Krev, monstra a cukroví – trochu drsnější vánoční příběhy

Krev, monstra a cukroví
Krev, monstra a cukroví je další skvělou antologií povídek z dílny nakladatelství Epocha, tentokrát s příchutí vánoc. Jestli si tak chcete prodloužit sváteční náladu, rozhodně se začtěte do tohoto unikátní kousku. I když vás to možná bude trochu bolet.

Vánoce v pojetí autorů této sbírky povídek totiž ve většině případů nejsou svátky klidu, míru a pohody. Naopak v nich najdeme hodně násilí, zla a smrti. Editor knihy Petr Brožovský společně s Michaelou Merglovu vytvořili parádní dílo, v němž se nesou zvuky koled zejména v rytmu fantastiky.

Najdete tu celkem devatenáct známějších i méně známých jmen, kteří každý přispěli jedním kouskem do této vánoční skládačky. Hned od první povídky vám přitom bude jasné, v jakém duchu se celá záležitost ponese. Martin Paytok přichází s příběhem o lupičích, jejichž následná cesta životem se trochu zvrtne. Ocitnou se totiž v chatě, kde se setkají nejen s týpkem podobajícím se Vikingovi, ale i s daleko strašlivějšími bytostmi. Skvělý akční kousek s názvem Pranostiky hned na úvod.

Posléze se již rozjede další vlna textů, v nichž se potkáme s řadou vánočních bytostí, často ovšem z říše temnot. Nechybí koledy, dostanete se až do Betléma a potkáte Ježíška i boha. Svými texty přispěli autoři z řad zkušené, ale i mladší generace. Je to vlastně velice zajímavý mix jmen.

Povídky se často pohybují ve vodách sci-fi. Nejsem úplným příznivcem tohoto žánru, něco mě tak oslovilo více, něco méně. To je ovšem kouzlo podobných antologií. Téměř každý si tu najde své. Hned několikrát tu najdete roboty či podobných formách umělého života. Třeba v Náhradníkovi od Marie Domské. V něm máte možnost se seznámit s vytvořenými vojáky, kteří se ovšem zabydlují i u rodin. Jeden z nich má v té své navíc hodně speciální úkol. Tento kousek obsahuje hodně zajímavou pointu.

Krámek snů a nočních můr od Zuzany Hartmanové zase vypráví o jedné čarodějnici, která se musí neustále stěhovat. Najde konečně svůj vysněný domov? V Dopisu Ježíškovi od Ondřeje Neffa se opět setkáváme s jedním humanoidním robotem. Když se porouchá, jeho majitelka s ním navštíví opraváře. To ještě ovšem netuší, jak jí tato návštěva změní život.

Oba předchozí příběhy vlastně neobsahovaly nějaké krvavé scény a přílišné násilí. Hned u Zbraní Azylu od Lucie Lukačovičové je to ovšem jiná káva. Tady se nachází slušná řežba mezi nadpřirozenými bytostmi a těmi, kteří se snaží korigovat jejich chování. Jak jste z názvu poznali, povídka navazuje na autorčinu románovou tvorbu.

Skvělé jsou i následující Veselé vánoční hody Filipa Koryty, které se odehrávají v rámci dvou dnů. Opět je to slušná řežba, tak trochu zombie vyvražďovačka. Až na hranici bizarnosti potom doputuje Vilém Koubek a jeho Ozdoby. Tohle už je takřka hororový kousek o tom, jak může krádež stromečku zničit život dvou lidí.

Svými jedinečnými kousky ovšem přispěli i další mí oblíbení tvůrci jako Dalibor Vácha ( skvělá vojenská akčňárna), Petr Stančík (krátkým textem o jedné zamilované dvojici) nebo Štěpán Kopřiva, který dokázal udělat z boha holkaře, z Marie jeho plodičku dětí a z Josefa tak trochu nespokojeného manžela. Na několika stranách mě dokázal opravdu pobavit.

Jiří Pavlovský vás zase seznámí s Panem Au, který se sice lehce nechal inspirovat slavnějším televizním kolegou, ale je trochu drsnější. Musí si na něj vyšlápnout lovec nadpřirozených bytostí. Petr Brožovský zase v Půjdem spolu do Betléma rozjede další akční jízdu v níž se spojí jeden satanáš, kněz, odbojář a dívka, aby bojovali proti božstvu, Ježíšovi i jeho partičce.

Jak už jste sami pochopili, v této knížce se mohou postavy spojené s Vánocemi dostat do takřka jakkoliv nepřirozených poloh. Někdy je to maso, najdete tu i kupu humoru, ale nechybějí ani emoce. Třeba v Dromově synovi od Michaely Merglové, v němž je vlastně docela smutný příběh o smrti blízkého a nemoci.

Nebudu lhát, našli se tu z těch devatenácti i dva texty, které mi příliš nesedli. Ale mám na ně svůj čistě subjektivní názor, pro jiného čtenáře to mohou být ty nejlepší. Zmiňovat je proto nechci, ať si každý udělá svůj názor sám.

Krev, monstra a cukroví je skvělá antologie,  která vás pobaví a zaujme kdykoliv během roku. Počet stran se vyšplhal přes šest stovek, takže vám chvíli vydrží a možná si ji budete otevírat postupně. Každopádně vám však ukáže pro mnohé nejkrásnější svátky v trochu jiném světle (nebo spíš tmě).

Do antologie přispěli: Patrik Banga, Petr Brožovský, Marie Domská, Pavel Fritz, Zuzana Hartmanová, Petr Heteša, Vilma Kadlečková, Štěpán Kopřiva, Filip Koryta, Jan Kotouč, Vilém Koubek, Lucie Lukačovičová, Michaela Merglová, Ondřej Neff, Jiří Pavlovský, Martin Paytok, Petr Stančík, Dalibor Vácha a Lukáš Vavrečka.

 

Knihu můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Epocha.

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.