Gustav Herling-Grudzinski vypráví svůj životní příběh z prostředí sovětských lágrů, které si v ničem nezadali s těmi nacistickými. Jiný svět se stal v roce 1951 jedním z prvních svědectví o hrůzách, jež prožívali tisíce lidí i po druhé světové válce.
Zatímco o Osvětimi nebo Terezínu má po celém světě povědomí téměř každý, gulagy v tehdejším Sovětském svazu si přecijen získali o něco méně pozornosti. Troufnu si tvrdit, že dodnes značná část lidí nebude tušit, jakým strašným způsobem bylo zacházeno s některými lidmi v rámci komunistické moci.
Polský autor Gustav Herling-Grudzinski se během druhé světové války pokusil utéct z části své vlasti okupované rudou armádou. Bohužel byl chycen a po výsleších odsouzen k věznění v táboře u Jerceva. Své prožitky, bolesti i drobné záchvěvy dobra se rozhodl sepsat prostřednictvím vyprávění, které je velice emotivní a až nečekaně konkrétní.
Vzhledem k tomu, že toto dílo poprvé vyšlo již několik let po válce měl autor všechny věci stále v hlavě a mohl je tak popsat velice přesvědčivě a detailně. Dozvíte se o hladu a drsném zacházení, které museli vězni v sovětských táborech prožít. Budete svědky mnoha situací, do nichž by se nikdo z nás nechtěl dostat. Zavzpomínal přitom i na mnohé spoluvězně a předložil čtenářům jejich příběh. Někteří zemřeli, ostatní stejně jako on trpěli.
Působí to až neuvěřitelně bizarně, že toto zažívali lidé v zemi, která je později osvobodila z područí nacistů. Ale koncem druhé světové války to ani zdaleka neskončilo. Podobná zařízení sloužící jako trest a na těžkou práci lidí nelíbících se režimu vznikala i několik let po konci Hitlerovy doby. A to dokonce i v Československu.
Ona Sovětská byla ovšem zdaleka nejkrutější. Panovaly v nich navíc drsné podmínky spojené se zimou a nemilosrdností dozorců. Na stránky této knihy je vloženo veškeré utrpení, které ve svém srdci musel tento pamětník nosit ještě dlouho poté. Velice se mi líbilo právě spojení emocí, ale zároveň i důkladně zpracovaného svědectví.
Počet stran se nakonec ani nevyšplhal nad tři stovky a četba je to vesměs velice svižná. S klidem ji přelouskáte během dvou delších večerů. Zanechá při tom ve vás dosti pochmurné pocity. Režim, který tohle způsobil přitom fungoval desítky let a současná doba dokazuje, že ani nyní není Rusko žádným demokratickým a mírumilovným státem. O to více je toto poselství důležité.
V autorově rodném Polsku se Jiný svět stal povinou školní četbou a v rámci literatury o zločinech komunismu rozhodně patří k tomu nejzásadnějšímu. Přestože se po většinu času odehrává na velice temné vlně, najdete v něm i stopy přátelství a lidské lásky. Mnoho lidí podobní zařízení přežilo jen díky pomoci jiným. A to je i vzkazem pro všechny lidi, kteří chtějí žít ve svobodném světě. Když budeme stát jeden za druhým, společně zlo porazíme.
Knihu můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Pistorius a Olšanská.