
Milujete bosé nohy? Masáže nohou a chladivost ranní rosy na chodidlech? Pak je toto ta správná knížka pro vás, protože vám přidá mnoho zajímavých a nových informací o tom, jak naše nohy fungují, co jim dělá dobře a co ne. A pokud jste příznivci barefoot, tak to nemusím vůbec nic říkat – stoprocentně vaše. Navíc punc laskavosti a nejlepší možné znalosti našich nohou nám dává autorka, fyzioterapeutka Lucie Pytlová.
Vliv obuvi, první boty a čím si škodíme
To je asi nejrozsáhlejší téma: jakou nosíme obuv, jak působí na naši nohu, ale i celkovou stabilitu a páteř. Jak vybírat první botičky, proč si dávat pozor na těsné ponožky, jak u dětí rozvíjet zdravou chůzi tak, aby se jim zdravotní problémy vyhýbaly. Není to jen o propagaci barefoot, ačkoliv tento typ obuvi tu dostává velký prostor, ale vůbec o tom naladit se na potřeby našich nohou.
Zpohodlněná civilizovaná noha je náchylná k problémům. Jak se knihou pročítáte, postupně si plně uvědomujete, jak velkou lidská noha potřebuje svobodu, jak odolná je a jak úžasné procítění nám poskytuje. A jak je chodidlo neskutečně silné!
A pak si tady už každý vybere dle svých preferencí, problémů nebo sklonů nadchnout se pro bosé nohy, nohy v dobrých botách a pro napravení pohybových nedostatků a zlozvyků. Mne zaujalo i pojednání o běhu, a pak hlavně o správném našlapování na prstíky, na celou plochu nohy. Protože to vědomí chození, kdy si dávám pozor na postavení nejen chodidla, ale i celé nohy, je také mé velké téma. Každá bolest zad se projeví v tom, že začnu chodit podivně, a takové chození víc unavuje a víc bolí.
Vida vida, kolikrát si třeba špatnou chůzí i zpětně způsobujeme bolesti zad… nebo podpatky, to se nečetlo pěkně, protože to není nic zdravého. Ostatně jakékoliv obutí nohy snižuje stabilitu těla a snižuje citlivost nohy a v podstatě všechny zátěže a role neaktivních nohou přebírají klouby, kotníky, kolena, bederní páteř.
A když to všechno víme, vrhneme se do čtení o tom, jak je nohám dobře naboso…
„V přírodním terénu bosá noha zpracovává různorodé podněty. To, s čím přichází do kontaktu, je ve stálé proměně. Jednu chvíli noha dopadá na tvrdý kluzký kámen, s dalším krokem na měkkou prohřátou zem a vzápětí na pichlavé větvičky.“
Tak tedy i ten, kdo má problémy se zády, ocení tuto knihu a hlavně, každý, kdo miluje prožívání svého těla. Protože moje druhé NEJ téma je, otužování nohou.
Kniha dále obsahuje:
- Tipy na výběr vhodné obuvi pro děti, chůzi, běh, ve stáří
- Rozsáhlé pojednání o bosé chůzi, o přechodu na barefoot
- Cvičení pro ploché nohy, ostruhy a vbočené kotníky
- Základy tejpování (jak podpořit klenbu)
- Ortopedické vložky – ano, nebo ne?
Pro někoho to je báječné čtení o úžasnosti lidské nohy, pro dalšího pak opravdový návod pro barefoot nebo bosé chození, jak si zamilovat bosé chodníčky (stezky stimulující chodidlo, hmatové chodníčky pro nohy). Tomu se autorka věnuje nejvíce, a tady bych řekla, čím víc, tím líp.
Tím víc i zarytý botochodič dostane chuť na tu chladivou trávu pod bosou nohou, nebo na horký písek… Nebo se projít po tom hmatovém chodníčku…
O autorce:
Lucie Pytlová je česká fyzioterapeutka se zájmem o zdravá chodidla, obor vystudovala na Fakultě tělesné výchovy a sportu na Univerzitě Karlově a v diplomové práci zkoumala vliv obuvi na držení těla.
Autorka v knize čerpá mnohé informace z vlastních zkušeností. Sama nemá stoprocentně zdravá chodidla, a přesto vidí v chůzi naboso a v barefoot obuvi mnohé výhody. V nynější době je na mateřské dovolené, a tak musí řešit obuv i pro své dítě, což není vždy jednoduché. Jako fyzioterapeutka pracovala ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a v Psychiatrické nemocnici Bohnice.
A kde knížku najdu: https://www.alferia.cz/barefoot-zij-naboso-9992/