
Autor populární série Retro ČS Michal Petrov se tentokrát rozhodl zaměřit na trochu konkrétnější téma a celou knihu věnovat jednomu oblíbenému (nejen) modrému textilu. Jeans Story přináší příběh kalhot, které dokázali proniknout i skrz uzavřenou komunistickou mříž.
Samotná kniha vlastně svým stylem výrazně připomíná své starší sourozence, protože nabízí přibližně podobný velikostní formát, velké množství fotografií i doprovodného materiálu a samozřejmě se úzce dotýká nechvalně proslulého socialistického režimu.
I když tentokrát se nezaměřuje pouze na Československo, ale sleduje trasu jeansů napříč zeměmi i kontinenty. Začíná Amerikou a zdejší velkou trojkou Levi Strauss (Levi´s), Lee a Wrangler. První část věnující se Spojeným státům americkým se oproti většině ostatního textu liší tím, že se daleko méně zaobírá poměry v dané oblasti, ale zaměřuje se především na samotný zrod modrých kalhot a jejich prvních kroků.
Oproti tomu v dalších úsecích vyprávění se autor opět věnuje zejména socialistickým zemím a díky tomu samozřejmě nemůže opomenout ani srážku režimu se zbožím z tolik nenáviděného západu. Cesta jeansů do Sovětského svazu, Polska, NDR, Maďarska či Rumunska byla posetá trny a každá ze zemí se s jejich příchodem vyrovnávala po svém. Některé příběhy jsou až téměř bizarní a pro dnešní generaci, která nezažila komunismus, takřka neuvěřitelné.
Zajímavé je i sledování atmosféry v jednotlivých socialistických státech. Přestože z velké části se text věnuje módní branži, zjistíte daleko více o fungování systému v jednotlivých krajinách. Některé byli vůči novým trendům trochu povolnějších, ale jinde se setkali s velkou nelibostí.
Ještě jsme nezmínili Československo, které samozřejmě nemůže mezi zúčastněnými chybět. Navíc se prostřednictvím různých článků z tehdejších tiskovin dozvíte daleko více o malé revoltě, kterou prováděli mladí nadšenci do módy. Nošení jeansů, ale třeba i kraťasů nebo minisukní totiž nebylo vždy povolené a zejména ve školách s ním měli někteří dívky i chlapci problémy. V knize si můžete přečíst mnoho jejich dopisů, zejména do několika zajímavých rubrik tehdejšího velice oblíbeného časopisu Mladý svět.
Jeans Story se ovšem ani zdaleka nevěnuje jen módě. Výrazně se zaobírá i celým obchodním průmyslem, zejména známému Tuzexu a mnoha jeho obdobám v ostatních státech. Při čtení vám asi na mysl přijde otázka, proč některé věci se západním vlivem nemohli být v běžných obchodech, ale v Tuzexu se objevovali. Je to podle mého dost paradox. Ke slovu se dostane i nejoblíbenější kolový nápoj Coca-cola, i když v daleko menší míře.
Velkým tématem je i černý obchod, veksláci a různí další překupníci. Vzhledem k neochotě systému pustit některé výrobky mezi masy lidí se není čemu divit, že se mnozí na tom snažili urvat něco pro vlastní kapsu. A také vydělávali opravdu nemalé peníze.
Kniha je poměrně velkého formátu a na první pohled se můžete leknout, že vás čekají hodiny a hodiny čtení. Ale nebojte se. Velkou část totiž zaobírají fotografie, různé reklamní plakáty, výňatky z novin či časopisů a mnoho dalšího. Obrazová stránka projektu je opět na velice vysoké úrovni a nabízí ke každému tématu dostatek materiálu. Některé z článků jsou dokonce v původním znění v angličtině i mnoha dalších jazycích. Takže občas budete i přeskakovat a čtení publikace vám nakonec uteče docela rychle.
Fotografie velice zajímavým způsobem sledují i vývoj reklamy. Různé upoutávky na kalhoty byly často velice smělé, v některých případech by se dalo říct až lehce erotické. Poměrně mě to překvapilo, že se někdy jednalo o takto odvážný způsob prezentace. Nemalou roli samozřejmě hráli v propagaci i populární osobnosti, zejména z řad filmových herců a muzikantů, jimž se kniha rovněž částečně věnuje.
Zatím poslední kniha Michala Petrova Jeans Story příjemně zapadá do jeho předešlé tvorby, i když tentokrát míří trochu jiným směrem. I přesto v podstatě navazuje na předchozí Retro ČS. Jsem velice zvědavý, jakým směrem se autor vydá v budoucnu a čím si ještě získá naši pozornost.