Život miluje ty lidi, kteří milují život – aneb otevři se dobrému a ono to přijde. K Popelkám to štěstí chodí jen v pohádkách, dá se říci… Malá knížečka plná moudrosti je takovou malou biblí, kde ji otevřete, tam najdete něco úžasně živého a hojivého.
„Život, jak známo, se pohybuje ve vlnách – ale stejně jako moře nikam neteče, pouze se vlní na jednom místě tady a teď. Je, jaký je, což zjišťujeme prožitím ve vlnách vzedmutí k úspěchu a ke štěstí, ale rovněž tak v propadech a zklamáních. Výšky a hloubky našeho prožívání jsou podmíněny naším nadšením nebo odporem. Pochopil jsem, že v dostatečné hloubce utrpení je možné potkat lásku a naopak ve vrcholném okamžiku lásky lze zažít hloubku utrpení.“ Tak pravil Vladimír Kafka. A má pravdu, hladivost zlých časů i trýzeň šťastných okamžiků lásky – možná každý z nás prožil. Tak pravil a ještě desítky dalších takových citátů tu najdete. Je to výběr toho nejlepšího, nejkrásnějšího a nejmoudřejšího z jeho knihy, ač sama autorka, žena Vladimíra Kafky, by řekla, že tohle je jenom život a jenom obraz člověka, se kterým měla tu čest žít. Jeho citáty, jeho moudrost vzala a poskládala do této krásné knihy poetického zjevu. Mapa duše, mapa života – je i přiléhající název, protože co máme ve své duši, to projikujeme i do svého života.
Nálada všedního dne tvoří všední den. A tyto dny tvoří náš život. A já si třeba z knihy beru nejvíce jeden citát, který je stále o tom samém, ale tak dokonale vystihuje fakt, že kdo se snaží, tak rozhodně vždycky něco získá.
„Život miluje lidi, kteří milují život.“
Tak milujme život! Aneb vytlačené části v knize také nejsou náhoda
A s touto malou knížečkou se můžete začít i v případě, kdy budete mít na duši trápení. Je rozdělena do několika malých částí, kde se citáty tématicky věnují například rodině, mateřství, prožívání zklamání, smutku, smrti, spokojenosti, štěstí. Věnují se dodání energie a směru, když v životě tápeme, hledáme smysl života, řešíme osud, strach, lásku, uzdravujeme se, jsme nemocní a také chvílím, když dostaneme dar uzdravení. Jeden by neřekl, ale uzdravit se a pak s tím správně naložit, je jedna z nejnáročnějších životních zkoušek. A to nejen proto, abychom neopakovali staré chyby a neškodili si znovu.
Knihu doprovázejí autorovy obrázky, které dýchají zvláštní vlnivou energií, jež je vnímavému čtenáři plně k dispozici a jistě mu dodá i emocionálně nabité informace navíc.
Máme tedy možnost se zamyslet především nad láskou, která má jednu jedinou podobu – lásku k životu a ke každému okamžiku, který prožíváme. S moudrostí a vděčností přistupovat k žití a mít velké sny, velké plány a nebát se být tu proto, proč cítíme, že tu jsme.
To je celkový pocit, který z četby mám. Čtu náhodně, skáču sem a tam… a stačí jen pár stránek a cítím se plná, naplněná, pohlazená. A vždycky narazím přesně na to, co zrovna číst potřebuji. A tak je pravdou, že některé oddíly znám méně, jiné otvírám častěji a některé mě potkají snad pokaždé – ale možná je to tím, že knížka je na tom místě už pootvíraná a otlačená.
Ale na druhou stranu víte co, asi není náhoda, kde si v Mapě života uděláte takovou mechanickou stopu, že vás provází pokaždé, když ji otevřete.
O autorech: Vladimír Kafka, Irena Nováková Kafková: Vladimír vystudoval výtvarné umění a více než 25 let se věnoval lidmi se závažnými zdravotními problémy. Pořádal velmi oblíbené Hostiny, často společně s Jaroslavem Duškem, besedy zaměřené na vnitřní podstatu člověka. Napsal několik knih a ty dvě poslední za něj poskládala jeho žena Irena, protože on sám to již nestihl.
Vydalo nakladatelství Eminent, 2019, www.eminent.cz