Houslistka z Osvětimi, která zachraňovala životy

auschwitz g461a74a81 1280
V poměrně krátké době se k nám dostala další kniha Ellie Midwood s názvem Houslistka z Osvětimi. Jestliže jste četli její předchozí česky přeložený titul Dívka, která utekla z Osvětimi, určitě si nenecháte ujít ani tento.

Je v celku zajímavé, že v originále vyšly tyto dvě knihy autorky v opačném pořadí. Ničemu to ovšem nevadí, protože se jedná o samostatné příběhy. I když jsou vlastně daleko více propojené, než se může na první pohled zdát.

Hlavní postavou je tentokrát Alma Rosé, slavná rakouská houslistka, která se díky své židovské národnosti dostala až do pekla zvaného Osvětim. Zatímco jiní zde byli zavražděni hned po příjezdu, Almě se nejenže dařilo dlouho přežívat, ale zároveň zachránila i řadu dalších lidí. To všechno pomocí její hudby, která byla natolik úžasná, že okouzlila i samotného doktora Mengeleho.

Tato významná dáma se objevila už v předešlém česky vydaném titulu autorky, ale pouze ve vedlejší roli. Tentokrát se tedy posouvá do hlavního středu zájmu a čtenáři mají možnost poznat zřejmě nejvýznamnější část jejího života. V minulosti se sice stala velice úspěšnou hudebnicí, ale co může být víc než zachránit několik lidských životů?

Alma Rosé
Alma Rosé

Jedná se sice o románovou podobu jejího údělu v Osvětimi, autorka se ovšem snaží ve většině událostí i lidí minimálně vycházet ze skutečných reálií. Díky tomu je celý tento příběh opravdu věrný tomu, co se skutečně odehrávalo během druhé světové války na jednom polském místě. Před nacistickým terorem Osvětim znalo jen málo lidí. Po něm zůstává navždy místem neskutečného utrpení a smrti.

I tentokrát budete svědky mnoha zrůdností, které se zde odehrávali. Budete číst o plynování nevinných lidí, jejich mlácení a mučení. Významnou roli tu má i nechvalně proslulý doktor Mengele, jehož stejně jako mnoho dalších nacistů okouzlila hudba Almy Rosé. Díky tomu měla nejen ona celou řadu výhod.

Opět se tu ukazuje, jak bylo celé myšlení zdejších nacistických dozorců paradoxní až bizarní. Zatímco jedni zcela bezdůvodně umírali (včetně malých dětí), jiní se neměli zase tolik špatně jen díky tomu, že se jejich hudba zalíbila těm nejvýše postaveným. Ústřední hrdinka toho navíc dokázala využít, a zachraňovat díky tomu životy druhým.

Působí to celé až neuvěřitelně, co všechno si mohla jako židovka dovolit. Měla na tamní podmínky zcela přemrštěné požadavky, které jí dozorci bez problémů plnili. Rozhodně ovšem nebyla sobecká nebo marnotratná. Vždy se snažila pomoci i ostatním.

Celý zápletka je napsána opravdu poutavě. Chvílemi vám samozřejmě bude do pláče, protože některé popisy jsou opravdu hrůzostrašné. I sama houslistka byla svědkem toho, jak jeden z vysoce postavených dozorců zavedl s klidem lidi do plynové komory a potom se s ní šel bavit, jako by se nic nestalo.

Čtenáři Dívky, která utekla z Osvětimi už vlastně vědí, jak její životní boj s osudem dopadne. Dočká se osvobození? No o tom už si budete muset přečíst sami, ale rozhodně se přitom nevyhnete mnoha bolestivým okamžikům.

Jestliže se chcete dozvědět další podrobnosti o fungování ženského osvětimského orchestru, určitě byste si neměli nechat ujít stejnojmennou knihu Fanie Fénelon. Podle mnohých přeživších je ovšem popis Almy Rosé v tomto titulu takřka urážející. V roce 1980 byl potom navíc natočen i film Playing for time (Hraní o čas), v němž můžete zhlédnout právě život této ženy uvězněné v Osvětimi. 

Houslistka z Osvětimi je dalším velice silným pohledem do dějin, na něž nesmíme nikdy zapomenout. Ellie Midwood navíc dokáže zpracovat skutečné události ve velice čtivé a atraktivní románové podobě. Ano, jsou to neskutečné hrůzy, ale všichni by je přesto měli znát, aby se z nich mohli poučit. Zejména v současné době, kdy existuje teoretická možnost dalšího strašlivého válečného konfliktu.

 

Knihu Houslistka z Osvětimi můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Jota.

 

Author: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *