadních zvratech, i když samozřejmě k nějakým těm odhalením dojde. Nabízí ovšem poměrně obšírnou podívanou na situaci ve městě, kde se hodně daří zločinu. Zároveň se nebojí poměrně dost zacílit na emoce čtenářů, k čemuž využívá zejména děti. To je vždycky dobrá taktika, jak v literatuře tohoto cíle dosáhnout.

Za mě každopádně palec nahoru. Nudit se určitě nebudete, jenom se budete muset smířit s tím, že na dané místo prostě není žádnou růžovou zahradou, ale Městem špíny.

 

Knihu můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Jota.

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.